Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modem telefoniczny w HTML5

aadeer 19 Oct 2017 19:19 9192 6
 • Modem telefoniczny w HTML5
  Modem w przeglądarce

  Jeżeli osiągnąłeś już pewien wiek, pamiętasz zapewne, że dawniej korzystanie z Internetu poprzedzone było serią dziwnego buczenia i gwizdów. Modemy wykorzystywały te tony do przesyłania i odbierania danych za pośrednictwem zwykłych linii telefonicznych. Stosowano wiele sztuczek w celu osiągnięcia większych prędkości transmisji - pod koniec można było pobierać dane z prędkością 56kbps. Martin Kirkholt Melhus postanowił zbudować taki modem - w przeglądarce internetowej.

  Opisywany modem wykorzystuje HTML 5 i dostępne w nim audio API. Byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby autorowi udało się stworzyć w ten sposób modem zdolny do komunikacji z prawdziwym, sprzętowym modemem, ale, jak można się spodziewać, modem z przeglądarki komunikuje się tylko ze swoimi innymi instancjami. Krótkie wprowadzenie do audio w HTML 5 znajduje się poniżej:

  Praca mimo wszystko jest imponująca. Jeśli spojrzymy na kod źródłowy na GitHubie, to okaże się również, że nie jest tak skomplikowany, jak można by się tego spodziewać. Działania można sprawdzić tutaj. Tony te przypominają metody kodowania używane również krótkofalarstwie, np. MFSK.
  Modem telefoniczny w HTML5

  Przeglądarkowy modem a bezpieczeństwo

  Choć dla większości ludzi projekt może nie mieć wartości praktycznej, to skłania do myślenia. Komputer z głośnikiem może wysyłać dane za pomocą tylko otwartej strony internetowej, na której znajduję się odpowiedni exploit. Warto zastanowić się, czy da się dźwięki przesunąć na tyle wysoko, aby generowane tony były niesłyszalne dla większości ludzi? Podobny trik, dzięki rozwiązaniu webjack jest możliwy z Arduino.

  Źródło: https://hackaday.com/2017/10/18/a-web-based-modem/


  Warto też poczytać komentarze, m.in. jeden z komentujących podaje ciekawe linki, jak np.:
  https://nakedsecurity.sophos.com/2017/01/13/tor-users-at-risk-of-being-unmasked-by-ultrasound-tracking/
  http://smus.com/ultrasonic-networking/

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  aadeer
  Level 13  
  Offline 
  aadeer wrote 110 posts with rating 26, helped 1 times. Been with us since 2003 year.
 • #2
  katakrowa
  Level 22  
  Podobnie działał jeden virus i to było ponad 30 lat temu ... Wysyłał na wysokich częstotliwościach kody po naciskaniu przycisków klawiatury a na drugim komputerze to odbierali. W ten sposób zdobyli hasło do komputera nie podłączonego do sieci... A wracając do tematu - sztuka dla sztuki z założenia nie mogło to zadziałać.
 • #3
  Mikroprocesorowiec
  Level 12  
  Co do predkości, to na ISDN było to 64kb/s bez kompresji (z kompresja około 90) na jednym kanale. Popularny 2B+D miał dwa kanały więc 128kb (używałem około 2000 roku) i sprytny modem, zależnie o d zapotrzebowania zajmował 1 (niższe opłaty) lub 2 kanały. Na 30B+D (firmy) 2Mb/s. Czas "dogadywania" sie modemów analogowych to ok 30 sekund, ISDN poniżej 2.

  Dodano po 6 [minuty]:

  aadeer wrote:
  czy da się dźwięki przesunąć na tyle wysoko, aby generowane tony były niesłyszalne dla większości ludzi

  Teoretycznie tak. Wzmacniacze beda działa do ok 100kHz ale głośnik drastycznie straci sprawność ponad 20kHz. Aby wiec uzyskac 1W mocy austycznej dla np 30kHz, trzeba bedzie doprowadzić np 30W a tego ani głośnik, ani wzmacniacz może juz nie wytrzymać.
 • #4
  TechEkspert
  Editor
  Ten eksperyment pokazuje rozwój technologi i możliwości komputerów, kiedyś modem opierał się o platformę sprzętową, teraz edukacyjnie modulatory i demodulatory można zaimplementować w przeglądarce.

  Komunikacja z wykorzystaniem (ultra)dźwięków nadal może być użyteczna i efektywna np. przy bezprzewodowej komunikacji podwodnej.
 • #5
  Mikroprocesorowiec
  Level 12  
  TechEkspert wrote:
  Komunikacja z wykorzystaniem (ultra)dźwięków nadal może być użyteczna i efektywna np. przy bezprzewodowej komunikacji podwodnej.

  Ultra dźwięki to chyba słabo w wodzie sie przenoszą. W łodziach podwodnych uzywa sie infradźwięków, dlatego komunikacja odbywa sie o "oszałamiającą" prędkości kilku bitów na sekundę.
 • #6
  TechEkspert
  Editor
  Łodzie podwodne korzystają (korzystały?) też z łączności radiowej na bardzo niskich częstotliwościach (VLF) co wymagało dużych instalacji na lądzie oraz anteny ciągniętej za łodzią.
  W naturze zwierzęta morskie korzystają z niskich częstotliwości akustycznych (np. płetwal błękitny), ale także wykorzystują ultradźwięki (np. delfiny).
  Firma NOA marine testuje wykorzystanie ultradźwięków do komunikacji z autonomicznymi jednostkami podwodnymi: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3344551.html a także inne rozwiązania podpatrzone w naturze np. napęd falowy.
 • #7
  fotomh-s
  Level 22  
  Były nawet samoloty które ciągły za sobą anteny VLF. VLF był stosowany że względu na odbicia sygnału od stratosfery (tak zwany nap of the earth czy jakoś tak) oraz przez to że antenę w formie przewodu można było ciągnąć za sobą będąc w zanurzeniu. Dzięki wyeliminowaniu masztu antenowego nie powstawał kilwater.
  ADF też raczej sobie nie radził więc ciężko było to namierzyć.

  Co do ultradźwięków to chyba sonary stosowane do badania pokrywy lodowej często stosowały wysokie częstotliwości celowo aby nie zdradzać zbytnio swojej pozycji.

  Do wykrywania celów były niższe częstotliwości.