Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX i wkrętarka na akumulatory

mathun 20 Paź 2017 23:55 336 13
  • #1 20 Paź 2017 23:55
    mathun
    Poziom 7  

Cześć!
    Wiem że temat już był, ale nie znalazłem w nim tego czego szukam, poza tym już zamknięty więc i swojego zapytania nie mogę w nim umieścić.

Wszedłem w posiadanie 2 wkrętarek których akumulatorki już przestały "ciągnąć". Z racji że nie potrzebuje wkrętarek bezprzewodowych, pomyślałem sobie że mógłbym z nich zrobić przewodowe. Znalazłem na forum informację że jako dobry zasilacz nada się zasilacz od komputera.
    Tylko jak to wszystko podłączyć i na które parametry zwracać uwagę?
    Na jednym z akumulatorów napisane jest 18V d.c. 1,0Ah, a w środku 13 akumulatorków 800mAh połączonych szeregowo.
    Pomiar DCV pokazuje mi 16,20.
    1. Jeśli dobrze rozumuje w tym przypadku Chińczycy mogli być w miarę precyzyjni i rzeczywiście wkrętarka potrzebuje zasilania 18V, czy w związku z tym da się użyć zasilacza komputerowego, jeśli tak to jak uzyskać 18V, skoro jest maksymalnie 12V?
    2. Rozumiem że gdyby druga wkrętarka okazała się na 12V to wystarczyło by podłączyć plus do 12V, a minus do masy (GND), czy tak?
    3. jaka jest różnica między +12V, a -12V ?

Bardzo proszę o wyrozumiałość i o tłumaczenie jak dziecku. Będę bardzo wdzięczny.

• #2 21 Paź 2017 00:23
    xury
    Poziom 38  

1. Skoro jest zasilana z 18V to potrzebuje 18V a poza tym jeszcze odpowiedniego natężenia prądu. Uzyskać 18V możesz na dwa sposoby: Jeden łatwy, ale słaby - podłączyć dodatkową przetwornicę step-up. Drugi lepszy, ale trudny: przerobić istniejącą przetwornicę. Skoro zadałeś pytanie nr 3 to na razie nie jesteś tego w stanie sam zrobić.
    2. Tak, ale pod warunkiem, że zasilacz miałby odpowiednią wydolność prądową.
    3. Jak powiedział Einstein wszystko jest względne. Więc +12V będzie względem jakiegoś punktu odniesienia, a tenże punkt odniesienia może być masą, a jednocześnie także może być kolejnym +12 względem innego punktu. No i właśnie ten ostatni punkt będzie wtedy -12V względem GND. Proste co?
    To mniej więcej to samo co trzy punkty nazwane "lewo" "środek" "prawo".
    "Środek" będzie na prawo od "lewo", a jednocześnie będzie na lewo od "prawo". :)

• #3 21 Paź 2017 11:15
    mathun
    Poziom 7  

xury napisał:
    Skoro zadałeś pytanie nr 3 to na razie nie jesteś tego w stanie sam zrobić.

I tak i nie. Z jednej strony naruszyłeś moje EGO.. ja czegoś nie potrafię? hehe
    A z drugiej strony masz całkowitą rację. Sam nie potrafię, bo gdybym potrafił to nie byłoby mnie tu.
    Tak sobie myślałem że skoro jest i +12, i +5 i zdaje się +3.3V to może jest jakiś sposób żeby to dodać do siebie?
    Gdzieś tam mi śmignęło na necie że ktoś z zasilacza ATX uzyskał 24V.
    Nie do końca rozumiem z tym Einsteinem.
    4. Czy -12V znaczy że kierunek prądu jest odwrotny. Mam na myśli to że płynie w
    przeciwna stronę niz powinien czyli od minusa do plusa?
    5. Czy jeśli płynie odwrotnie to czy np wiatrak, wkrętarka podłączona do takiego zasilania będzie kręciła się w odwrotną stronę?
    6. Do czego używa się "minusowego" prądu? zauważyłem że niektórzy przerabiając ATX na zasilacz warsztatowy pomijają "ujemny" prąd, inni zaś montują sobie wejście też na -12V. Po co im to?? I dlaczego innym to nie potrzebne?

• #4 21 Paź 2017 11:24
    kassans
    Poziom 31  

Ponieważ linia -12 ma małą obciążalność prądową a po drugie nie każdy potrzebuje symetrycznego zasilania. Żadnego napięcia niestety nie można dodać do siebie z powodu wspolnego wyjścia GND (masa).

Można uzyskać 24v np przerabiając zasilacz( jest kilka tematów na ten temat).

• #5 21 Paź 2017 11:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jak do wkrętarki 18V podłączysz 12V to może działać, ale ze zmniejszoną mocą i obrotami.
    Z zasilacza ATX można uzyskać 24V ale wymaga to umiejętności i kilku przeróbek w elektronice.
    Poza tym zwróć uwagę na prądy przypisane w takim zasilaczu do poszczególnych napięć. W każdym razie łączyć 12 i 5V się nie da - mają wspólny minus.

• #6 21 Paź 2017 20:55
    1repcaK
    Użytkownik obserwowany

Między minus 12 a plus 5 będzie 17V jednak stosunkowo mała wydajność prądowa.

• #7 01 Lis 2017 21:47
    mathun
    Poziom 7  

398216 Usunięty napisał:
    Z zasilacza ATX można uzyskać 24V ale wymaga to umiejętności i kilku przeróbek w elektronice.

A jak zasilanie dam 12V, a jako masę użyję -12V, to wyjdzie 24V? Czy to nie takie proste?

Nie wiem czy na 12V wkrętarka będzie działała czy nie. Nie mniej jednak postanowiłem że przerobie sobie najpierw ATX na zasilacz "warsztatowy".
    W związku z tym proszę Was o radę jakie gniazda kupić? żeby były najwygodniejsze w użyciu

Lepsze będzie coś takiego
    https://www.elektronikom.pl/gniazdo-bananowe-al2418-czarne-p-9648.html
    czy może
    https://www.elektronikom.pl/gniazdo-bananowe-al2439-czerwone-p-9636.html
    Jest jakaś różnica, poza ceną?

Czy każde gniazdo bananowe można użyć przy gołych przewodach tak jak na obrazku Zasilacz ATX i wkrętarka na akumulatory
    czy może powinienem dokupić jeszcze odpowiednie wtyki?

• #8 01 Lis 2017 21:51
    1repcaK
    Użytkownik obserwowany

Napięcie to różnica potencjałów. Plus 12 i minus 12 to 24.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #9 02 Lis 2017 11:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Napięcie to różnica potencjałów. Plus 12 i minus 12 to 24.
    Zgadza się, z tym, że wkrętarka pobiera spory prąd, a większość zasilaczy ATX na linii -12V ma niewielką wydajność prądową.

• #10 02 Lis 2017 11:56
    1repcaK
    Użytkownik obserwowany

Właśnie trzymam w ręce ATXa i na nalepce jest napisane, że dla linii -12 V max prąd wynosi 0.8 A.
    Przy zasilaniu generatorów WN ATXy padają jak muchy z powodu tego parametru.
    Wkrętarki nie posiadam, nawet nie mam wyobrażenia ile mocy pobierają.

• Pomocny post
    #11 02 Lis 2017 12:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mathun napisał:
    Czy każde gniazdo bananowe można użyć przy gołych przewodach tak jak na obrazku
    Użyć można i do gołych przewodów, ale ze względu na bezpieczeństwo (możliwość zwarcie) i wygodę - lepiej każdy kabel zakończyć albo banankiem, albo widełkami.
    Te z drugiego linka używałem. Dość dobre, ale... nie do końca wygodne. Gniazda z pierwszego lika wyglądają porządniej, ale ja bym wolał najpierw sprawdzić organoleptycznie przed zakupem - jaka jest możliwość odkręcenia nakrętki zaciskowej (w tych z drugiego linka spada nakrętka przy grubszych "gołych" przewodach) i czy nakrętka ma blokadę przed spadnięciem/odkręceniem za bardzo. W sumie drobiazgi, ale w codziennym użytkowaniu dobrze nie musieć nurkować pod stół za każdym razem, gdy spadnie zbyt odkręcona nakrętka.

