Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Helix oferuje ultraoszczędną przetwornicę dla systemów telekomunikacyjnych

ghost666 18 Paź 2017 22:03 1311 0
 • Helix oferuje ultraoszczędną przetwornicę dla systemów telekomunikacyjnych
  Dzisiejsze układy scalone pracują z bardzo niskim napięciem zasilania, nawet do około 1,5 V. Dlatego też, w systemach telekomunikacyjnych, zasilanych napięciem od 12 V do 48 V często konieczne używanie jest przetwornic DC/DC do stabilizacji tego zasilania. Dodatkowo, obecnym trendem w budowie tego rodzaju systemów jest minimalizacja pobieranego prądu, zwłaszcza w stanie uśpienia. Celem jest osiągnięcie poboru określanego jako "zerowy", czyli poniżej 5 mW pobieranej mocy w stanie uśpienia.

  Firma Helix, aby wyjść na przeciw tym potrzebom, stworzyła linię przetwornic napięcia o ultra niskim poborze prądu. Prezentowane na konferencji APEC 2017, organizowanej przez IEEE, zaprezentowali oni układy z tej serii, które jako pierwsze na rynku spełniają wymagania "zerowego poboru mocy". Najnowszy układ - HS200 to przetwornica DC/DC która dziesięciokrotnie przekracza obecne wymagania rynku i po uśpieniu pobiera zaledwie 0,5 mW, jak informuje Helix.

  "Nasze porównania wydajności wskazują, że HS200 charakteryzuje się o 10% lepszą wydajnością niż konkurencyjne przetwornice z 48 V do 5 V i wiele lepsze, niż większość dostępnych na rynku przetwornic z 48 V do niższych napięć" komentuje Harold Blomquist, CEO Helix Semiconductors.

  Przetwornica DC/DC HS200 zaprojektowana została do stabilizacji napięć do 1,5 V przy napięciu wejściowym w zakresie od 12 V do 48 V. Można także układem tym stabilizować napięcie 5 V, aby stabilizować poszczególne napięcia dla systemu - 3,3 V, 1,5 V czy 1,2 V. Układ dedykowany jest do zastosowania w sprzęcie telekomunikacyjnym, systemach VoIP, ale także serwerach, systemach zasilanych poprzez kable Ethernet, bezprzewodowych punktach dostępowych, kamerach CCTV, modułach PLC, autach elektrycznych i hybrydowych, systemach wentylacyjnych i urządzeniach Internetu Rzeczy.

  Wypuszczenie układu na rynek jest dla firmy Helix poważnym krokiem milowym, jako że "otwiera możliwości firmy na rynek 3 miliardów urządzeń na całym świecie" jak określa to CEO firmy. "Naszym celem jest ciągły rozwój firmy i wprowadzanie idei 'zerowego poboru' do każdego układu elektronicznego w którym jest zasilacz" podsumowuje Bloomquist.

  HS200 wykorzystuje opatentowaną przez Helixa technologię MuxCapacitor do redukcji napięcia, dzięki czemu osiąga sprawność 97% przy 2,6 W i ponad 90% przy 15 W. System MuxCapacitor wykorzystuje trzy stopnie (patrz diagram poniżej). Każdy stopień zmniejsza napięcie o połowę, dzięki czemu jednocześnie można stabilizować trzy napięcia. Łącznie obciążyć układ można mocą 15 W.

  Helix oferuje ultraoszczędną przetwornicę dla systemów telekomunikacyjnych


  Oprócz samych układów firma oferuje także moduły ewaluacyjne w trzech różnych wersjach (jedna pokazana poniżej): z pojedynczym wyjściem 12 V, z trzema wyjściami (24 V, 12 V i 6 V) oraz z jednym stabilizowanym wyjściem 5 V. Do każdego modułu producent dostarcza schemat, rysunek płytki, pliki Gerber i inne.

  Jak informuje Blomquist, układy HS200 do masowej produkcji wejść mają w grudniu tego roku.

  Helix oferuje ultraoszczędną przetwornicę dla systemów telekomunikacyjnych


  Helix rodzinę przetwornic eMpower wprowadził na rynek w marcu tego roku układem HS100. Jest to przetwornica AC/DC, wykorzystująca tą samą technologię MuxCapacitor do uzyskania stabilnego napięcia 5 V DC z wejścia AC o napięciu od 90 V do 240 V. Moc układu to do 10 W.

  Kolejny planowany przez firmę układ to HS110 - przetwornica AC/DC o mocy do 65 W, która dedykowana ma być do zastosowania w zasilaczach do laptopów, telewizorów i tym podobnych urządzeń.

  Firma Helix współpracuje obecnie z Underwriters Laboratories w celu udoskonalenia swojej technologi izolacjo-pojemnościowej, do poziomu 3 kV. Dzięki czemu systemy DC/DC i AC/DC będą mogły uzyskać izolację galwaniczną linii zasilających, bez konieczności stosowania dużych i drogich transformatorów. Zastąpienie ich kondensatorami ma przyczynić się do stworzenia mniejszych i lżejszych zasilaczy sieciowych.

  "Obecnie pracujemy nad HS300 - beztransformatorową wersją układu HS110. Pozwoli on na eliminację transformatorów z zasilaczy sieciowych wszystkich urządzeń, przy zachowaniu wysokiej klasy izolacji galwanicznej od sieci" podsumowuje CEO firmy.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332442&

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9425 postów o ocenie 7087, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • IGE-XAO