Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głosowanie typu 1z10 - potrzebny prosty system świetlny.

Wojciech_S 19 Oct 2017 20:46 345 6
 • #1
  Wojciech_S
  Level 9  
  Czy ktoś może pomóc (zaprojektować / podpowiedzieć jak wykonać) prosty system do głosowania typu 1z10?
  Mamy 15 osób odpowiadających na pytanie zadane przez prowadzącego. Odpowiedzi udziela osoba, która zgłosi się jako pierwsza.
  Pomyślałem o systemie jaki jest w teleturnieju 1z10, tj. pierwsza osoba, która naciśnie przycisk zapala lampkę przypisaną do jej stanowiska odcinając jednocześnie pozostałych (to możnaby zrobić na przekaźniku - tek który naciska jest podłączony do NO a pozostali do NC, i każda linie przebiega przez 15 takich zestawów).
  Kwestia tego rodzaju, że wciśnięcie przycisku przez kolejnych uczestników nie ma mieć wpływu na układ (na przekaźnikach drugi wciśnięty odetnie pierwszego).

  Czy ma ktoś pomysł jak to zrobić w miarę prosto?
  Z góry dziękuję
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Wojciech_S
  Level 9  
  Dzięki za (bez)użyteczną odpowiedź.
  Otóż ponad pół godziny szukałem na forum, ale znajdowałem tylko posty o głosowaniu za/przeciw/wstrzymał się lub on line, a tu nie o to chodzi - może źle zadawałem pytanie ale skoro je zadałem to znaczy że nie znalazłem więc odpowiedź w stylu że było jest przyznasz mało wartościowa i służy chyba tylko mieleniu postów.

  Bardziej wdzięczny byłbym gdybyś zechciał wskazać linki do takiego wątku i więcej się już nie odezwę w tym temacie.
 • #6
  Wojciech_S
  Level 9  
  Załączane mają być jakiekolwiek żarówki / led-y - inne - co będzie proście wykonać
  Kasowanie może być ręczne - nie ma problemu z obsługą
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Jedna z możliwości, to użyć jakiegoś uC - ale to wymaga jego zaprogramowania. A można na układach logicznych: szybki generator (albo 50Hz z sieci) + CD4017 + układ, który podaje sygnał zatrzymujący generator, jeśli wciśnięty jest przycisk połączony z wyjściem CD4017, na którym jest '1' (jest zawsze na jednym). Dopóki nikt nie wciśnie przycisku, '1' biega w kółko po 10 wyjściach; jak ktoś wciśnie, to się zatrzymuje przy tym, kto wcisnął. Jak wciśnie kilku naraz - któregoś wykryje i pozostałych zignoruje. Pewnie jeszcze trzeba zrobić tak, że np. po 0.025 sekundy zatrzymanie generatora staje się trwałe - przedtem nie, bo może się zdarzyć, że sygnał zatrzymania trafi w moment zmiany położenia '1', i by wskazało następnego...