Dodano po 1 [minuty]:

1repcaK napisał:
    Właśnie trzymam w ręce ATXa i na nalepce jest napisane, że dla linii -12 V max prąd wynosi 0.8 A.
    A nawet jak ma 1,5A to i tak będzie za mało do zasilania wkrętarki. Poco więc ten wpis z 8 postu?

Dodano po 1 [minuty]:

1repcaK napisał:
    Wkrętarki nie posiadam, nawet nie mam wyobrażenia ile mocy pobierają.
    W momencie rozruchu i podczas maksymalnej mocy - nawet kilkanaście A. Typowo ok. kilku.

• #12 02 Lis 2017 12:31
    mathun
    Poziom 7  

Dziękuję Panowie za odpowiedzi.

398216 Usunięty napisał:
    Te z drugiego linka używałem. Dość dobre, ale... nie do końca wygodne. Gniazda z pierwszego lika wyglądają porządniej,

Dzięki 398216 Usunięty, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło.
    Odchodząc od tematu wkrętarki. Czyli można bezpiecznie podłączyć sprzęt do -12V i +12V, albo np do -12V i +5V, jeśli nie potrzeba dużej wydajności prądowej a np potrzebuje odpowiednio 24V lub 17V?
    A jak to się ma w przypadku elektrolizy (czasami chcę sobie coś wyczyścić), czy czyściło się będzie lepiej na 24V z mniejszą wydajnością prądową, czy na 12V z większą wydajnością?

• #13 02 Lis 2017 12:41
    1repcaK
    Użytkownik obserwowany

Jak widać post #8 był formalną odpowiedzią na pytanie Kolegi autora.
    Dwa szeregowo połączone ATXy pozwolą pominąć -12 V oraz uzyskać 24 V i przyzwoitą wydajność prądową. Raczej mało mobilne rozwiązanie, ale da się.

• #14 02 Lis 2017 12:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mathun napisał:
    Czyli można bezpiecznie podłączyć sprzęt do -12V i +12V, albo np do -12V i +5V, jeśli nie potrzeba dużej wydajności prądowej a np potrzebuje odpowiednio 24V lub 17V?
    Można, ale nie do końca. Możesz połączyć dowolne napięcie z szyny "plus" z dowolnym z szyny "minus", ale dodatnich ze sobą już nie. Napisałem to celowo, żeby inni użytkownicy widząc ten temat nie próbowali - widziałem już podobne pytania na forum.
    mathun napisał:
    A jak to się ma w przypadku elektrolizy (czasami chcę sobie coś wyczyścić), czy czyściło się będzie lepiej na 24V z mniejszą wydajnością prądową, czy na 12V z większą wydajnością?
    To już raczej nie dotyczy tematu? Załóż w odpowiednim dziale stosowny temat z taką kwestią, a na pewno otrzymasz odpowiedź. Ja dodam tylko, że pamiętam ze szkoły podstawowej co nieco i o ile program z chemii nie został uproszczony i pozbawiony wielu istotnych zagadnień - powinno się dać znaleźć w podręcznikach.

Dodano po 3 [minuty]:

1repcaK napisał:
    Jak widać post #8 był formalną odpowiedzią na pytanie Kolegi autora.

Pytanie wynikało co prawda ze zdania :
    mathun napisał:
    398216 Usunięty napisał:

A jak zasilanie dam 12V, a jako masę użyję -12V, to wyjdzie 24V?
    Ale dotyczyło możliwości podłączenia wkrętarki - co wynikało z dalszej (wcześniejszej też!) treści.
    Twoja odpowiedź jest więc moim zdaniem nie na temat (mimo, że poprawna merytorycznie).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME