Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaka temperatura w podłogówce

wojczarek 17 Oct 2017 20:33 31692 11
    wojczarek
    Level 5  
    Witam.
    Mam prośbę do osób, które będą na tym się znały, mianowicie mam piec dwufunkcyjny Termet Silwer najniższą temperature jaką mogę ustawić na piecu to 40 stopni a jest to za dużo ponieważ mam tylko ogrzewanie podłogowe, co mogę zrobić w takiej sytuacji aby obniżyć temperature do około 30-25stopni
    mod22
    Level 28  
    Piec ustawiasz na wyższą temperaturę a do podłogówki stosuje się listwy z układem mieszającym i zaworem trójdrożnym. To jest podstawą.
    pitrel
    Level 21  
    jacekwwy wrote:
    40 stopni to jest "zabójstwo" dla pieca najlepiej to jak by temperatura dla pieca była przynajmniej 60 stopni. Czyli ustawiasz piec na min 60 stopni i by się przydał jakiś regulator do podłogówki co ci obniży temperaturę do np: 20-30 stopni

40 stopni dla kotła kondensacyjnego to nie zabójstwo, a 60 stopni to wyrzucanie pieniędzy w błoto, a dokładniej w komin.

Musisz ustawić zakres temperatury na zredukowany. Jest to parametr P02, standardowo ma wartość 0 musisz ustawić na 1
    Tryb programowania jednocześnie nacisnąć przyciski K4 i K6 i przytrzymać je przez około 3 sekundy do
    czasu aż będzie migał numer parametru. Przyciskami K5 i K6 wybrać nr
    parametru P02.
    Następnie przycisk K3. Na wyświetlaczu pojawi się gotowa do zmiany wartość wybranego parametru. Za
    pomocą przycisków K5 i K6 nastawić nowa wartość parametru. Zapisanie zmienionej wartości i powrót do wyboru nr
    parametru przycisk K3 . Zakończenie trybu programowania przycisk K4.
    Opis przycisków:
    Z lewej strony wyświetlacza górny K1, dolny K2
    Z dołu wyświetlacza lewy K3, prawy K4
    z prawej strony wyświetlacza górny K5, dolny K6
    wojczarek
    Level 5  
    Okifaro dziękuję za pomoc odnośnie temperatury na piecu jako jedyny widać znasz się na piecach gazowych , bo faktycznie piec można przestawić na tryb pracy ogrzewania podłogowego, reszta kolegów wie, że dzwoni, ale nie bardzo wiedzą w którym kościele, mimo to dziękuję wszystkim ☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
    BUCKS
    Level 39  
    1repcaK wrote:
    Poczytaj o zaworach trójdrożnych.

jacekwwy wrote:
    40 stopni to jest "zabójstwo" dla pieca najlepiej to jak by temperatura dla pieca była przynajmniej 60 stopni. Czyli ustawiasz piec na min 60 stopni i by się przydał jakiś regulator do podłogówki co ci obniży temperaturę do np: 20-30 stopni

mod22 wrote:
    Piec ustawiasz na wyższą temperaturę a do podłogówki stosuje się listwy z układem mieszającym i zaworem trójdrożnym. To jest podstawą.

Forum czytają różne osoby, więc trzeba piętnować bzdury, aby nie wprowadzać innych w błąd.
    Wątek jest o kotle Termet Silver, który jest kotłem gazowym kondensacyjnym.
    A kotły kondensacyjne z założenia lubią niskie temperatury i w przypadku grzejników najbardziej lubią temperaturę powrotu ok. 30 stopni, bo wtedy mają najwyższą sprawność.
    Kocioł kondensacyjny lubi kondensat, im jego więcej tym kocioł ma większą sprawność, a że jest wykonany z wytrzymałych materiałów to taki kondensat mu nie szkodzi.
    Z racji upodobania do niskich temperatur to kotły kondensacyjne są zalecane do podłogówki i tak jak pisał okifaro i pitrel kocioł Termet Silver ma tryb obniżonej temperatury 25-55 dedykowany do podłogówki.

Inaczej sprawa wygląda przy starych kotłach "tradycyjnych", które w zasadzie wycofywane są z użytku i rzadko kto kupuje taki nowy. Sam mam kilkunastoletni kocioł atmosferyczny (otwarta komora spalania) i taki kocioł z założenia woli wyższą temperaturę, choć zakres ustawień to 35-82 stopni. Przy niższych temperaturach rzędu 35-50 stopni kocioł też będzie działał ale z racji zwiększonej ilości kondensatu, który przyśpiesza korozję i agonię kotła to nie jest to zalecane. Wtedy chcąc wykorzystać taki kocioł przy podłogówce to dodatkowe zawory mieszające są obowiązkowe.
    Autor wątku też musiałby mieć zawory, gdyby miał instalację mieszaną grzejniki + podłogówka ale jeśli ma 100% podłogówki to obędzie się bez mieszaczy itp.

