Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd FAAC 741 "działa odwrotnie"

20 Paź 2017 22:43 912 6
  • Poziom 9  
    Napęd FAAC 741 zaczął działać w dziwny sposób. Oryginalnie był zaprogramowany tak, że otwarcie bramy (naciśnięcie pilota) powodowało ruch skrzydła bramy (jej otwarcie), następnie brama pozostawała otwarta przez określony czas (około 30 sekund) po czym samodzielnie się zamykała. Jeśli podczas otwierania nacisnąłem pilota zatrzymywała się w pozycji półotwartej. Na kilka dni wyjechałem, żona zgłosiła problem: "- Nie działa, nie chce się otworzyć brama. Jak nacisnę pilota, to słyszę hałas, ale brama nie startuje. Jak przycisnę ponownie hałas ustaje, brama nadal stoi." Miałem już taką usterkę - okazało się, że dzieci przesunęły hamulec - brama się zaklinowała. Pomogło rozprężenie napięcia poprzez odkręcenie szyny. Tym razem też pomogło - brama ruszyła ale w odwrotnym kierunku. Jeśli jest otwarta naciśnięcie pilota powoduje jej zamknięcie. Skrzydło dojeżdża do końca, po czym po 30 sekundach otwiera się na stałe. Zatrzymanie w półotwartej pozycji możliwe jest tylko podczas zamykania. Usterkę naprawiał podczas mojej nieobecności sąsiad. Nie wiem czy oprócz "rozprężenia" podmienił gdzieś bieguny czy zadziało się coś innego. Czy macie jakiś pomysł co się mogło stać, jak to naprawić?

Z góry dziękuję,
    Michał
  • Poziom 32  
    misopi napisał:
    Usterkę naprawiał podczas mojej nieobecności sąsiad

TO zapytaj czy coś zamieniał , co robił . Będzie szybciej niż ustawianie od nowa .
  • Poziom 9  
    marqqv napisał:
    misopi napisał:
    Usterkę naprawiał podczas mojej nieobecności sąsiad

TO zapytaj czy coś zamieniał , co robił . Będzie szybciej niż ustawianie od nowa .

Nic nie było zmieniane. Napęd po prostu "zwariował".

Dodano po 9 [minuty]:

I jeszcze jedno potwierdzenie - w czasie otwierania bramy (nie zamykania) zasłonięcie fotokomórek powoduje zmianę kierunku działania napędu - zamykanie. Może po prostu można jakoś łatwo zmienić bieguny? Tak, jestem dyletantem :).
  • Poziom 32  
    misopi napisał:
    można jakoś łatwo zmienić bieguny?

odwrócić przewody od siłowników . Nie zamienić między sobą!
  • Poziom 9  
    Okazało się, że przewody nie były w żaden sposób zmieniane natomiast sąsiad wciskał przełączniki do programowania. Najprawdopodobniej przeprogramował napęd do pracy w odwrotnym kierunku. Jak to zmienić?
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję - właśnie też się dokopałem do tego w pobranej instrukcji. Problem rozwiązany.