Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowy

20 Paź 2017 17:43 4896 35
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich.

Jestem w trakcie budowy własnego projektora laserowego ilda, popelscan zaprojektowanego przez kisiel20. Z racji że na pierwotnym temacie Link już nikt nie odpowiada powstaje ten.

Mam już wykonaną większą część PCB, zostały jeszcze galva i sterowanie laserem:

Galva będą zrobione z aluminiowego profila zamkniętego 30x20x2

Ośka początkowo użyje szprychy nierdzewnej fi2 ale fajnie by było zrobić z jakiegoś materiału nie podatnego na własności magnetyczne gdyż na pewno będzie to oddziaływać na same łożyska..

Co do luster jeszcze nie wiem gdzie kupić może coś polecicie?

Łożyska kupiłem na allegro po 4zł o wymiarach 6x2x2.5

Magnesy walcowe o wymiarach 6.5x2x20 kierunek namagnesowania wzdłuż wymiaru 6.5 NS czyli w prostopadle do ośki tylko takie magnesy się nadają.
    (Można je kupić tylko w jednym sklepie jednak trzeba brać aż 25szt na raz za minimum 40zł netto towaru, czyli zakup za 60zł) Linkl

Magnesy będę chciał skrócić na tokarce do 10mm Pytanie czy magnes straci magnetyczność po tym procesie? Czy ktoś z was to robił? Czy wytrzyma??

Jeszcze nie wiem na co nawinę cewki myślę by zrobić to na szpulki plastikowe z nici do maszyny do szycia :D Na pewno będę nawijał dwie cewki po 3 Ohm czyli sumarycznie 6 Ohm

Drut nawojowy 0.3mm Długość: 157mb, Rezystancja: 0,241 ohm/mb za około 16zł kupiłem tutaj Link

Czyli na 6 Ohm wychodzi 6/0,241=24,8M czyli dwie cewki po około 12,4m na cewkę. Coś mi się wydaje strasznie dużo i nie wiem jak autor tych galv zmieścił tak duże cewki w tak małej obudowie. Chyba że nawijał cieńszym drutem.

Proszę o jakieś sugestie co do cewek. Rozumiem że obie cewki nawija się w tym samym kierunku oraz koniec pierwszej łączy się z początkiem drugiej??
    Jak ma do siebie odwrotne podłączenie cewek do wzmacniacza?? czy trzeba odwracać biegunowość czy wystarczy obrócić ośkę o 180st by z NS zmieniło się na SN

Laser jaki będę chciał wykorzystać to czerwony z nagrywarki DVD, zielony laser pointer, oraz niebieski to mam już cały moduł. Co prawda nie mam jeszcze płytki głównej LPT do sterowania RGB jednak znalazłem takie coś. Czy można by było ją zastosować przy tym wzmacniaczu. Pytam gdyż w oryginalnym projekcie sterowanie xy idzie trzema pinami x GND y a w tym poniższym są po trzy piny na jedną oś czyli w sumie 4piny sterownicze:

Co do płytek galv jeszcze nie jestem pewien co do diod ir zamiast HIRB5-43G-D kupiłem przy okazji IR-53-L 5mm tutaj Link

Co prawda jestem w stanie tak ustawić przesłane by na pierwszej nodze Jrc4580 było zbliżone do 0v jednak gdy dam przesłane na jeden lub drugi fototranzystor jest spora różnica 2,89V lub - 1,89V

Czy mógłby ktoś jeszcze wyjaśnić działanie potencjometrów: jedyne wiem jak działa potencjometr gain jednak gdy skręce go do zera mam na wyjściu ok 10V zamiast zera czy to znikome zakłócenia? Bo gdy trochę go podkrece w prawo zmienia napięcia z - 15na +15 co do ustawienia przesłony. Zastanawiam się czy jak będzie galvo ustawi się idealnie na zero czy będzie oscylować..

