Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5560 - Pierwsze programowanie kości BIOS

18 Paź 2017 18:08 1458 8
  • Poziom 9  
    Witam ,
    Zaczynam zabawę z programatorem i próbą programowania BIOS.

Mam programator EZP2010 i pierwszy pacjent to laptop Acer.
    Programator kupiłem na tej aukcji
    https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https...F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F391867721506

Tutaj model kości BIOS :

MXIC MX
    25L1606E
    M2I-12G

Główne pytanie to skąd pobrać odpowiedni wsad i do którego adaptera włożyć kość żeby to zaprogramować.

Proszę o powstrzymanie się od odpowiedzi typu "wyślij do serwisu" , "sam nie dasz rady" itp.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam.
    laci1 napisał:
    Mam programator EZP2010

To powinno ci pójść w miarę łatwo. :)
    Masz płytkę ze sterownikami i programem do obsługi programatora? Jeśli tak, to zainstaluj sterowniki programatora i skopiuj sobie program na komputer.
    laci1 napisał:
    Główne pytanie to skąd pobrać odpowiedni wsad

Poszukaj na Forum w oparciu o dokładny model laptopa i oznaczenie kodowe płyty głównej laptopa.
    laci1 napisał:
    do którego adaptera włożyć kość żeby to zaprogramować

Ja osobiście posiadam tylko lutowane adaptery - wówczas lutuję kość do adaptera (zwróć uwagę na to, jak wlutować kość - masz zaznaczoną kropkę na adapterze, tam ma się znaleźć kropka układu) i wkładam adapter z goldpinami do "górnego" gniazda (ponownie zwróć uwagę na oznaczenia - wcięcie w kości ma "spotkać się" z kropką układu). Następnie podłączam programator, uruchamiam dołączony do niego program. W nim wciskam "Detect" aby wykryć automatycznie rodzaj kości - powinno wyświetlić się okienko z jej oznaczeniem. Następnie wciskam "Read" żeby odczytać kość - robię tak kilka razy i za każdym razem sprawdzam sumę kontrolną u dołu okna programu. Jeśli suma kontrolna przy kolejnych odczytach nie zmienia się, zapisuję zgrany wsad do pliku wciskając "Save". Mając już zgrany wsad, kasuję kość wciskając "Erase". Następnie wciskam "Read" aby sprawdzić czy kość faktycznie skasowała się. Gdy już to sprawdzę, wciskam przycisk "Load" i wczytuję plik który chcę umieścić w kości. W tym celu wciskam "Prog" i programuję kość. Po zakończeniu programowania wciskam "Verify", aby zweryfikować poprawność danych zapisanych w kości. Jeśli nie pokaże się żaden błąd, to wówczas zamykam program, odłączam bezpiecznie programator i przelutowuję układ z adaptera do urządzenia, w którym docelowo ma się on znaleźć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam ,

Bardzo dziękuję za super porady i przejrzysty post. Widać chęć pomocy.

Kość wylutowana , wrzuciłem w adapter w sumie jedyny który pasował i przy próbie wykrycia kości mam (chip error).
    Opcja read też nie działa.
    Firmware oprogramowania V3.0
  • Poziom 12  
    Czy programator jest poprawnie wykrywany?
    Jeżeli nie to :
    - sprawdź czy masz zainstalowany sterownik (niekiedy na 64bit trzeba ręcznie to zrobić),
    - zobacz czy nie włożyłeś kości odwrotnie
    - sprawdź czy adapter jest w odpowiednim miejscu w programatorze

Jeżeli wszystko ok to spróbuj docisnąć kość w adapterze podczas detekcji.

Acer Aspire 5560 - Pierwsze programowanie kości BIOS
  • Poziom 9  
    Witam ponownie miałem trochę zajęte kilka dni i dlatego nie było czasu żeby się tu odezwać.
    Sprawa wygląda następująco. Udało mi się zaprogramować układ (okazało się że nie do końca włożyłem kość do adaptera). Program ładnie mi wykrył kość, zagrałem stary wsad wg instrukcji którą tutaj dostałem. Wlutowalem układ z powrotem do laptopa, wstał. Złożyłem laptopa i zainstalowałem nowy system(Win7) no i zaczęły się schody... Już po kopiowanie plików w instalatorze Windowsa nie uruchomił się ponownie sam z siebie, olałem to i wyłączyłem z przycisku. System zainstalowany ale laptop się nie wyłącza po kliknięciu zamknij pojawia się niebieskie tło z napisem zamykanie i się zawiesza. Trzeba go wyłączać przyciskiem, tak samo w przypadku opcji uruchom ponownie. Jakieś pomysły? Zły wsad?
  • Poziom 36  
    laci1 napisał:
    Zły wsad?

Możliwe.
    Podaj dokładne oznaczenie płyty głównej laptopa oraz wskaż stronę/link, z którego pobrałeś wsad.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Model płyty jest na zdjęciu w pierwszym poście .

JE50 SB MB
    10338-1M
    48.4M702.01M

BIOS kupiłem na tej stronie : https://expressit.pl/vip/bios-acer-aspire-5560-je50-dla-uma-i-discrete-216-0809000/ (jeżeli nie można dodawać linkow to proszę o usunięcie)

Skład paczki zip na zdjęciu w załączniku.Acer Aspire 5560 - Pierwsze programowanie kości BIOS

Dodano po 18 [godziny] 47 [minuty]:

Ktoś ma jakiś pomysł?

Dodano po 4 [godziny] 42 [minuty]:

@Dydelmax

Dodano po 6 [godziny] 40 [minuty]:

@adrianek01 ?
  • Poziom 12  
    podaj pełną obsadę płyty
  • Poziom 1  
    Jest zapewne jeszcze kość EC eproom do zaprogramowania ja tak miałem ,niepotrzebnie wgrywałem bios wystarczyło wylutować i zaprogramować kość EC ,widocznie tam tkwił problem .