Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SPS69T38 błąd E15 - 2 lata i już na złom?

geforc 20 Paź 2017 00:08 1119 10
  • #1 20 Paź 2017 00:08
    geforc
    Poziom 14  

Witam, posiadam od lekko ponad 2 lat zmywarkę Bosch SPS69T38.

Dwa lata czyściłem filtry i o nią dbałem, nie wrzucałem syfu z obiadu do środka. Dzisiaj odpaliłem program jak zawsze i pojawił się błąd E:15, nie wiem po jakim czasie bo nie było mnie w kuchni. Poszukałem w internecie i znalazłem informację żeby wyłączyć z gniazdka i otworzyć, tak zrobiłem, w środku wody nie było tylko naczynia nie do końca dobrze umyte.

Włączyłem pustą zmywarkę na jakiś szybki program na pół godziny bez niczego, jak doszło do 20 minuty to zmywarka od nowa odpaliła na 30 minut, jakby sobie coś doliczyła. W tym czasie parę razy pompowała i zabierała wodę tak jak zawsze. No i później doszła do końca bez błędu, otworzyłem i w środku niby ok wszystko. Naczytałem się trochę już tego że zmywarka na złom (po 2 latach na złom? no bez jaj, nie byłą najtańsza tylko górna półka), naprawa droga, woda zaleje mieszkanie, co wy myślicie? Wołać od radu fachowca żeby nie zalało sąsiadów czy spokojnie używać do następnego błędu?

0 10
  • #2 20 Paź 2017 00:28
    vodiczka
    Poziom 43  

geforc napisał:
    wołać od radu fachowca żeby nie zalało sąsiadów czy spokojnie używać do następnego błędu?
    Używać niespokojnie czyli pod nadzorem, przynajmniej przez trzy kolejne zmywania. Jeżeli nie wyskoczy ten sam lub inny błąd, uznać że sygnalizacja błędu była przypadkowa.

Co dokładnie ten błąd oznacza?
    Miałem błąd w pralce - wyskakiwał raz na dwa-trzy miesiące, potem częściej, pralka przerywała pracę. Według opisu producenta to uszkodzony silnik (prądniczka tacho, wyłącznik termiczny lub uzwojenie), a przyczyną (której producent nie podał jako jednej z możliwych) były kończące żywot szczotki silnika. Po ich wymianie na nowe - zero problemów.

0
  • #3 20 Paź 2017 00:29
    nares
    Specjalista AGD

geforc napisał:
    czy spokojnie używać do następnego błędu?

Raczej nie, bo może to spowodować inne uszkodzenia. Wezwij jakiś "ogarnięty" serwis. Ten błąd nie wróży nic dobrego i samo nie przejdzie.

0
  • #4 20 Paź 2017 00:39
    geforc
    Poziom 14  

Czy naprawa będzie cenowo powalająca, że lepiej kupić nową zmywarkę?

0
  • #5 20 Paź 2017 00:48
    nares
    Specjalista AGD

geforc napisał:
    A naprawa będzie cenowo powalająca że lepiej kupić nową zmywarkę?

:D Bez paniki - nie będzie tak źle.

0
  • #6 20 Paź 2017 01:06
    geforc
    Poziom 14  

mniej więcej ile ?

0
  • #7 20 Paź 2017 01:28
    vodiczka
    Poziom 43  

nares napisał:
    Ten błąd nie wróży nic dobrego i samo nie przejdzie.
    Specjalista AGD to nie wróżka, napisz co oznacza ten błąd. Gdybyś znał kody błędów do zmywarek Indesit będę wdzięczny. Może być na priv lub link :)

1
  • #8 20 Paź 2017 22:56
    geforc
    Poziom 14  

Błąd E15 - Nalała się woda do tacy ociekowej, zadziałał wyłącznik aquastop. Napisałem na oferii, może ktos sie zglosi sensowny do naprawy...
    Panowie, a mam pytanie, jak jest ten błąd E15 to znaczy, ze w tym denku pod zmywarka jest woda, wiec jest ryzyko ze jak będę włączał dalej to tamta woda może się przelać i zalać kuchnię?

0
  • #9 22 Paź 2017 15:17
    kris8888
    Poziom 27  

geforc napisał:
    jest ryzyko ze jak będę włączał dalej to tamta woda może się przelać i zalać kuchnię?

Ryzyko jest zminimalizowane, bo zanim ta woda się przeleje to powinna włączyć się pompa odpływowa i wypompować wodę z komory myjącej zmywarki. O ile oczywiście pompa jest dalej sprawna. Jeśli błąd się powtórzy to nie ryzykowałbym dalszego używania zmywarki bo jeśli przeciek jest w okolicy pompy myjącej albo zaworu kierunkowego to ryzykujesz kolejnymi, droższymi awariami włącznie z uszkodzeniem elektronicznego modułu sterującego zmywarki.

0
  • #10 22 Paź 2017 17:03
    geforc
    Poziom 14  

No później po tym błędzie włączyłem jakieś zmywanie na 30 minut i błędu nie było już i pompa wypompowała wodę. Możliwe że ten błąd to "przypadek" ?

0
  • #11 23 Lis 2017 01:39
    geforc
    Poziom 14  

Sprawa wygląda tak, zrobiłem już z 20 programów i nic się nie dzieje, po tym jak wyskoczył wtedy ten błąd, wyczyściłem dokładnie wszystkie skrzydła, uszczelki, wirnik od pompy (był tam kawałek kukurydzy i ziarno pieprzy) Od tego czasu robię różne programy, czasem wkładam same naczynia bez tabletki i nic.

0