Dodano po 18 [godziny] 55 [minuty]:

Powoli zaczynam robić galva :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 36  
    Wygląda nieźle, ale mógłbyś trochę równiej te elementy lutować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cytat:
    Pytam gdyż w oryginalnym projekcie sterowanie xy idzie trzema pinami x GND y a w tym poniższym są po trzy piny na jedną oś czyli w sumie 4piny sterownicze

Można użyć mój interfejs, po prostu w każdym kanale podłączasz tylko sygnał "+" i masę, a sygnał "-" zostawiasz niepodłączony.
  • Poziom 5  
    Badał ktoś może z was przebiegi oscyloskopem? Bo zaczynam po mału to uruchamiać i wychodzi na to że sygnał jest poniżej gnd kanał x - 1.3V y 0, 75v coś zniekształcony przy rysowaniu koła.. Czy u was tak samo to pracuje?
  • Poziom 36  
    Może sprecyzuj co masz. Co za sygnał mierzysz? W jakich warunkach? Podajesz coś na wejście czy tylko włączasz zasilanie?

Cytat:
    Czy mógłby ktoś jeszcze wyjaśnić działanie potencjometrów: jedyne wiem jak działa potencjometr gain jednak gdy skręce go do zera mam na wyjściu ok 10V zamiast zera czy to znikome zakłócenia?
    Pokaż schemat.

Cytat:
    x - 1.3V y 0, 75v
    Ogarnij się trochę bo ciężko się to czyta...
  • Poziom 5  
    Chodzi o to że na wyjściach przy rysowaniu kwadratu czy też gdy jest dane stop na wyjściu osi x względem gnd mam -1V a na wyjściu osi y względem gnd jest -0,5V Próbowałem podmieniać odwrotnie układy ale dalej na tym samym napięciu pracuję. I dlaczego to jest ujemne napięcie względem gnd??

Możesz zerknąć czy na pewno mam dobre rezystory w płytce bo to dobierałem po kolorach pasków ze zdjęcia gdyż kisiel20 nie chciał ich udostępnić.. A z tego co mi wiadomo to nikt oprócz niego tej płytki nie uruchomił.

Dodano po 1 [minuty]:
    kwadrat

oś x

oś y

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Tutaj schemat. Chodzi mi o te Potencjometry co one robią.
  • Poziom 36  
    Rezystory wydają się OK. Przebiegi też są OK tylko masz offset. Na razie bym się tym nie martwił. Możesz dalej budować i uruchomić galva, po prostu kwadrat który będą rysować nie będzie na środku. Potem możesz poświęcić więcej czasu na znalezienie problemu. Zmierz też przebiegi na wyjściach ADC i sprawdź czy tam są poprawne.

Cytat:
    Chodzi mi o te Potencjometry co one robią.
    Które konkretnie?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 36  
    Cytat:
    5k 10k 100k i 100k czyli wszystkie po kolei jak to ustawić.
    Zaznacz je i ponumeruj na schemacie to popatrzę i co będę wiedział to napiszę.
  • Poziom 5  
    Tutaj są potencjometry o symbolach:
    VR1 5K GAIN
    VR2 LF DUMP
    VR3 OFFSES
    VR4 HF DUMP
    Co każdy z nich zmienia i jak to zacząć ustawiać bo niby próbuje to uruchamiać jestem w stanie ustawić ośkę tak by na pierwszej nodze jr4580 było 0V
    Jednak jakoś to pozycjonowanie nie dzieli po połowie przesłonięcia fototranzystorów.

Gdy próbuję uruchomić na odpiętej cewce:
    -galvo ustawione w takiej pozycji by było 0V na pierwszej nodze jr4580
    - podłączam oscyloskop do przyłącza TQX to mam taki kształt przebiegu jak na wejściu.
    Jednak gdy podłączę cewkę wcale nie reaguje tylko się strasznie grzeje.

Dodano po 13 [minuty]:

Jest tylko jedna różnica w diodzie ir bo mam zamontowaną
    L-53 F3C
    Dioda LED IR 5mm 940nm F3 20mW/sr/20mA 30°

A ma być:
    Dioda podczerwona 850nm,55mW IR , Fotodioda PIN 900nm 130' :) w "TME" są oznaczone BPW34 i HIRB5-43G-D.

Co do fotodiody też nie jestem pewien bo kupiłem w moster i nie wiem jaki ma akurat ta kąt bo przeważnie są 60st a tu pisze że 130st to ta 60 sie nie nadaje??
  • Poziom 36  
    Gain - wzmocnienie pętli sprzężenia zwrotnego w całym paśmie
    HF dump - dodatkowa regulacja wzmocnienia dla wyższych częstotliwości sygnału
    LF dump - dodatkowa regulacja wzmocnienia dla niższych częstotliwości sygnału
    Offset - no offset, regulacja pozycji zerowej.

