Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja 5kW - jakie panele i falownik?

Brunoxp 28 Aug 2019 14:54 48027 67
Testo
    Roman21
    Level 11  
    A to bardzo zastanawiające jest. Jeśli ktoś ma w gniazdku 230V to może dać pełną moc z inwertera, ale jeśli dostawca prądu ustawia na trafie zaczepy by napięcie miało górne granice normy i ma się napięcie np 249V i energetyka mówi, że nie zmniejszy bo to jest w normie, to pojawia się pytanie jak dużą moc może inwerter dać. Czy może okazać się że po montażu instalacji 5kW realnie można dać tylko np 2 kW bo przy większej mocy napięcie wzrasta pow. normy?
  • Testo
    MichałS
    Level 30  
    Działa to nieco inaczej. W Tauronie falownik musi natychmiast wyłączyć się jeśli napięcie wyjściowe przekroczy 264V, a wyłączyć się po czasie jeśli w średniej 1-cio minutowej przekracza 253V.

Na to podniesione napięcie składa się napięcie "przychodzące" z trafo stacji, ale także każdy spadek po stronie prosumenta. Wymusza to wykonanie instalacji na przekroju 4mm^2 albo i więcej.
    karlosr6
    Level 6  
    Dzień dobry

15 paneli 15x310W (4.65kW) z falownikiem z sofarem 4.4 ktl-x. (2xMPPT)

Jak lepiej? Podpiąć 15 pv w 1 szereg do 1 MPPT (bliżej do napięcia znamionowego falownika i większe napięcie startu) czy może 2 stringi:. Szereg 7 paneli do pierwszego MPPT i szereg 8 paneli do drugiego MPPT? (2X mniejsze napięcie ale 2 niezależne obwody PV) ?

Dziękuje i pozdrawiam
  • Testo
    Roman21
    Level 11  
    W nawiązaniu do wcześniejszej mojej wypowiedzi, to przyjmując hipotetyczną sytuację: długa wioska, budynek przy trafostacji ma w gniazdku 250 V tylko dlatego że energetyka tak wysoko ustawiła napięcie na trafo, by ci na końcu odległej linii mieli napięcie w dolnych granicach normy w okresach największego poboru. Wówczas zachodzi możliwość, że w budynku z 250 V nie ma szans wystartować inwerter fotowoltaiki z pełną mocą. Bo może okazać się żeby dać w sieć moc np. 5 kW napięcie na inwerterze musiało by przekroczyć dopuszczalne normy.
    U mnie po zmianie z 220 V na 230 V nagle zaczęły przepalać się szybko żarówki. Pomiar napięcia 248 V, interwencja w energetyce nic nie dała, bo dla nich to było w normie. Sprawę załatwiły żarówki energooszczędne (wtedy świetlówki). Potem był remont infrastruktury przez Operatora i teraz jest 235 V.
    Pojawia się pytanie o ile w realu wzrasta napięcie na inwerterze w stosunku do napięcia sieci dla np. 1 kW mocy z inwertera dla istniejących już instalacji?
    stasiekb100
    Level 26  
    Teoretycznie powinno wzrosnąć o tyle samo co spada przy obciążeniu 1kW. W prraktyce zależy od tego czysąsiedzi oddają do sieci lub biorą.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    stasiekb100 wrote:
    Teoretycznie powinno wzrosnąć o tyle samo co spada przy obciążeniu 1kW

A skąd jak przypływa to tylko od strony trafo , jak wypływa od Ciebie to we wszystkie strony.

No chyba że mieszkasz na samym końcu linii. To będzie tak jak pisałeś.
    Roman21
    Level 11  
    To zrobiłem pomiar spadku napięcia pod obciążeniem w instalacji domowej.
    - przyłącze 10mm2
    - instalacja od bezpiecznika do podwójnego gniadka w ścianie ok 15m 2,5mm2
    - obciążenie to czajnik elektryczny, z podpiętym miernikiem mocy - wskazanie 2,1kW
    - napięcie w gniazdku drugim 235,2V przed obciążeniem w gniadku pierwszym, pod obciążeniem 224,4V. Wychodzi różnica napięć 10,8V, czyli 5,14V/kW
    Przyjmując że pod te warunki kablowe zostaje podpięty inwerter 3f 5kW, czyli na jednej fazie ma 1,67kW co daje podwyższenie napięcia pracy 8,57V. Czyli taki inwerter mógłby stabilnie pracować z pełną mocą przy napięciu sieci nie większym niż 252V - 8,57V = 243,3V. Załóżmy że mamy 240V i cieszymy się stabilną pracą i nasz sąsiad też sobie założył fotowoltaikę i nagle nasza instalacja, która pracowała stabilnie nagle mamy samowyłączenia inwerteta gdy słońce świeci w południe a u sąsiada nie bo ma np tylko 3kW na dachu.
    Level 43  
    Roman21 wrote:
    napięcie w gniazdku drugim 235,2V przed obciążeniem w gniadku pierwszym, pod obciążeniem 224,4V. Wychodzi różnica napięć 10,8V, czyli 5,14V/kW

Zmierz napięcie jw na bezpiecznikach przy liczniku, bo takie spadki napięcia to wina instalacji i to GRUBO.
    Roman21
    Level 11  
    Zastanowiłem się nad tym GRUBO i przeliczając od licznika 10mm2 + 2,5mm2 to rezystancja wynikająca z długości kabli powinna dać spadek 1,73V dla 2,1kW. Dzisiaj chciałem zrobić pomiary napięć przy liczniku ale napięcie bardzo zmieniało się co chwila, różnice do 3,5V. Przed i po zakończeniu obciążenia nie uzyskiwałem tych samych wartości napięcia. O ile 2,5mm2 ma połączenia skręcane i lutowane (smutne doświadczenia z czasów aluminium), to pozostałe punkty styków trzeba będzie przejrzeć kamerką termowizyjną.
    Level 43  
    Jeśli masz miedź 2,5mm2 to po prostu włącz obciążenie ok 16A i mierz napięcie na każdym przewodzie przy głównej rozdzielnicy i na gniazdku. Użyj długiego przewodu jednego.
    Roman21
    Level 11  
    Wracając do kwestii podbijania napięcia przez inwerter i możliwości wyłączenia się inwertera, bo napięcie na nim wzrosło ponad normę, na zadane pytanie do jednego z dostawców inwerterów przyszła odpowiedź:
    Oczywiście, że się spotkaliśmy z tym problemem. Mogę powiedzieć że jest to nagminny problem. Szczególnie tam gdzie jest dużo instalacji PV, tam gdzie jest słaba infrastruktura sieci, lub tam gdzie instalacja jest wykonana łagodnie mówiąc słabo. Co do tego jak bardzo podbija napięcie nie mam informacji szczegółowych ale jest to kilka voltów nie jest to na przykład 20 (no chyba że coś nie tak jest z instalacją). Jak sobie z tym radzić myślę, że wpis Pana Bogdana Szymańskiego (tutaj link: http://solaris18.blogspot.com/2014/08/wzrost-napiecia-w-miejscu-przyaczenia.html) wyjaśnia wszystko.
    s-max
    Level 9  
    Na te wszystkie wasze bolączki spadków napięć, chwilowe wyłączenia lub zaniki prądu lub chwilowe duże skoki napięcia jest tylko jeden środek, który zastosowałem u siebie od ponad 2 lat i działa perfekcyjnie. Za licznikiem energii elektrycznej ale przed szafką bezpiecznikową domową włączyłem w obieg na każdą z faz 3 upsy on-line o mocy 3kw z awaryjnym-przeciążeniowym obejściem (bypass). W każdym gniazdku mam równo 230V, czysta piękna sinusoida, czas reakcji na spadki napięć 0s- jedyna wada to raz na 5 lat wymiana akumulatorów na nowe no i trochę strat na pracy inwertera ale jak ktoś ma PV to bajka.
    Brunoxp
    Level 15  
    s-max wrote:
    Za licznikiem energii elektrycznej ale przed szafką bezpiecznikową domową włączyłem w obieg na każdą z faz 3 upsy on-line o mocy 3kw z awaryjnym-przeciążeniowym obejściem (bypass)

Podaj trochę szczegółów- modele ups i jakie aku?
    s-max
    Level 9  
    W moim przypadku zastosowałem 2 używane COVER RM30 3000VA ON-LINE, które posiadają 6 fabrycznych akumulatorów 9ah + 1 nowy UPS Green Cell Zasilacz awaryjny UPS Online Green Cell RTII z wyświetlaczem LCD 3000VA ilość akumulatorów fabrycznych 6 x 9ah. Zastanawiam się nad zakupem dodatkowego battery packa (łącznie 72v) do jednego z ups i wg moich wyliczeń przy średnim poborze na fazę ok 300W awaryjnie przy braku prądu powinno wystarczyć na 2-3 godz. Oczywiście przy braku prądu wszystkie fazy zasilane są przez upsy i mam w całym domu prąd do czasu wyładowania akumulatorów w ups.
    mikban
    Level 5  
    s-max wrote:
    W moim przypadku zastosowałem 2 używane COVER RM30 3000VA ON-LINE, które posiadają 6 fabrycznych akumulatorów 9ah + 1 nowy UPS Green Cell Zasilacz awaryjny UPS Online Green Cell RTII z wyświetlaczem LCD 3000VA ilość akumulatorów fabrycznych 6 x 9ah. Zastanawiam się nad zakupem dodatkowego battery packa (łącznie 72v) do jednego z ups i wg moich wyliczeń przy średnim poborze na fazę ok 300W awaryjnie przy braku prądu powinno wystarczyć na 2-3 godz. Oczywiście przy braku prądu wszystkie fazy zasilane są przez upsy i mam w całym domu prąd do czasu wyładowania akumulatorów w ups.

Pytam jako laik. Czy instalacja PV wtedy pracuje? Jeśli tak, to czy to legalne? Z tego co słyszałem, nie można podtrzymywać pracy instalacji na wypadek napraw w sieci energetycznej.
    s-max
    Level 9  
    Ups możesz zainstalować między gniazdkiem a komputerem czy jest to zabronione nie ups nie cofa energii do sieci tylko działa jednokierunkowo. Elektryk, który montował mi instalację awaryjną proponował mi jeszcze dodatkowo montaż agregatu prądotwórczego i w razie wyczerpania energii z akumulatorów idzie sygnał na agregat i sam się odpala i prąd w domu jest. Niestety ale zakup takiego agregatu to dość spory wydatek i na ten moment dałem sobie spokój.
    tobiasz86
    Level 14  
    Cześć
    Pozwolę sobie odświeżyć temat. Poważnie zastanawiam się nad montażem fotowoltaiki. Warunki u mnie są dość ograniczone, jedynie w grę wchodzi ustalają wschód-zachód a moc instalacji jaką potrzebuje to ok 6kW, możecie coś doradzić, jaki sprzęt itd. Docelowo chciałbym się zmieścić w 25-27k PLN ale jeśli będzie taniej i porównywalnie dobrze to chętnie wybiorę tańszą ofertę. Jakim urządzenią warto się przyjrzeć?
    tobiasz86
    Level 14  
    Odnoszę wrażenie, że im więcej czytam na ten temat to coraz to większe dziury w głowie mi się robią. To może jeśli już nie rozmawiamy o markach to zadam pytanie bardziej techniczne. Jakie parametry powinien mieć falownik (po za tym że musi być 3f) panele chce rozłożyć po połowie wschód i zachód czyli falownik musi być przystosowany na "dwa wejścia" dla każdej ze strony osobne? Czy panele i falowniki posiadają ujednolicone przyłącza w sensie czy dowolny panel pasuje do dowolnego falownika? Sorki za amatorskie nazewnictwo. Czy prawdą jest, że jeśli chociażby jeden panel zostanie częściowo zacieniony to działa to jak dławik dla pozostałych paneli?
    theo33
    Level 27  
    tobiasz86 wrote:
    Odnoszę wrażenie, że im więcej czytam na ten temat to coraz to większe dziury w głowie mi się robią. To może jeśli już nie rozmawiamy o markach to zadam pytanie bardziej techniczne. Jakie parametry powinien mieć falownik (po za tym że musi być 3f) panele chce rozłożyć po połowie wschód i zachód czyli falownik musi być przystosowany na "dwa wejścia" dla każdej ze strony osobne? Czy panele i falowniki posiadają ujednolicone przyłącza w sensie czy dowolny panel pasuje do dowolnego falownika? Sorki za amatorskie nazewnictwo. Czy prawdą jest, że jeśli chociażby jeden panel zostanie częściowo zacieniony to działa to jak dławik dla pozostałych paneli?

1.falownik 3-faz. od 3,68 kW
    2.wschód-zachód to falownik z dwoma wejściami MPP lub falownik solaredge
    3.dowolne panele odpowiednio połączone w string podłączysz do dowolnego falownika
    4.nie do końca jest prawdą że jeden zacieniony panel ograniczy moc pozostałych, diody bypass blokują łańcuchy ogniw zacienionych paneli
    tobiasz86
    Level 14  
    Fronius Symo 6.0-3-M vs HUAWEI SUN 2000-6KTL-M0 panowie jakieś za lub przeciw dla wymienionych falowników?
    pv7440
    Level 6  
    Fronius intuicyjne sterowanie łatwa instalacja , serwis rzeczywista gwarancja do 7lat, wyrazie zmian parametrów dobry dostęp do kodów
    vulture30
    Level 11  
    Czy froniusa może kupić każdy i mieć dostęp do parametrów czy mają tam jakieś blokady i trzeba być instalatorem z jakimś kodem/hasłem?
    pv7440
    Level 6  
    Kupić każdy może dostęp do parametrów zabezpieczenia 4 cyfrowe

Dodano po 1 [minuty]:

Sorki 5 cyfrowe
    tobiasz86
    Level 14  
    Gwarancja 5 lat lub na 7 ale tylko na części z płatną usługą.
    Nie wiem nawet o jakich kodach mówicie więc pewnie dla przeciętnego użytkownika a może w tym przypadku nawet nie użytkownika a właściciela 😄😄 ta możliwość się nie przyda 😜. W prawdzie zamówiłem froniusa ale nie mam pewności że to był lepszy wybór...
    vulture30
    Level 11  
    Tobiasz 86, tzn ze odpaliles instalacje bez żadnych kodów?
    tobiasz86
    Level 14  
    Instalacja dopiero do mnie jedzie, ale rozumie przekaz 😜
    pv7440
    Level 6  
    Jak będziesz konfigurowal falownik , w zależności od potrzeby ustawiasz 1 lub 2 wejścia MPTT i ważne ustaw kod kraju na International 50Hr
    vulture30
    Level 11  
    tobiasz86 wrote:
    Instalacja dopiero do mnie jedzie, ale rozumie przekaz 😜

Pochwal się gdzie co i za ile kupiłeś