Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł gsm Air200 - zmiana oprogramowania

czasnagli 15 Kwi 2018 12:58 10980 118
  • #91 15 Kwi 2018 12:58
    Mezir
    Poziom 13  

[quote="czasnagli"]

Mezir napisał:
    Czy ktoś z Was wie jak mogę przywrócić domyślne oprogramowanie tak by mi komendy AT działały?

Jeżeli zmieniłeś oprogramowanie domyślne to jeszcze raz należy zainstalować SW_V3967_Air200T_flash.lod za pomocą programu RDA 8851 (link w pierwszym poście). Jak będziesz miał z tym problem to pytaj.

Skąd pobrać ten SW_V3967_Air200T_flash.lod?

• Arrow Multisolution Day
  • #93 15 Kwi 2018 14:51
    Mezir
    Poziom 13  

Powiedz mi ktoś jeszcze w jakie piny wpiąć kabelki jeśli będę chciał podłączyć arduino oraz w jakie pozycję ustawić zworki.

• #94 15 Kwi 2018 16:28
    czasnagli
    Poziom 16  

Mezir napisał:
    Powiedz mi ktoś jeszcze w jakie piny wpiąć kabelki jeśli będę chciał podłączyć arduino oraz w jakie pozycję ustawić zworki.

• Arrow Multisolution Day
  • #95 02 Maj 2018 09:39
    Mezir
    Poziom 13  

Mam jeszcze takie pytanie, jest możliwość podłączenia do tego modułu czujnika PIR HC-SR501?
    Jeśli tak to powiecie mi jak podłączyć oraz jaki kod do modułu wgrać, czy wysyłał do mnie testowego sms'a podczas startu i wysyłał sms'a kiedy wykryje jakiś ruch?

• #96 03 Maj 2018 12:23
    czasnagli
    Poziom 16  

Mezir napisał:
    Mam jeszcze takie pytanie, jest możliwość podłączenia do tego modułu czujnika PIR HC-SR501?

Jest taka możliwość. W wolnej chwili wrzucę przykładowy skrypt.

• #97 03 Maj 2018 12:54
    Mezir
    Poziom 13  

czasnagli napisał:
    Mezir napisał:

Jest taka możliwość. W wolnej chwili wrzucę przykładowy skrypt.

Dzięki. ;)
    To wrzuć kod jak będziesz miał czas.

• #98 04 Maj 2018 11:09
    czasnagli
    Poziom 16  

Mezir napisał:
    To wrzuć kod jak będziesz miał czas.

Jest to tylko przykład skryptu dla czujnika PIR HC-SR501, który wykrywa ruch, ale nie wysyła wiadomości sms i nigdzie nie dzwoni. :) Jednak zainteresowane osoby mogą skrypt rozbudować i dostosować do swoich potrzeb.

Spoiler:
    Kod: lua
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

• #99 24 Cze 2018 01:55
    jcruzsax
    Poziom 4  

Hello, I have been traying to flash the module using the HOST port as mentioned in this forum but it always show me error at 59% the module stops flashing..... i have followed all the instructions and have tested 2 different modules and the problem is the same... i have used the CH340 programmer that comes with the module and also and FTDI programmer, the CH340 is not responding and the FTDI get stuck at 59%... i think that maybe is a power issue but i have used an external power supply but the problem persists....

the error is: fastfp wait event timout

• #100 24 Cze 2018 06:16
    czasnagli
    Poziom 16  

Hello jcruzsax. Did you set the yellow jumpers to the correct position?

• #101 24 Cze 2018 06:28
    jcruzsax
    Poziom 4  

czasnagli napisał:
    Did you set the yellow jumpers to the correct position?

yes, as mentioned in the datasheet i set the jumpers to use HTX and HRX, so first i set the jumpers at the position closer to the reset button, in that case i used the CH340 programmer that comes with the module but there was no response.... so i decided to use my FTDI programmer so i connected it directly to the HTX and HRX pins, with this configuration the module starts the download process but it suddenly stops at 59% and shows the error message. i have tried both RDA-1.4 and Air2xx(luadb)V2.9 download tools and the problem is the same... i thought that maybe the module i bought was defective so i ordered another one from other supplier it was the same....
    Maybe the problem is with my FTDI programmer but it's weird because the built in CH340 programmer doesn't even reponse....
    I hope you can help me. thanks!

• #103 24 Cze 2018 07:51
    jcruzsax
    Poziom 4  

i have used it, and the problem is the same...

• #104 24 Cze 2018 08:14
    czasnagli
    Poziom 16  

What file do you upload? Provide a version of this file.

• #107 24 Cze 2018 09:05
    jcruzsax
    Poziom 4  

Ok, i will try it. Wich jumper position are you using?

• #108 24 Cze 2018 09:23
    czasnagli
    Poziom 16  

At the moment I do not have access to Air200 so I will not check how to set the jumpers. Jumpers can be set in two positions. Check one and two positions.
    Check if you win the software SW_V4772_Air200T_flash.lod.

• #109 25 Cze 2018 03:54
    jcruzsax
    Poziom 4  

Ok, thank you.

Dodano po 18 [godziny] 27 [minuty]:

Hello, i finally could make it work in a Windows 10 machinne, i was using Windows 7... thanks!

