Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 3f tokarka TSA 16 - Połączenie w trójkąt

21 Paź 2017 17:13 1173 17
  • Poziom 4  
    Witam koleżanki i kolegów!

Zakupiłem tokarkę polskiej produkcji TSA16 z lat '50.
    Silnik (sprawny) nominalnie pracuje na 3f 380 V.

Nie dysponuję siecią 3f, więc planuję podłączyć napęd do falownika, który ma na wyjściu 3x 230V.

Niestety pod pokrywą do przyłączenia zasilania jedynie 3 żyły są wyprowadzone.

Czy jest możliwość podłączenia uzwojeń tego napędu w trójkąt, tak aby go zasilić z 3f 230V ?
    Może należy rozdzielić przewody zaznaczone na zdjęciu "zaznaczenie"?

Dane napędu z tabliczki:
    Typ BZTr-24b
    0,4 kW
    1300 obr/min
    220/380V
    cos fi 0,71
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Możliwe, że w zaznaczonym miejscu spięta jest gwiazda. Po rozłączeniu musiałbyś wyprowadzić wszystkie 3 końce uzwojeń na listwę łączeniową.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Czy cewka wskazana prze zemnie jest przegrzana ?
  • Poziom 42  
    Na zdjęciu jest wyraźnie ciemniejsza, więc jest to możliwe.
  • Poziom 43  
    Tak czy owak, ten silnik kwalifikuje się do przezwojenia. Poproś ,,przezwajacza" :D o wyprowadzenie wszystkich końców uzwojeń na tabliczkę zaciskową. Potwierdzam opinię Kol. @stanislaw1954 . Również falownik to doskonałe rozwiązanie dla tokarki.
  • Poziom 4  
    Witam,
    Dziękuję za wskazówki i sugestie.

Dziś kontynuowałem temat zmiany połączenia cewek z gwiazdy w trójkąt.
    Wygląda na to, że z sukcesem.

Krok 1
    Pomiar rezystancji połączeń na wyprowadzonych zaciskach.
    Wszystkie 3 pary dały wynik pomiary 42 Ω ±0,7 Ω
    Pomiar rezystancji każdego zacisku do obudowy bliski ∞

Krok 2
    Znalazłem połączenie 3 uzwojeń silnika (przewody zgodnie z przypuszczeniami). Połączenie pokazano na zdjęciu "polaczenie".
    Po rozdzieleniu tego połączenia każda z cewek dała wynik 21 Ω ±0,4 Ω.
    Teraz wystarczy wyprowadzić znalezione końce cewek na zaciski i połączyć w trójkąt.

Martwi mnie natomiast ta jedna wyraźnie ciemniejsza cewka na którą zwróciliście uwagę.
    Pokazałem ją na kolejnych zdjęciach.

Proszę o opinię czy taki silnik można użytkować i jakie są tego konsekwencje (mniejszy moment? duże ryzyko spalenia przy przeciążeniu? pożar?).

Dziękuję!

Silnik 3f tokarka TSA 16 - Połączenie w trójkąt Silnik 3f tokarka TSA 16 - Połączenie w trójkątSilnik 3f tokarka TSA 16 - Połączenie w trójkątSilnik 3f tokarka TSA 16 - Połączenie w trójkąt
  • Poziom 38  
    Witam .
    Silnik wygląda że ma przegrzane uzwojenie mimo że rezystancja uzwojeń jest jednakowa.Nie wiem czy sprawdzałeś rezystancję poszczególnych uzwojeń względem masy.Stosując falownik do tego silnika,mimo wszystko by daj ten silnik przezwoić .
  • Poziom 42  
    Robo_Jaco napisał:
    Martwi mnie natomiast ta jedna wyraźnie ciemniejsza cewka na którą zwróciliście uwagę.
    Pokazałem ją na kolejnych zdjęciach.
    Tymi pomiarami nie sprawdzisz zwarcia zwojowego, które może(ale nie musi) występować w przegrzanej cewce. Jedyny prosty domowy sposób, to uruchomienie silnika i sprawdzenie czy się nie grzeje, przy pracy bez obciążenia. Jeśli dysponujesz amperomierzem, możesz sprawdzić prąd pobierany przez poszczególne fazy. Jak będzie taki sam, to masz pewność, że wszystko jest w porządku.
  • Poziom 36  
    Ciemniejszy kolor drutu - druga przyczyna, inna dostawa drutu ( stary się skończył ) ale to trzeba sprawdzić.
    Czytaj wiadomości pisane na PW.
  • Poziom 38  
    Jeżeli rezystancja jest jednakowa to TEORETYCZNIE wszystko może być OK.Lecz jak tu kolega Stanisław podpowiada sprawdzenie prądów pobieranych przez silnik na poszczególnych fazach ,jak również czy nie ma znacznego wzrostu temperatury ,jest konieczna.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za szybką odpowiedź.

Czekam teraz na falownik, następnie sprawdzę jak się napęd zachowuje w pracy (grzanie i prądy poszczególnych cewek).

Pozdrawiam!
  • Poziom 38  
    Szkoda by było wydać pieniądze na falownik ,a silnik niesprawny.
  • Poziom 23  
    Ja bym kupił falownik co daje 3x400 i podłączył silnik w gwiazdę. Chyba że kolega ma już falownik 3x230, wówczas bym kupił silnik co ma możliwość pracy w trójkacie 3x230V. A ten co na zdjęciach sprzedał albo użył do czegoś innego. Moim zdaniem ten silnik jest sprawny.
  • Poziom 38  
    Tylko myślę że kolega ma zamiar zastosować falownik jednofazowy,który spokojnie wystarczy do jego silnika.
  • Poziom 23  
    Napisał że chce użyć falownik 3x230V.
  • Moderator Elektrotechnika
    Najprościej iść do zakładu przezwajającego silniki elektryczne i sprawdzić pod kątem zwarcia zwojowego mam nadzieję ze takowy jest u Ciebie.
  • Poziom 19  
    sp3ots napisał:
    Witam !
    Czy cewka wskazana prze zemnie jest przegrzana ?

To jest tylko inny kolor emalii.