Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja szklarni TIA portal

19 Paź 2017 20:38 723 4
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich serdecznie i całuję rączki.
    Postaram się jak najprościej zobrazować mój problem.

Mam zamiar zrobić symulację szklarni przy pomocy TIA portal v13. Zamierzam napisać program w stepie korzystając z pomocy PLCSIM, który będzie symulował s7-1200. Niestety ale moja wiedza jest jak na razie znikoma, stąd rodzi się szereg pytań. Jeśli możecie mi pomóc, będę dozgonnie wdzięczny.

P.S. niektóre z pytań mogą was zażenować odnośnie mojego braku wiedzy ale mimo wszystko chcę przeprowadzić tego typu symulację.

1. Czy akceptowalna jest ogólnie kombinacja s7-1200 + sterowanie szklarnią?
    2. Czy PLCSIM jest w stanie symulować również moduł rozszerzeń dla wejść analogowych?
    3. Jaką literaturę w dziedzinie sterowania szklarnią moglibyście polecić? Od kilku dni szukam różnych modeli matematycznych, które mogłyby posłużyć przy zaimplementowaniu algorytmu, ale niestety nie mogę nic znaleźć.
    4. Czy wystarczy sama TIA do tego? Czy potrzebuję symulować obiekty np. w Simulinku?
    5. Da się zrobić symulację takiego obiektu w WinCC?

Nie mam pomysłu od czego zacząć bo początek jest dla mnie koszmarem. Z góry pozdrawiam.
  • SterControl
  • Poziom 21  
    ad1. Tak, S7-1200 może sterować czym chcesz, szklarnią też.
    ad2. Nie mam, nie używam, ale myślę że tak.
    ad3. Nie tyle literaturę, tylko pomyśl logicznie - na jakie parametry w szklarnii trzeba zwrócić uwagę, i od czego one zależą.
    ad4. TIA Portal wystarczy. Ewentualnie możesz użyć Winprolader, oraz Weinteka Easy Builder Pro, oba darmowe, i mogą symulować PLC (Fatek) i panel (Weintek). Za darmo, i działa. Choć, jeśli planujesz pracować jako automatyk, to lepiej poznać TIA portal.
  • SterControl
  • Specjalista Automatyk
    Ad.5. W połączeniu z PLCSIM jak najbardziej się da. Najlepiej gdy symulowane sygnały i pomiary były dostępne do ustawienia z palucha z WinCC (zakładam, że piszesz o panelu operatorskim). Stwórz sobie tablicę pod przyciskiem dostępnym na każdym ekranie, tak żeby zawsze móc coś zmienić w "stanie" szklarni.
    A co może być w szklarni?
    - zraszanie od poziomu wilgotności gleby
    - zraszanie cykliczne co nastawialną godzinę w dobie
    - przewietrzanie j.w.
    - itp.. :)
    Nie znam się na szklarniach, ale tak na pierwszy rzut oka to by było tyle... :)
    A zacząć powinieneś o tej strony:
    https://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_ia/Siemens_easy_book_2014.pdf
    https://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/3448.htm
    Tu możesz pobrać oprogramowanie i użytkować je bezpłatnie w skończonych okresach 21 dniowych bodajże:
    https://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/3441.htm#WinCCTIAPortal
  • Poziom 30  
    PLCSIM można połączyć z siecią zewnętrzną (NETTOPLCSIM) i w zasadzie dostać nieograniczony dostęp do zasobów zewnętrznych. Nie wiem czy można to zrobić na Win10, ale na "7" działało.
    Jak zrobisz model na zewnątrz (Simulink, C#) to da się tym sterować z poziomu symulowanego sterownika PLC. Pisanie symulacji na samym PLC jest wygodne i też można. Ale wszystkie bloczki Simulinka będziesz musiał napisać sam (pewnie czegoś się nauczysz, dla mnie szkoda czasu). Do czego to ma być? Jeżeli praca dyplomowa to punkt 3 jest bezwarunkowy i trzeba trochę poczytać z tym, że to mogą być źródła internetowe (myślę, że wyszukiwarka wystarczy). Co do modeli szklarni to pewnie można poszukać na stronach Matlaba tylko po angielsku