Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestabilna praca fan CPU -

Mimik98 18 Paź 2017 21:57 549 22
  • #1 18 Paź 2017 21:57
    Mimik98
    Poziom 4  

Witam, od tygodnia borykam z pewnym problemem, a mianowicie zauważyłem, co jakiś czas komputer chodzi bardzo głośno i po kilku sekundach wraca do normy, sprawdziłem temperatury programem HWMonitor i zauważyłem że CPU fan ma 0 RPM, a maksymalną 4687. Spojrzałem też na temp. procesora i w idle wynosiły one ok 50 stopni, a maksymalna to 99. Pewnego razu kiedy włączyłem grę, temperatura wzrosła do ok 90 stopni i po przekroczeniu mniej więcej 95 stopni, włączył sie wentylator od razu na ponad 4000 RPM, który schłodził procesor, po czym się wyłączył. Mój procesor to i7-6700 z chłodzeniem boxowym. Załączam screeny temperatury CPU oraz RPM wentylatora. Z góry dziękuje za wszelkie próby pomocy :)

• #2 18 Paź 2017 22:02
    marqqv
    Poziom 29  

Pasty zmienione ?

• #3 18 Paź 2017 22:05
    Mimik98
    Poziom 4  

Pasty nie zmieniałem. Mogę to na dniach zrobić tylko czy jest to aby wina niezmienionej pasty?

• #4 18 Paź 2017 22:07
    marqqv
    Poziom 29  

Temperatury w normie ale ciekawe co będzie po zmianie past od czegoś można zacząć . i czyszczenie fana oraz chłodzenia .

• #6 18 Paź 2017 22:12
    Mimik98
    Poziom 4  

Niestety modelu nie znam, pewnie jakiś shit. Komputer został zakupiony jako gotowiec niestety nie z mojej inicjatywy i nazwa płyta jest podpisana jako model PC. Komputer mam od 2 lat i wczęsniej nie było takich problemów. Dokładnie minutę temu wentylator włączył sie przy ok 57stopniach na poziomie 3000RPM i temp spadła do 44stopni, za kilka minut najprawdopodobniej wentylator znowu się wyłączy.

• #7 18 Paź 2017 22:21
    sosarek
    Poziom 43  

Mimik98 napisał:
    Niestety modelu nie znam, pewnie jakiś shit

Bez przesady - CPU-Z nie potrafisz uruchomić i wkleić zakładki Mainboard?

• #8 18 Paź 2017 22:23
    Mimik98
    Poziom 4  

Model: Predator G3-710. Tak jak pisałem, podpisana jest nazwą komputera

• #9 18 Paź 2017 22:25
    310artur
    Poziom 42  

Może aż nadto banalne ale reset BIOS robiłeś?
    Podaj więc nazwę całego tego cuda. To jakiś gotowiec mediona HP itp czy składak marketowy?

• #10 18 Paź 2017 22:29
    Mimik98
    Poziom 4  

https://imgur.***/*/*****

Niestabilna praca fan CPU -

To jest cała zakładka. Komputer od Acera z GPU gtx980, cała reszta pokroju zasilacza czy płyty głównej to pewnie jakiś szmelc. reset BIOSu nie robiłem, rozumiem że wykonuje się go mechanicznie na płycie głównej?

Moderowany przez dt1:

Wkleiłem poprawnie obrazek, proszę w przyszłości korzystać z tego sposobu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html zamiast z zewnętrznych hostingów.

• #12 18 Paź 2017 22:44
    Mimik98
    Poziom 4  

Rozkręciłem obudowę i wentylator nie pracuję. Mam więc sprawdzać ustawienia wentylatora w biosie?

• #14 18 Paź 2017 22:47
    310artur
    Poziom 42  

Płya pewnie ACERa nie koniecznie zaraz szrot. Penie masz książeczkę do tego - jeśli nie to na stronie znajdziesz instrukcje w PDF. Jeśli masz na to jeszcze gwarancje (były zdaje się 24 miesiące) nie otwieraj obudowy (masz pewnie naklejone plomby gwarancyjne), Jeśli jest po gwarancji - to tak jak wyżej, reset BIOS zworką najpewniej będzie. I naocznie zobacz jak ten wentylator pracuje.

• #15 18 Paź 2017 22:48
    Mimik98
    Poziom 4  

Delikatnie go poruszałem i nic się nie działo, potem spróbowałem trochę mocniej i zaczął się kręcić, tylko na kilka sekund.

• #17 18 Paź 2017 23:35
    Mimik98
    Poziom 4  

Nah tylko że nie mogę wejść do biosu przez klawiaturę na usb a na ps2 nie mam, mam zatem robić od razu ten reset biosu?

• #18 18 Paź 2017 23:42
    sosarek
    Poziom 43  

Musi dać się wejść z obojętnie jakiej klawiatury.

Mimik98 napisał:
    mam zatem robić od razu ten reset biosu?

A jak go później skonfigurujesz skoro podobno
    Mimik98 napisał:
    nie mogę wejść do biosu przez klawiaturę na usb a na ps2 nie mam

• #19 19 Paź 2017 15:06
    Mimik98
    Poziom 4  

próbowalem kombinacji F2, F12, alt+ctrl+esc, del. Pisze w instrukcji żeby naciskać DEL ale nie działa.

