Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Parkside PFDS 33B2 Cos się zjarało od podanija drutu

stefan599 17 Paź 2017 11:08 9267 22
  • #1 17 Paź 2017 11:08
    stefan599
    Poziom 8  

Dzień dobry.

Kupiłem spawareczkę w Lidlu, niestety pech chciał ze akurat zgubiłem paragon a ichny sprzęt wysokiej klasy przestał działać jak należy po 3 wyjęciach z kartonu.
    Co się stało. Odpalam maszynkę i co się działo - drut zaczął być podawany skokowo przez chwile po czym przestało kompletnie podawać.

Rozkręciłem i oczom ukazała się płytka z wypalonym czymś... no właśnie co to jest i czy można to przelutować i po problemie czy jest to efekt jakiejś innej usterki. Poszukał bym w necie na temat tego tylko ni w chu.. ni w oko nie wiem nawet jak się ten scalak/rezystorek nazywa.

Dziękuję za rady i sugestie. Pozdrawiam

0 22
  • Pomocny post
    #2 17 Paź 2017 11:29
    electro_Nick
    Poziom 33  

Wygląda na mostek prostowniczy małej mocy-poszukaj w google hasło "mostek okrągły" lub bezpiecznik-jak jest to oznaczone na płytce? Ma 4 wyprowadzenia czy dwa?

0
  • #3 17 Paź 2017 13:20
    stefan599
    Poziom 8  

Posiada 4 wyjścia. Na płytce widnieją oznaczenia lecz bardzo słabo i mogę je źle odczytać: ZD1;+;RLY2;J3

Z resztek znaków jakie mogę odczytać na tym scalaku to faktycznie wygląda ma mostek prostowniczy jeśli porównam go do tego co mi pokaże google grafika. 2W10∫ lub 2W20∫. Cieżko odczytać.

0
  • Pomocny post
    #5 17 Paź 2017 17:42
    kaz
    Specjalista - spawarki

Jest to mostek prostowniczy. Trzeba zamontować mostek o większym prądzie, bo ten 1A jest za słaby.

2
  • #6 20 Paź 2017 21:48
    stasiekb100
    Poziom 22  

Ciężko mi uwierzyć że ten mały transformatorek tak efektownie spalił mostek i jeszcze kawał płytki.Spawarka Parkside PFDS 33B2 Cos się zjarało od podanija drutu Zobacz czy ten schemat do twojego pasuje.

2
  • #8 23 Paź 2017 15:34
    stefan599
    Poziom 8  

Panowie wlutowana dioda. Spawarka puki co ładnie smarczę. Jak coś bedzie się kaszanić poinformuję. Pozdrawiam.

0
  • #9 17 Lis 2017 15:18
    kramciu1
    Poziom 1  

Cześć
    Podaj proszę dane tego mostka który zamontowałeś.
    Z góry dzięki

2
  • #10 09 Sty 2018 04:41
    stasiekb100
    Poziom 22  

Zwykły mostek Gretza czterodiodowy 35 A 1000 V. Podłączyłem na 4 kabelkach.

0
  • #11 14 Mar 2018 11:38
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  

A czy przy kwadratowym takim mostku prostowniczym taka sama zasada wymiany?

0
  • #12 06 Kwi 2018 17:14
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  

Miał ktoś tak że się zaciął drut w pistolecie właśnie w tej spawarce?

0
  • #13 06 Kwi 2018 17:58
    SQ5AZP
    Poziom 26  

A łącznik prądowy kiedy był wymieniany?
    Pewnie to wystarczy...

0
  • #14 09 Kwi 2018 12:12
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  

SQ5AZP napisał:
    A łącznik prądowy kiedy był wymieniany?
    Pewnie to wystarczy...

Nowa spawarka w styczniu w lidlu kupiona to jeszcze nic takiego nie robilem.

0
  • #15 09 Kwi 2018 12:29
    stasiekb100
    Poziom 22  

eryk.tomaszewski napisał:

Trzeba rozebrać pistolet.