Prosiłbym o zachowanie minimalnego poziomu na forum i nie podawać rad, które wskazują, że ich autor nie ma opanowanych podstaw w kwestii kotłów kondensacyjnych.
    Ja choć nie użytkuję kotła kondensacyjnego to te podstawy znam, więc takich bzdur bym nie pisał.
    mod22
    Level 28  
    BUCKS wrote:
    1repcaK wrote:
    Poczytaj o zaworach trójdrożnych.

jacekwwy wrote:

mod22 wrote:

Forum czytają różne osoby, więc trzeba piętnować bzdury, aby nie wprowadzać innych w błąd.
    Wątek jest o kotle Termet Silver, który jest kotłem gazowym kondensacyjnym.
    A kotły kondensacyjne z założenia lubią niskie temperatury i w przypadku grzejników najbardziej lubią temperaturę powrotu ok. 30 stopni, bo wtedy mają najwyższą sprawność.
    Kocioł kondensacyjny lubi kondensat, im jego więcej tym kocioł ma większą sprawność, a że jest wykonany z wytrzymałych materiałów to taki kondensat mu nie szkodzi.
    Z racji upodobania do niskich temperatur to kotły kondensacyjne są zalecane do podłogówki i tak jak pisał okifaro i pitrel kocioł Termet Silver ma tryb obniżonej temperatury 25-55 dedykowany do podłogówki.

Inaczej sprawa wygląda przy starych kotłach "tradycyjnych", które w zasadzie wycofywane są z użytku i rzadko kto kupuje taki nowy. Sam mam kilkunastoletni kocioł atmosferyczny (otwarta komora spalania) i taki kocioł z założenia woli wyższą temperaturę, choć zakres ustawień to 35-82 stopni. Przy niższych temperaturach rzędu 35-50 stopni kocioł też będzie działał ale z racji zwiększonej ilości kondensatu, który przyśpiesza korozję i agonię kotła to nie jest to zalecane. Wtedy chcąc wykorzystać taki kocioł przy podłogówce to dodatkowe zawory mieszające są obowiązkowe.
    Autor wątku też musiałby mieć zawory, gdyby miał instalację mieszaną grzejniki + podłogówka ale jeśli ma 100% podłogówki to obędzie się bez mieszaczy itp.

Prosiłbym o zachowanie minimalnego poziomu na forum i nie podawać rad, które wskazują, że ich autor nie ma opanowanych podstaw w kwestii kotłów kondensacyjnych.
    Ja choć nie użytkuję kotła kondensacyjnego to te podstawy znam, więc takich bzdur bym nie pisał.

Masa bełkotu a nic na temat. Poczytaj o co prosił autor. Nie chodzi tu o wytłumaczenie jak działa kocioł kondensacyjny bo to wszyscy wiedzą.
    BUCKS
    Level 39  
    mod22 wrote:
    Masa bełkotu a nic na temat. Poczytaj o co prosił autor. Nie chodzi tu o wytłumaczenie jak działa kocioł kondensacyjny bo to wszyscy wiedzą.

Poczytaj co ja napisałem, bo czytanie ze zrozumieniem to jest chyba Twoja słaba strona.
    Otóż forum czytają różne osoby szukając wiedzy, więc trzeba piętnować posty zawierające bzdury, aby inni nie powielali tych samych bzdur.
    Skoro wiesz jak działa kocioł kondensacyjny to po co pisałeś bzdury, że kocioł ma być ustawiony na wyższą temperaturę, skoro autor ma 100% podłogówki to ustawia na kotle obniżony zakres 25-55 stopni zamiast 40-80 stopni i ma problem z głowy.
    mod22
    Level 28  
    BUCKS wrote:
    mod22 wrote:

Poczytaj co ja napisałem, bo czytanie ze zrozumieniem to jest chyba Twoja słaba strona.
    Otóż forum czytają różne osoby szukając wiedzy, więc trzeba piętnować posty zawierające bzdury, aby inni nie powielali tych samych bzdur.
    Skoro wiesz jak działa kocioł kondensacyjny to po co pisałeś bzdury, że kocioł ma być ustawiony na wyższą temperaturę, skoro autor ma 100% podłogówki to ustawia na kotle obniżony zakres 25-55 stopni zamiast 40-80 stopni i ma problem z głowy.

Bo nie doczytałem o jaki dokładnie model kotła chodzi i napisałem z automatu. I w tym wątku akurat masz rację. Pozostaje jeszcze problem dołączenia dodatkowych "tradycyjnych" grzejników (a do takiego jak znam życie pewnie w końcu dojdzie) do których potrzeba więcej niż 20 kilka stopni i w takim wypadku potrzebą jest zastosowanie układu mieszającego do podłogówki. Pozdrawiam.