• #110 11 Wrz 2018 11:03
    JacekWaw
    Poziom 2  

Dzień dobry,
    to mój pierwszy post w związku z tym proszę o wyrozumiałość. Zainteresowałem się tym modułem, ale mam dość małe doświadczenie w programowaniu (przygodę z mikrokontrolerami zakończyłem 20 lat temu w erze asemblera i 8051). Obecnie coś tam na nowo próbuję zacząć robić.
    W Air200 na próbę udało mi się jedynie wgrać program do sterowania pinem G6 przez UART, trochę go poprzerabiałem itp. Od dwóch dni próbuję wysłać cokolwiek przez ten moduł do układu PCF8574T (moduł z aliex.., to jedyny moduł i2c którym obecnie dysponuję). Moduł sprawdziłem czy nie ma zwarć, czy piny adresowe są poprawnie podłączone itp. Poniżej sposób w jaki to podłączyłem i ostatni ze skryptów, który przerobiłem.
    Może problemem jest zasilanie choć nie wydaje mi się. Całość zasilam z 12V, przez przetwornicę obniżam na 5V, które zasila moduł z Air200, natomiast moduł z PCFem zasilam przez 3,3V. Zrobiłem tak ponieważ według dokumentacji Air200 max. napięcie na pinach I2C może wynosić 3,3V i obawiałem się uszkodzenia modułu w przypadku zasilenia PCFa napięciem 5V.

Będę wdzięczny za naprowadzenie mnie na właściwy kierunek.

Według dokumentacji PCF8574T adres 7 bitowy (nie uwzględniając bitu R/W) to 0x20, przy A2..A0=0. Chcę wysłać same zera żeby zaświeciły się diody LED.

Tutaj skrypt.
    --------------------------------------------------------

• #111 11 Wrz 2018 16:48
    czasnagli
    Poziom 16  

Już dawno nie zajmowałem się Air200, ale widzę, że w skrypcie użyłeś funkcji i2c.send(). Ta funkcja jest przeznaczona dla Air202. W Air200 należy użyć funkcji i2c.write().

• #112 11 Wrz 2018 23:52
    JacekWaw
    Poziom 2  

Dziękuję - działa :) Niby błaha sprawa, a dwa dni dumałem co jest nie tak.
    W związku z tym będę kontynuował rozgryzanie tego modułu. Zauważyłem, że najłatwiej pisać skrypty korzystając z Eclipsa. Do konfiguracji skorzystałem z poradnika użytkownika użytkownika avrkwiat , Link jednak repozytorium pod linkiem Link nie jest już dostępne. Czy ktoś ma możliwość udostępnienia tego repozytorium w formie pliku .zip lub .jar? Będę wdzięczny, bo to zaoszczędzi mi to masę czasu na wyszukiwanie błędów.

• #113 12 Wrz 2018 08:29
    czasnagli
    Poziom 16  

W sprawie repozytorium napisałem do użytkownika avrkwiat. Proszę zaczekać.

• #115 12 Wrz 2018 18:27
    czasnagli
    Poziom 16  

Tymczasowo możesz skorzystać z innego narzędzia do śledzenia działania programu RDA trace ( załącznik w 19 poście).

Rozszerzenie dla eclipse jest wygodniejsze, ale nie wiem gdzie je Chińczyk przeniósł. Zobaczymy, co odpisze użytkownik avrkwiat.

• #116 12 Wrz 2018 19:14
    avrkwiat
    Poziom 9  

Tu jest wideo z Air:
    1) https://www.youtube.com/watch?v=QikZYYpoH3A&t...dex=6&list=PLZQKTfr7_vvTJV5NHJxunyiuf4uye9xV-
    2) https://www.youtube.com/watch?v=GbovaxbaLJ0&index=6&list=PLZQKTfr7_vvTJV5NHJxunyiuf4uye9xV-
    3) https://www.youtube.com/watch?v=KYF696jNee8&index=7&list=PLZQKTfr7_vvTJV5NHJxunyiuf4uye9xV-
    Jest tam cała palylista z modułami GSM/GPRS

A tu masz gita różnymi moimi programami i zabawiami:
    https://github.com/avrkwiat

Tu gdzieś na dysku mam te eclipsy i programy do monitoringu i wgrywania kodu:
    to chyba było to:
    https://drive.google.com/open?id=1YWv1eyXzQZXL5j33ZE_f9zMgVlJxUFHJ
    a jeszcze mam ten do wgrywania kodu:
    https://drive.google.com/open?id=1aq5gpM4T8ukBrKSJ1Dr5Oc13cH3oW2mD

Jak pytania to przez YT najlepiej, bo maila to tylko raz dziennie odpowiadam.

• #117 12 Wrz 2018 21:46
    JacekWaw
    Poziom 2  

O kurcze, jestem wam niesamowicie wdzięczny :)
    Małymi krokami będę podejmował kolejne próby okiełznania tego modułu, efektami się pochwalę na forum. Niestety zajmuję się tym w wolnych chwilach, a tych mam bardzo mało (praca+dzieci).

• #119 14 Wrz 2018 19:42
    czasnagli
    Poziom 16  

Uwaga!

W skrypcie do czasowego sterowania przekaźnikiem (gpio_6_st_time.lua) w poniższej funkcji jest błąd. W celu jego naprawy pod linią flag_x = 0 należy dopisać num_t = 0. Błąd ten powoduje, że moduł po 60 minutach (lub 24 godzinach) wylogowuje się z sieci. W tej chwili nie mam możliwości przetestować poprawionego skryptu.

Identyczny błąd pojawił się w skrypcie (time.lua) aktualizującym czas modułu z sieci GSM.

W późniejszym czasie poprawię błąd w skryptach.

Edit:

W załącznikach dodaję datasheet i polecenia AT dla Air200 oraz opis Luat i przykłady funkcji Lua.

Air200_Dat...t_V3.1.pdf Download (1.59 MB)