0
  • #16 11 Kwi 2018 22:06
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  

stasiekb100 napisał:
    eryk.tomaszewski napisał:

Trzeba rozebrać pistolet.

Juz problem naprawiony, nie dość ze zatrzymał się drut w pistolecie, to jeszcze padł mostek, diody, i przekaźnik przerywał.

0
  • #17 12 Kwi 2018 18:42
    pwl1410
    Poziom 1  

witam..jak we temacie...
    u mnie to samo.... tzn wypaliło ścieżkę tzn mam nadzieje że tylko to jest powodem tego że nie podaje drutu..
    swoją drogą czemu tak się dzieje hmm toc nie katowałem... sru..sru i przerwa....

0
  • #19 16 Kwi 2018 17:50
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Niewłaściwy laminat. Ze względów ,,oszczędnościowych'' płytki obwodów wytwarza się na laminacie z miedzią grubości 15µm. Wcześniej stosowano wyłącznie 35µm.

0
  • #20 01 Maj 2018 10:40
    stefan599
    Poziom 8  

Panowie powiem wam że mimo tej awarii na początku użytkowania, to sprzęt na prawdę za te pieniądze jest spoko jak na automat. Pospawałem najazdy do samochodu, wydech w motocyklu, znajomemu połamaną rame w motorowerze z całkiem fajnym efektem. Za te pieniądze chyba nie ma nic lepszego.

0
  • #21 05 Maj 2018 19:44
    Nix
    Poziom 21  

To "typowy" chiński MIG- ani lepszy ani gorszy, po prostu "standard" w tym segmencie.
    Spawa ok, pod warunkiem, że używany hobbystycznie - wtedy może posłużyć dość długo.

pzdr

0
  • #22 20 Maj 2018 09:24
    Paw3el
    Poziom 1  

stasiekb100 napisał:
    Ciężko mi uwierzyć że ten mały transformatorek tak efektownie spalił mostek i jeszcze kawał płytki.

Ten mostek jest podłączony bezpośrednio do wyjścia transformatora spawalniczego. Wygląda na to, że jest częścią układu, który dostosowuje prędkość silnika podającego drut w zależności od napięcia na wyjściu spawarki (=ustawionego prądu spawania).

SQ5AZP napisał:
    Niewłaściwy laminat. Ze względów ,,oszczędnościowych'' płytki obwodów wytwarza się na laminacie z miedzią grubości 15µm. Wcześniej stosowano wyłącznie 35µm.

W mojej spawarce doszło do identycznego uszkodzenia jak u użytkownika pwl1410. Na pierwszy rzut oka - spalona ścieżka, po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że mostek prostowniczy został uszkodzony w taki sposób, że pojawiło się zwarcie na jego wejściu, a ścieżka na płytce zadziałała jak bezpiecznik. Po wymianie mostka i naprawie ścieżki spawarka działa.

Tutaj pojawia się pytanie, dlaczego dochodzi do uszkodzenia mostka (u mnie fabrycznie był 2W10, 2A/1000V), który podłączony jest do transformatora, na którym napięcie nie przekracza 32V AC? Wątpię, aby przepływał przez niego duży prąd; silnik podajnika (12V DC) jest - jak mniemam - zasilany z małego transformatorka.

1
  • #23 20 Maj 2018 09:30
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Paw3el napisał:
    Tutaj pojawia się pytanie, dlaczego dochodzi do uszkodzenia mostka (u mnie fabrycznie był 2W10, 2A/1000V), który podłączony jest do transformatora, na którym napięcie nie przekracza 32V AC? Wątpię, aby przepływał przez niego duży prąd; silnik podajnika (12V DC) jest - jak mniemam - zasilany z małego transformatorka.

A skąd, posuw jest zasilany z głównego napięcia spawania.
    Ten transformatorek zasila TYLKO elektronikę na płytce.

0