Dodano po 49 [minuty]:

Udało mi się włączyć bios ale nie było tam nic o ustawieniach wentylatora, jedynie był pokazany speed fan, na którym pisało "N/A", a po chwili wentylator się załączył na 3000 RPM, po czym spadł do 0 i znowu się wyłączył. Mogę za tym uznać że wentylator padł?

Dodano po 14 [godziny] 29 [minuty]:

Sam nie wiem co mam o tym myśleć bo problem występuje od tygodnia i dopiero teraz sie za niego zabrałem, a tak to na tym pc chodziła gra po kilka godzin dziennie i zawsze kiedy podbijało temperature za wysoko to chłodzenie się włączało. Gdyby w ogóle się nie włączało to bym mógł uznać że chłodzenie padło i kupić nowe, ale w tym przypadku nie mam pewności. Są może jakieś wirusy które mogłbyby powodować takie wyłączanie chłodzenia?

• #20 19 Paź 2017 15:43
    pawel1148
    Poziom 16  

Ja mam gotowca z Lenovo, miałem podobny problem, ale z wentylatorem na karcie graficznej R9 290, który przez sterowniki/bios był ustawiony na minimum bez względu na obciążenie(karta grzała się do 91 stopni i wyłączała komputer, który dodatkowo trzeba było hard resetować po tym wszystkim bo windows zapominał o sterownikach dźwięku przy okazji. Ja sobie zainstalowałem program MSI Afterburner w którym można ustawiać krzywe wydajności wentylatora względem temperatury i po wrzuceniu go do autostartu i dodatkowo jeszcze dorzuciłem sobie go do pliku ktorym włączam Steama dla pewności. Problemy minęły. Brak już niebieskich ekranów śmierci i restartów komputera w czasie gry czy nawet podczas przeglądania internetu(no chyba że program sie sam zawiesi, zdarzyło mi się tak raz na początku).

Nie rozumiem czy to ma byc element postarzania sprzętu, czy po prostu wadliwe oprogramowanie tego egzemplarza, ale po zainstalowaniu tego programu jestem zadowolony, bo kupiłem taniej gotowca z systemem niż bym go złożył z części wtedy (ok 1tyś taniej) i teraz też pewno taniej bo karty graficzne zdrożały.

Do CPU takich programów nie kojarze, MSI afterburner chyba nie ma takiej funkcjonalności, sądzę jednak że coś dla siebie znajdziesz. Co prawda to trochę łatanie, ale to co działa nie jest głupie. Tylko poczytaj najpierw o tych programach i bierz z pewnych źródeł, bo nigdy nie wiadomo co może w tym siedzieć.

• #21 19 Paź 2017 15:52
    Mimik98
    Poziom 4  

próbowałem ustawić to speedfanem ale niestety nie wykrywa mojego chłodzenia, nawet kiedy aktualnie pracuje. Nie wiem co robić bo niby grać mogę, bo temp dochodzi do 100 stopni i magicznie chłodzenie się włącza i to schładza, na kilka minut jest spokój, potem znowu się nagrzewa i znowu się załącza. Nie chcę sobie spalić sprzętu więc na razie w nic nie gram, ale chciałbym wiedzieć od czego jest zależna taka dziwna praca chłodzenia. Przy włączeniu komputera na przykład chłodzenie od razu się włącza na pełne obroty i powoli maleje do zera, a czasem nie chodzi i nie widnieje nawet w programie HWMonitor, tak jakbym go nie miał.

• #22 19 Paź 2017 18:15
    macgormac
    Poziom 14  

Skoro możesz wejść do BIOS, raczej UEFI tam masz, powinna być cała sekcja dla wentyli w trybie Zaawansowanym. Sprawdź tam dokładnie stan wentyli, powinne być wyszczególnione wszystkie gniazda jakie są dostępne na płycie.

• #23 20 Paź 2017 03:06
    Domiss223
    Poziom 6  

Mimik98 napisał:
    próbowałem ustawić to speedfanem ale niestety nie wykrywa mojego chłodzenia, nawet kiedy aktualnie pracuje. Nie wiem co robić bo niby grać mogę, bo temp dochodzi do 100 stopni i magicznie chłodzenie się włącza i to schładza, na kilka minut jest spokój, potem znowu się nagrzewa i znowu się załącza. Nie chcę sobie spalić sprzętu więc na razie w nic nie gram, ale chciałbym wiedzieć od czego jest zależna taka dziwna praca chłodzenia. Przy włączeniu komputera na przykład chłodzenie od razu się włącza na pełne obroty i powoli maleje do zera, a czasem nie chodzi i nie widnieje nawet w programie HWMonitor, tak jakbym go nie miał.

Musisz w BIOSIE miec ustawienia MANUALNE zalaczania sie wentylatora poprzestawiane.

Zresetuj BIOS do ustawien domyslnych, a jezeli to nie pomoze wyciagnij baterie od biosu i wloz po okolo minucie i odpal komputer na fabrycznych ustawieniach CPU i coolera.

W biosie mozna ustawic temperature startowa zalaczania sie chlodzenia nawet na 60-70 stopni.

Jezeli masz w IDLE 50 stopni temperature , a w stresie 99 stopni to jeszcze chwila i spalisz ten procesor, ktory jest troche warty.

Jezeli to co napisalem Ci nie pomoze i nadal beda te same objawy to padl ci prawdopodobnie wiatrak na chlodzeniu i zwyczajnie szaleje w zaleznosci od wlasnego widzi mi się. Wtedy albo całe chłodzenie wymieniasz albo sam wiatrak.

Daj znac czy to co pisalem cos dalo :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME