Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik czasowy sterowany maszyną 3 fazową

adek0011 19 Paź 2017 18:17 1107 14
  • #1 19 Paź 2017 18:17
    adek0011
    Poziom 6  

Witajcie. Potrzebuję schemat siłowy (najlepiej blokowy) + ideowy(sterowania) do silnika 3-fazowego o późniejszym załączeniu. Jest piła 3-fazowa która jest zasilania z 3 faz i do tego jest odkurzacz też 3-fazowy. Potrzebuję aby odkurzacz załączał się później niż maszyna do cięcia aby nie występował nagły prąd rozruchowy. Co prawda zabezpieczenie to bezpieczniki typu S193 klasy C. Proszę o pomoc i pozdrawiam

0 14
  • Relpol
  • #2 19 Paź 2017 18:29
    nikusert
    Poziom 37  

Witam .
    Jeżeli piła jest zasilana przez stycznik ,to do jego styków pomocniczych (NO)podłącz czasówkę (przykładowo PCU-510),która po odliczeniu czasu zadanego przez Ciebie włączy cewkę stycznika odkurzacza.

0
  • #3 19 Paź 2017 19:03
    adek0011
    Poziom 6  

Ok, a mogę jakiś schemat? Chodzi mi o to czy na stycznik podłączyć tylko odkurzacz czy piłę też i jak to ma mniej więcej wyglądać? :)

0
  • Relpol
  • #4 19 Paź 2017 19:12
    nikusert
    Poziom 37  

Obecnie jak masz uruchamianą piłę?,przez stycznik ,czy wyłącznik ,czy piła posiada jakie kolwiek zabezpieczenie silnika?.

0
  • #5 19 Paź 2017 19:17
    adek0011
    Poziom 6  

W tej chwili jest zwykłe gniazdo 3 fazowe 4 przewodowe (3 fazy + PE) odkurzacz, Gniazdo 3 fazowe 5 przewodowe 3 fazy (PE + N) piła, zabezpieczenie piły i odkurzacza to S193 C20 (1 bezpiecznik). Piła zasilania przyciskami bistabilnymi - załącz-wyłącz (konstrukcja sama w sobie) a odkurzacz po prostu z gniazda.

0
  • #6 19 Paź 2017 19:21
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

adek0011 napisał:
    Potrzebuję schemat siłowy (najlepiej blokowy)

Jak dobierzesz zabezpieczenia i przekroje kabli?
    adek0011 napisał:
    + ideowy(sterowania)

W jaki sposób zapewnisz bezpieczeństwo podczas użytkowania maszyny?

0
  • #7 19 Paź 2017 19:24
    adek0011
    Poziom 6  

Zabezpieczenia ze względu na moc maszyny (dobrałem C20 ponieważ dojdzie jeszcze 3 maszyna)
    Przekrój przewodu ze zwględu na prądy jakie występują.
    Bezpieczeństwem jest wył. różnicowo-prądowy 30mA który zabezpiecza użytkownika, i przekaźnik termiczny który zabezpiecza maszynę

0
  • #8 19 Paź 2017 19:39
    Krzysztof Reszka

adek0011 napisał:
    Zabezpieczenia ze względu na moc maszyny (dobrałem C20 ponieważ dojdzie jeszcze 3 maszyna)
    Bezpieczeństwem jest wył. różnicowo-prądowy 30mA który zabezpiecza użytkownika, i przekaźnik termiczny który zabezpiecza maszynę

A czy to taka tajemnica żebyśmy poznali te dane .

0
  • #9 19 Paź 2017 22:01
    adek0011
    Poziom 6  

Krzysztof Reszka napisał:
    adek0011 napisał:

A czy to taka tajemnica żebyśmy poznali te dane .

Nie ma problemu :)
    Piła 6kW
    Odkurzacz 3,5kW
    Trzecia maszyna przyszłościowa: Piła 8-12kW

Przekrój przewodu jaki zastosowałem to 5x4mm2 YDY
    Wył różnicowo-prądowy zabezpieczenie całej instalacji elektrycznej 1 fazowej i 3 fazowej 30mA/40A

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Podbijam. Jakby ktoś mógł wysłać ten schemat to byłbym wdzięczny

Dodano po 48 [minuty]:

nikusert napisał:
    Witam .
    Jeżeli piła jest zasilana przez stycznik ,to do jego styków pomocniczych (NO)podłącz czasówkę (przykładowo PCU-510),która po odliczeniu czasu zadanego przez Ciebie włączy cewkę stycznika odkurzacza.

Ok, pytanie: Na który styk czasówki podłączyć drugą stronę styku NO, oraz jak wpiąć silnik w pile? Do stycznika czy do bezpiecznika S193 C20? Przepraszam za trochu machlojny rysunek. Przekaźnik czasowy sterowany maszyną 3 fazową

0
  • #10 20 Paź 2017 18:58
    adek0011
    Poziom 6  

Witajcie. Potrzebuję schemat siłowy (najlepiej blokowy) + ideowy(sterowania) do silnika 3-fazowego o późniejszym załączeniu. Jest piła 3-fazowa która jest zasilania z 3 faz i do tego jest odkurzacz też 3-fazowy. Potrzebuję aby odkurzacz załączał się później niż maszyna do cięcia aby nie występował nagły prąd rozruchowy 2 maszyn. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #11 20 Paź 2017 19:54
    nikusert
    Poziom 37  

Nie napisałeś jak będziesz miał uruchamiany stycznik piły.Jeżeli przez zwykły wyłącznik ,to daj w szereg grzyb bezpieczeństwa,jak również powinny być podłączone styki boczne termików silnika piły i silnika odkurzacza.

0
  • #12 20 Paź 2017 23:08
    adek0011
    Poziom 6  

Piła ma sterowanie załącz-wyłącz. Pisałem o tym. Mógłbyś mi zrobić schemat tego? Byłbym wdzięczny :)

Dodano po 3 [godziny] 4 [minuty]:

Poprawilem schemat, po dniu namysłu wyszło mi takie coś. Czy mógłby ktoś potwierdzić schemat lub go poprawić?Przekaźnik czasowy sterowany maszyną 3 fazową

0
  • #13 24 Paź 2017 08:31
    adek0011
    Poziom 6  

Temat zamykam, poprawny schemat w załączniku poniżej.
    Przekaźnik czasowy sterowany maszyną 3 fazową

0
  • #14 24 Paź 2017 17:27
    Krzysztof Reszka

Pozwoliłem sobie na chwilę otworzyć temat by potomni nie brali z niego przykładu.

adek0011 napisał:
    poprawny schemat w załączniku poniżej.

Schemat niepoprawny.
    Ze względu na moce silników brak w maszynie zabezpieczeń termicznych .
    Ze względu na możliwość samoczynnego się uruchomienia piły po zaniku napięcia .
    Ze względu na brak zabezpieczeń obwodu sterowania.

0
  • #15 24 Paź 2017 17:37
    retrofood
    Moderator

Zabezpieczenia to jakby w ogóle nie istniały. To jest instalacja w wersji pomysłowego Dobromira.

0