Generalnie tego typu układy to są sterowniki PID, galvo ma wbudowany czujnik pozycji którego wyjście wraca na wejście wzmacniacza i jest porównywane do wartości setpointu czyli sygnału sterującego wychodzącego z popelscana (po dodaniu offsetu). Tutaj to jest jakoś inaczej zrobione i nie jest to dokładnie PID, ale zasada jest podobna i musisz o tym poczytać żeby zrozumieć co się dzieje. Niestety ale ustawienie tego nie jest takie proste i to właśnie dlatego mało który hobbysta robi sterownik galv samodzielnie. Dużo lepsze efekty i dużo łatwiej uzyskasz odżałowując te parędziesiąt dolców i zamawiając gotowe galva z Chin. Widzę na Aliexpress, że nawet już za $50 można coś dostać: https://www.aliexpress.com/item/RGB-Full-colr...driver-Animation-laser-light/32818671549.html

[edit]
    Diody raczej są OK ale musisz rozumieć ten układ żeby była szansa na uruchomienie. Nie wiem czy znasz tą stronę ale chyba na tym Kisiel się wzorował, tam masz wytłumaczone co i jak i nawet jest wytłumaczona w pewnym stopniu teoria sterowania:
    http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html
  • Poziom 36  
    Nie wiem. Nie ma ich na schemacie (pewnie jak by były to też byś nie pytał).
  • Poziom 5  
    Dobra nic to będę walczył może w końcu coś wymodzę... za daleko doszedłem by rezygnować. Ale nawet nie wiem za bardzo jak się zabrać za ustawienie tych potencjometrów.

Ostatnie moje pytanie jak by wpłynęła odwrotnie podłączona cewka na pozycjonowanie?? Czy nie wystarczyłoby po prostu obrócić ośkę o 180st wtedy odwrotnie by oddziaływało na pozycjonowanie??
    Czy n i s jest nad samymi cewkami czy pomiędzy podczas pozycji zero

Dodano po 31 [minuty]:

Rozumiem że offset jak podłącze się oscyloskopem przemieszcza mi cały wykres Góra dół czy jak? Bo jeżeli tak to muszę to ustawić w ten sposób by linia bez sygnału była na środku 0V?

Jedną oś już uruchomiłem i
    Przynajmniej widać że coś rusza się jednak muszę te diody z czasem zmienić bo ten kąt 30st jest za mały i przy zbyt dużym gainie potrafi obrócić w koło.

W drugim kanale nie działa offset już wiem jak to ma działać. Jednak jeżeli ktoś nie ma oscyloskopu nic nie zrobi.. Po pracy Będę walczył dalej:)

Zerknij na diodę tak jakby ledwo świeciła do tego fotodiody praktycznie nic nie łapią..

Jak na złość w tme wycofali ze sprzedaży..

https://www.tme.eu/pl/details/hirb5-43g-d/diody-led-ir/huey-jann-electronic/
    Projektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowy

Czy u was te galva podczas pracy bardzo się grzeją?

Dodano po 13 [godziny] 21 [minuty]:

Kupiłem LD271 w sklepie w mieście ma 950nm; przezroczysta 220mW; 50°
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Ostatnie moje pytanie jak by wpłynęła odwrotnie podłączona cewka na pozycjonowanie?? Czy nie wystarczyłoby po prostu obrócić ośkę o 180st wtedy odwrotnie by oddziaływało na pozycjonowanie??
    Generalnie sprzężenie zwrotne przestanie działać. Prawdopodobnie po obróceniu ośki znowu zacznie działać (zakładając że detektor pozycji będzie dalej OK), ale możliwe że odwróci się kierunek ruchu (ta oś w obrazie zostanie odwrócona przez lustro).

Cytat:
    Czy n i s jest nad samymi cewkami czy pomiędzy podczas pozycji zero
    O ile dobrze rozumuję, bieguny magnesu powinny być pomiędzy cewkami, albo mówiąc bardziej precyzyjnie, linie pola magnetycznego wewnątrz magnesu powinny być prostopadłe do linii pola magnetycznego wytwarzanego przez cewki między nimi.

