Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony ta-f435r - składowa stała na lewym wyjściu.

18 Paź 2017 00:09 603 6
  • Poziom 26  
    Ello.
    Dostałem do naprawy wzmacniacz jak w temacie (po raz drugi). Niestety ktoś przede mną już w nim grzebał (poodpalane punkty lutownicze w kilku miejscach). Przy pierwszym razie były zimne luty, czego efektem było zadziałanie protectora (wysokie napięcie stałe na lewym wyjściu). Zimne luty usunięte, ale była niewielka składowa stała na wyjściu L. Wzmacniacz grał poprawnie i puściłem to koledze (klientowi). Po pewnym czasie wrócił ze spalonym bezpiecznikiem sieciowym (zapewne silne przeciążenie wzmacniacza było). Po wymianie bezpiecznika znów zadziałanie protectora (duża składowa stała na wyjściu) - przyczyną był zimny lut w jednym miejscu. Solidnie i poprawnie, odbudowałem odpalone punkty ze ścieżkami. Wzmacniacz ruszył, ale niestety wciąż była owa składowa stała na poziomie -0.7V ( ten sam kanał lewy). Zwarcie (celowe) nie wysterowanego lewego kanału spowodowało niemal natychmiastowy wystrzał bezpiecznika sieciowego i w efekcie uszkodzenie jednego z tranzystorów końcowych (nie wiedzieć czemu w drugim sprawnym kanale też doszło do dziwnego przebicia). Dalsze testy (po awarii) już robiłem z żarówką (100W) wpiętą zamiast bezpiecznika. Wymieniłem tranzystory w obu kanałach, wzmacniacz wystartował. Niestety składowa stała jest dalej. Sytuację komplikuje fakt że ktoś w nim grzebał wcześniej. W obu kanałach końcowe tranzystory były inne niż to co powinno być wg. serwisówki (siedziały pary 2sc5198/2sa1941). W kanale lewym, ktoś nie wiedzieć czemu - wpakował inne tranzystory. Q506-2sc2229 zamienił na 2sc1841, q505-2sa949 zamienił na 2sa916. Tam gdzie grzebane było wcześniej to i odpalone punkty lutownicze ze ścieżkami były. Oczywiście tranzystory różnią się grupami wzmocnienia prądowego. Teraz pytanie które to elementy odpowiadają za offset napięciowy na wyjściu. Wzmacniacz ma wstępnie ustawione prądy spoczynkowe i gra, ale niepokoi mnie ta składowa dc (-0,7V) na wyjściu. Sorry za tak długi post, ale musiałem napisać.
  • Poziom 41  
    @mdm150 w serwisówce masz podane napięcia w poszczególnych miejscach, sprawdź, gdzie się róznią.

Tranzystory są inne, bo pewnie nowych nie dało się już kupić.

Tranzystory proponuję dobrać w TME, Farnellu, czy Elfie, nie na allegro.
  • Poziom 41  
    @mdm150 no cóż, papier przyjmie wszystko.
  • Poziom 26  
    Sprawdzałem napięcia w poszczególnych punktach wzmacniacza. O ile napiecia w sprawnym kanale są bliskie wartościom podanym w serwisówce o tyle w niesprawnym są już kłopoty. Na bazach tranzystora q600 mam tak jak w serwisówce, a w q500 :ok -0,6V od strony c500 i -0,7V z hakiem (baza tranzystora oznaczonego -1). Na emiterach q600 jest -0,9V. Z kolei na emiterach q500 jest już -1,1V. Na kolektorach q600 mam 45V z haczykiem (różnica ok 0,1V). Z kolei w q500 jest znacznie gorzej. Na kolektorze tranzystora(--2) mam napięcie 45V z haczykiem zbliżone do tego jak w sprawnym kanale, ale na kolektorze tranzystora (-1)mam o kilkaset mV niższe od tego na (-2). Żeby ciekawiej było to w momencie jak sprawdzałem napięcia na pinach 1,2,4,5) tranzystora q500, słyszalne były stuki w głośniku a w q600 już nie.
    >ciasteczkowypotwor> Co miałeś na myśli pisząc-"@mdm150 no cóż, papier przyjmie wszystko"?
  • Poziom 41  
    @mdm150 podróbki tranzystorów.
  • Poziom 26  
    W tym przypadku raczej nie ma mowy o podróbach, tych co kupiłem (zakupione parki 2sc5200/2sa1943).