Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migatronic MTE 220 uszkodzony wyłącznik główny

ElectronicsEverywher 20 Paź 2017 08:32 957 9
  • #1 20 Paź 2017 08:32
    ElectronicsEverywher
    Poziom 4  

Migatronic MTE 220 uszkodzony wyłącznik głównyPanowie, potrzebuję podpowiedzi.
    Spawarka TIG / MMA Migatronic MTE 220 (transformatorowa) z uszkodzonym modułem sterującym (naprawiony - wymieniony przerzutnik JK oraz bramki Schmitta) oraz zmasakrowanym wyłącznikiem głównym: wypalone styki, ebonit kruszy się w rękach i praktycznie rozpadł się w rękach. Nie byłem w stanie sprawdzić konfiguracji styków dla poszczególnych pozycji (AC - 0 - DC).
    Próba znalezienia zamiennika to droga przez mękę (duże prądy) - przełączenia trybu pracy na stronie WTÓRNEJ.
    Testy wykonuję zwierając wyprowadzenia przy pomocy połączeń śrubowych, ale moje pytanie dotyczy czegoś innego: zgodnie z dołączonym schematem konfiguracja styków w trybie wyboru TIG DC zwiera katody tyrystorów do pracy równoległej - prostowanie jednopołówkowe.
    Ale nie pasuje mi połączenie w trybie AC - teoretycznie tyrystory powinny być w konfiguracji równoległej ale przeciwsobnie. Przy tym co na schemacie nie ma możliwości takiego połączenia.
    Próby z połączeniem zgodnie z rysunkiem dla AC, jak się domyślacie, nie dają pożądanych efektów (brak prądu spawania, jedynie iskrzenie).
    Czy moje założenia są błędne? Czego nie dostrzegam?

0 9
  • #2 20 Paź 2017 12:59
    wojtek 9007
    Poziom 35  

Witam - rozrysowałem schemat dla trybu AC - usunąłem niepotrzebne elementy
    i według mnie pasuje . Proszę prześledzić ;

Dodano po 1 [minuty]:

0
  • #3 20 Paź 2017 14:15
    ElectronicsEverywher
    Poziom 4  

Tak, to się zgadza - taką konfigurację podłączenia mam zastosowaną. Ale maszyna nie chce spawać..

0
  • #4 20 Paź 2017 16:01
    wojtek 9007
    Poziom 35  

A jakie efekty w trybie DC ( czy tyrystory T1 , T2 są sprawne ).

0
  • #5 22 Paź 2017 07:43
    ElectronicsEverywher
    Poziom 4  

Na DC pali aż miło patrzeć. Tyrystory sprawne.

0
  • #6 22 Paź 2017 12:08
    wojtek 9007
    Poziom 35  

Skoro działa w układzie DC ( pali aż miło ) to po odpowiednim przełączeniu powinna
    działać w układzie AC .

0
  • #7 23 Lis 2017 09:37
    ElectronicsEverywher
    Poziom 4  

Maszyna wróciła od kowala, który twierdzi, że "coś źle spawa" (kompetencje spawacza w tym momencie pomijamy).
    Rozrysowałem układ sterowania tyrystora oraz dołączam film z impulsami bramkowymi (oscyloskop wpięty na wyjściu transformatora sterującego bez układu na rysunku).
    Moje obserwacje:
    - amplituda szpilek: 7,5V - 9V;
    - ilość szpilek zależna od mocy zadanej na pokrętle nastawy wartości prądu - od 4 do 8;
    - regulacja balansu powoduje przesunięcie czasu występowania szpilek pomiędzy kanałami (dla balansu 0 występują one symetrycznie).

Proszę doświadczonych kolegów o komentarze, czy według ich wiedzy wszytko jest poprawne?

Pozdrawiam!

0
  • #8 30 Lis 2017 07:08
    ElectronicsEverywher
    Poziom 4  

Tak tylko, przypominam się z powyższym pytaniem..

0
  • #9 01 Gru 2017 22:53
    stasiekb100
    Poziom 21  

Jedź ze spawarką do innych spawaczy, niech sobie pospawają to ocenią, czy tak ma być, czy trzeba poprawić.

0
  • #10 22 Gru 2017 00:24
    dzord
    Poziom 1  

mam takie samo urządzenie tylko z dławika wycięto uzwojenie pozostał tylko rdzeń czy możesz mi pomóc w odtworzeniu tego dławika interesuje mnie ilość zwoji sposób nawinięcia rdzeń jest dwukolumnowy uzwojenie jest tylko na jednej kolumnie czy na obydwu ? jaki przekrój płaskownika?

0