Cytat:
    Rozumiem że offset jak podłącze się oscyloskopem przemieszcza mi cały wykres Góra dół czy jak? Bo jeżeli tak to muszę to ustawić w ten sposób by linia bez sygnału była na środku 0V?
    Jak gdzie się podłączysz oscyloskopem? Nie wiem czy regulacja offsetu ma sens dopóki nie masz uruchomionego sprzężenia zwrotnego. Powinieneś ustawić offset tak, żeby przy danym sygnale żaden wzmacniacz się nie nasycał, a potem korygować ustawienie w trakcie uruchamiania reszty. Nie da się ustawiać wszystkiego po kolei, w każdym etapie uruchamiania pewnie będziesz musiał trochę pokręcić wszystkimi potencjometrami.

Cytat:
    Jednak jeżeli ktoś nie ma oscyloskopu nic nie zrobi..
    No niestety, tak jest w 99% przypadków gdy masz układ który nie działa i trzeba go uruchomić.

Cytat:
    Zerknij na diodę tak jakby ledwo świeciła do tego fotodiody praktycznie nic nie łapią..
    Dioda wygląda OK, tak wygląda świecenie diody podczerwonej. Fotodiody muszą być w całości i równomiernie oświetlone, inaczej to nie ma za bardzo szans działać.
  • Poziom 5  
    Nie wiem czy się do końca zrozumieliśmy prostopadle czyli tak jak narysowałem jest poprawnie?? W tej pozycji u mnie działa.

Gdy NS magnesu było by w pionie to przyciąga tylko cewki a galva nie pracują.

• Poziom 36  
    Tak, moim zdaniem tak jak narysowałeś oś jest w zerowej pozycji czyli na środku obrazu.
  • Poziom 5  
    MSkr te przesłony ustawić na zero to strasznie ciężko. Z czego można zrobić lustra bo nie mam pomysłu.

Masz jakieś pcb drivera pod wskaźnik 5V?
  • Poziom 5  
    c4r0 napisał:
    Tak, moim zdaniem tak jak narysowałeś oś jest w zerowej pozycji czyli na środku obrazu.

Zrobiłem sobie PCB Twojego Drivera. Mógłbyś mi sprawdzić ewentualnie jakie rezystory inne zastosować gdyż mam inne tranzystory BC548 BUZ11 i potencjometry 200R niż w Twoim projekcie. Oraz moc rezystora zasilającego mosfet. 1R3 Czy zmienią się wartości poszczególnych rezystorów dla tych tranzystorów i potencjometrów?? Chodzi mi by regulacja potencjometrem była 0-500mA

• Poziom 36  
    Te tranzystory prawdopodobnie będą działać tak samo. Rezystory nie muszą mieć dokładnie takich samych wartości, ale zmieniając je zmienisz zakres regulacji. Może się zmienić prąd max oraz prąd min, i może byś tak że zero nie będzie na końcu potencjometru (czyli np. w połowie obrotu będziesz mieć już zero). Można to niby policzyć ale lepiej po prostu dobrać doświadczalnie lub ewentualnie zasymulować w LTspice.
  • Poziom 5  
    Mi chodzi o te rezystory źródła mosfetu. Czy 1 wystarczy?

Na twoim schemacie ideowym ildy RGB brakuje jakiegoś układu 8pin. Co to za układ?
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Mi chodzi mi o te rezystory źródła mosfetu. Czy 1w wystarczy.
    A to tak trudno policzyć? Nie znasz prawa Ohma czy wzoru P = U * I?

Cytat:
    Na twym schemacie ideowym ildy RGB brakuje jakiegoś układu 8pin.. Co to za układ?
    Z tego co kojarzę, jest to miejsce na LM7805 w obudowie SMD.
  • Poziom 5  
    c4r0 napisał:
    Cytat:
    Mi chodzi mi o te rezystory źródła mosfetu. Czy 1w wystarczy.
    A to tak trudno policzyć? Nie znasz prawa Ohma czy wzoru P = U * I?

Cytat:
    Na twym schemacie ideowym ildy RGB brakuje jakiegoś układu 8pin.. Co to za układ?
    Z tego co kojarzę, jest to miejsce na LM7805 w obudowie SMD.

