Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odklejony magnes w głośniku GDS 30/30 TONSIL

Dawidtv 19 Paź 2017 19:37 639 16
  • #1 19 Paź 2017 19:37
    Dawidtv
    Poziom 3  

Cześć zakupiłem ostatnio 3 głośniki gds30/30 do regeneracji. 2 z nich rozebrałem i wyczyściłem bez problemów (cewki były po-rozwarstwiane)
    3 głośnik był całkowicie zablokowany. Wyjąłem z niego membranę resor dolny potem cewkę którą udało mi się odkleszczyć jednak po tym głośnik miał szczelinę magnetyczną po jednej stronie dużą a po drugiej stronie w ogóle. Zacząłem przyglądać się magnesowi i okazało się że jest odklejony od nabiegunnika dolnego i górnego i teraz całe pytanie czym to przykleić i jak wycentrować ten otwór żeby było po równo. Jakieś sprawdzone metody?

Pozdrawiam

PS
    stary klej oczyściłem

0 16
  • #2 19 Paź 2017 20:28
    kotuniunia
    Poziom 29  

Dorobić odpowiednią tulejkę z tworzywa wciśnąć magnes ,zalać ,np.kropelką magnes. Po zaschnięciu wyciągnąć tulejkę. Sztuczkę bez tulejki robimy na 3 gwożdziach.

Moderowany przez gulson:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #3 20 Paź 2017 06:03
    wkj
    Poziom 35  

Kropelką? Hmmm czego to ludzie nie wymyślą, osobiście bałbym się, skleił bym jakimś klejem epoksydowym, distal poxipol etc. Aby to równo wycentrować musisz zmierzyć średnicę wewnętrzną jarzma oraz zewnętrzną nabiegunnika, odjąć, podzielić na dwa i będziesz miał szerokość szczeliny. Jak nie masz oryginalnego ustalacza magnetycznego, musisz sobie taki zrobić, widziałem ze ludzie robili nawet z butelek plastikowych, dobry patent, bo trzeba to po sklejeniu wyjąć co nie jest łatwe czasami.

0
  • #4 20 Paź 2017 13:10
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    Kropelką? Hmmm czego to ludzie nie wymyślą, osobiście bałbym się, skleił bym jakimś klejem epoksydowym, distal poxipol etc.
    Dokładnie. Kropelka nie nadaje się do tego celu.

0
  • #5 20 Paź 2017 13:46
    Mario-1990
    Poziom 16  

Jedynie jakiś klej dwuskładnikowy i to mocny tam występuje dość duża siła,a co do wycentrowania w domowych warunkach to najpierw tulejka najlepiej utoczona na wymiar u tokarza z aluminium albo miedzi i przygotowane imadło z dwiema deseczkami inaczej tego nie zrobisz.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Paź 2017 14:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Wystarczy pomyśleć i wiedzieć na jakiej zasadzie klei taki klej. Największą wytrzymałość ma on w wypadku klejenia dokładnie spasowanych elementów - sam klej jako taki po wyschnięciu jest bowiem kruchy i większa jego ilość nie zwiąże należycie klejonych elementów. Z kolei kleje dwuskładnikowe typu Poxipol, czy żywica epoksydowa wiążą nawet elementy, pomiędzy którymi jest szpara, bo same w sobie są znacznie bardziej wytrzymałe i bardziej elastyczne.
    Zakładając, że w wypadku głośnika idealnie gładkich powierzchni nie ma ( bo nawet magnes może mieć nierówną powierzchnię - o koszu czy nabiegunnikach nie wspominając), a w dodatku pamiętając, ze w wypadku głośnika może on się nagrzewać w trakcie pracy, a rozszerzalności cieplne magnesu ferrytowego i stali są różne - odpowiedź wydaje się jednoznaczna.
    Oczywiście - można znaleźć w ofercie kleje cyjanoakrylowe przeznaczone do różnych materiałów i różnych powierzchni - można nawet kleić takim specjalnym (zaznaczam "SPECJALNYM") cyjanoakrylem nawet teflon, ale "Kropelka" to produkt zbyt uniwersalny; ma być (i jest) do wszystkiego, a jak coś jest do wszystkiego to jest...?
    Poza tym wszystkim cyjanoakryl zaczyna wiązać po zetknięciu się z wilgocią powietrza - przy klejeniu dużych (jak w wypadku magnesu) powierzchni czas całkowitego związania może wynosić nawet kilka tygodni, podczas gdy żywice poliuretanowe wiążą niezależnie od tego, a czas do uzyskania pełnej wytrzymałości mierzy się w godzinach, czy nawet w minutach....

0
  • #9 20 Paź 2017 17:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

O ile mały głośnik lub pracujący na co dzień w domu - może i Kropelka wytrzymać, ale w wypadku dużego magnesu w dodatku narażonego na udary mechaniczne (w końcu GDS30/30 to głośnik estradowy) zdecydowanie lepiej jest kleić żywicą epoksydową. Oczywiście w każdym wypadku ważne jest, by dokładnie odtłuścić obie powierzchnie.

0
  • #10 20 Paź 2017 18:33
    Dawidtv
    Poziom 3  

Dobra przeczytałem wasze wszystkie komentarze i postanowiłem skleić to Poxipolem. Z wycentrowaniem nadbiegunnika mam jeszcze problem. Mogę to zrobić z papieru? Nawinąć na nadbiegunniku kawałek karki sklejając ją ze sobą w rulon (tyle zwoi papieru aby cała szczeline wypełnić)?

Pozdrawiam!!

0
  • #11 20 Paź 2017 21:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Dawidtv napisał:
    Mogę to zrobić z papieru?
    Nie radzę. Magnes zawsze będzie miał tendencję do zamknięcia obwodu magnetycznego, więc może się potem okazać, że ten papier zostanie juz na stałe, a nawet jak wyciągniesz go to tylko część. Poza tym dobrze jeśłi to czym będziesz centrował szczelinę nie będzie się chciało kleić żywicą, zawsze trzeba zakładać, ze może jakaś niechciana kropla żywicy wypłynąć ze szczeliny i skleić się z centrującym materiałem. Plastik z butelki PET wydaje się dobrym pomysłem - nawet jak pomażesz go klejem, to po jego wyschnięciu odskoczy (trzeba tylko mocniej pociągnąć).

0
  • #13 20 Paź 2017 22:11
    kotuniunia
    Poziom 29  

Mi jednak mimo wszystko centrowanie najlepiej wychodzi na 3 śrubokręty,a mniejsze głsniki na 3 gwożdzie,no ale tu trzeba mieć wprawę.Na tulejkach z butelek czy innych zawsze wychodziła mi nierównomierna szczelina,szczególnie gdy była wąska.

398216 Usunięty napisał:
    O ile mały głośnik lub pracujący na co dzień w domu - może i Kropelka wytrzymać, ale w wypadku dużego magnesu w dodatku narażonego na udary mechaniczne
    .
    Z ciekawostek ,miałem taki przypadek że po sklejeniu magnesu kropelką musiałem z przyczyn nie zależnych rozłożyć ten magnetowód, nie było to za dzień,dwa ,już nie wiem ile, tydzień na pewno i klej nie puścił tylko magnes się rozwarstwił,kleiłem też te "tuby"samochodowe,tzn magnesy tych pseudogłośników i żadna, ale to żadna nie była reklamowana. Warunek, tak jak pisałeś, powierzchnie czyste i dolegające.

Dodano po 17 [minuty]:

Aluminiowe blaszki dostępne są od ręki z puszki po piwie ,musisz tylko piwo wyduldać po naprawie, bo przed to głośnik pójdzie na piwo,można z takich pociętych blaszek ukręcić tulejkę i łatwa jest w wyciąganiu.
    Taka tulejka z czego by nie była musi być na wcisk,bo szczelina wyjdzie nierównomierna. Oczywiście należy sprawdzić czy nie przesadziliśmy bo po sklejeniu można nie wyciągnąć jej z miejsca.

0
  • #14 21 Paź 2017 13:14
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A tak wracając jeszcze do Kropelki... Jeśłi była by taka dobra do klejenia magnesów, czemu żaden producent jej nie stosuje?

0
  • #16 21 Paź 2017 16:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kotuniunia napisał:
    czemu te super kleje w nowych głośnikach puszczają.
    Jak ten, kto klei się nie przyłoży, jak coś jest źle ustawione - może się trafić, że jakiś promil z serii się rozpadnie. Ale jakoś nigy nie sam. Mnie się taki przypadek zdarzył tylko raz - gdy Kolega ściągając ze statywu samodzielnie kolumnę ważącą 35kG niechcący ją upuścił i ta uderzyła z całym impetem w posadzkę z wysokości ok. 1,6 m. Magnes odpadł całkiem, ale miał w sumie prawo - raz, że uderzenie było silne a siły działające na sam magnes duże sam magnes ważył ok. 5 kG.
    Podobny przypadek miałem również w jakimś jamniku "bazarowym" kilka lat temu - Klient przyniósł - ale to inna historia - sam jamnik kosztował wtedy chyba 50 zł. więc dziwić się nie ma czemu - jaka cena taka jakość...

0
  • #17 21 Paź 2017 18:32
    Dawidtv
    Poziom 3  

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jutro do sklepu po piwo :) i centrujemy i kleimy. teamtu jeszcze nie zamykam odezwę się jak mi to wyszło.
    Pozdrawiam!!! :)

0