Panie drogi! Driver RGB działa lepiej niż dobrze. Widzę ze tu jest odwrotnie sterowany bo minusem.

Powiedz mi jeszcze co to za rezystory dałeś na wyjściach sygnałowych z ildy rgb
    bo nie ma ich na schemacie ideowymi w jakim celu??

Brakuje mi tylko Tych rezystorów i potencjometru 4k7 chyba że można tam dać jako dzielnik 10K??
  • Poziom 5  
    Poskladałem Twój driver i działa przynajmniej wyjście x y sygnałów znakomicie :)) nie wiem jak z wyjściami do lasera bo po jednej stronie mam na wszystkich pinach 0v a na drugich 5V
    Może mi ktoś powiedzieć czy trzeba to jakoś konfigurować w programie?
    Projektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowy
  • Poziom 36  
    rsv6 napisał:
    Powiedz mi jeszcze co to za rezystory dałeś na wyjściach sygnałowych z ildy rgb
    bo nie ma ich na schemacie ideowymi w jakim celu??
    To miały być zworki dla ułatwienia projektowania płytki. Jak są tam rezystory to pewnie dałem jakiekolwiek o niskiej rezystancji, bo nie miałem więcej zworek 0Ω, a mała rezystancja na tych liniach nic nie szkodzi zwłaszcza jeśli wszędzie jest taka sama.

Dodano po 2 [minuty]:

rsv6 napisał:
    Może mi ktoś powiedzieć czy trzeba to jakoś konfigurować w programie?
    Coś tam chyba było, pamiętam jak przez mgłę. Zobacz czy będzie lepiej jak zaznaczysz "switch PCB" tak jak tutaj:
    https://obrazki.elektroda.pl/3121999800_1338504207.png

Dodano po 2 [minuty]:

rsv6 napisał:
    Panie drogi! Driver RGB działa lepiej niż dobrze.
    To się cieszę, tylko szkoda, że wymazałeś mój nick z płytki... nieładnie :cry: Właśnie tak się człowiek uczy, żeby więcej nie udostępniać swojej pracy za darmo...
  • Poziom 5  
    Rezystory dałem tam 10 Ohm. Nie zamzałem po prostu termotransfer mi nie wyszedł i połowę musiałem poprawiać pisakiem. Zostawiłem płytkę na całą noc w roztworze i zjadło mi połowę napisu później jak cynowałem odpadł dlatego taki brązowa w tym miejscu.
    Patrzyłem jeszcze raz na tą poprzednią płytkę co zrobił kisie20 wydaje się być wszystko dobrze nie wiem dlaczego tam taki offset. W Twoim interfejsie jest różnica kilka mV to prawie nic.

Robiłeś może sam z początku galva? Mam pewien problem rozstawiłem już znacznie galva i nadal magnesy odziałują mi na siebie kręcąc jednym kręci się drugi... Czym można oddzielić pole magnetyczne?
    Projektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowy
  • Poziom 5  
    Strasznie mocne te magnesy powyżej 500pps mi już głupoty wyświetla. Do tego rogi zaokrągla. Da się jakoś oddzielić pole magnetyczne jednego galva od drugiego?

Link

A tu efekty w niskich prędkościach wszystko trzeba ustawiać oprócz offset na wyczucie..
    Zastanawiam się czy od tego te zakłócenia..
    Projektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowyProjektor laserowy Ilda - Popelscan w trakcie budowy
  • Poziom 5  
    Mam strasznie duże zakłócenia w zasilaniu szczerze nie wiem czemu wszystkie przewody mam ekranowane a jest taki problem że gdy ręką próbuje ruszyć galvem czuć jak wpada w rezonans drugie:/ już je odstawiłem od siebie na odległość 30cm i to samo. Mam takie wrażenie że lewy kanał się wzbudza od zakłóceń.. Co z tym zrobić.

Mam też zastosowane trafo 2x12v w wersji kisie20 było to 2x15v jednak po wyprostowaniu u mnie też jest 2x15v

Jedynie co mi przychodzi do głowy winne TDA2030 zamias L165 ale widzę że nie ma tu już nikogo kto by coś przy tym też grzebał.