Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik automatyk czy elektryk

Lesteter 21 Paź 2017 18:06 861 5
  • #1 21 Paź 2017 18:06
    Lesteter
    Poziom 3  

Ktory z tych zawodow warto wybrac?
    Prosze opisac wady zalety zarobki dostep do pracy oraz jak.wyglada praca. Dziekuje

0 5
  • #2 21 Paź 2017 19:16
    nitros66
    Poziom 26  

Po technikum elektrycznym masz możliwość iść w budownictwo ( elektroinstalacje), energetykę lub utrzymanie ruchu. Po automatyku dochodzi sterowanie układów, praca w przemyśle. Jeden i drugi kierunek na początku będze się składał z podstaw elektrotechniki, materiałoznastwa, podstaw automatyki, miernictwa i rysunku technicznego. Potem dojdą przedmioty specjalizacyjne typu: instalacje, napędy dla elektyka oraz programowanie sterowników, podstawy mechaniki dla automatyka. Szkoły dla tego typu zawodów zazwyczaj organizują kursy na uprawnienia grupy 1E. Jeśli dobrze stoisz z matmą idź na automatykę - sterowanie obiektów uwzględnia ich dynamikę i często w technikach nauczycilele wprowadzają już rachunek różniczkowy.

W Polsce dla elektromonterów i monterów instalacji niskoprądowych typu SSP SSWiN itd jest mnóstwo pracy - zazwyczaj chłopaki zarabiają 14-16zł na rękę za godzinę. Praca taka wiąże się najczęśćiej z delegacjami. Przy wyjazdzach zagranicznych gaże są 3-5 krotnie większe. W zakłądach pracy elektryk najczęściej zarabia 1800-3500zł w zależności od stażu i stanowiska.
    Ja początkowo pracowałem przy montazu instalacji PV, ale szef był marny Potem zatrudniłem się jako elektromonter, a obecnie po obronie inżynierki na polibudzie jestem inżynierem budowy - ciągle w tej samej firmie, praca 170-200 godzin miesięcznie, wypłata satysfakcjonująca - 18zł/ godz + premia jak był dobry przerób. Pracuję 3 lata. Po technikum , jeśli szkoła Cię nie zrazi do tego zawodu zrób studia, nawet zaocznie.

Automatyk raczej kończy jako programista, pomiarowiec, pracownik utrzymania ruchu, a jak nabieże wprawy zazwyczaj awansuje na technologa w zakładzie pracy - gaże zazwyczaj nieco większe niż w przypadku elektryków, ale i miejsc pracy jest mniej.

0
  • #3 21 Paź 2017 21:51
    Lesteter
    Poziom 3  

Czyli elelektryk bylby duzo lepsza opcja?

0
  • #4 21 Paź 2017 22:00
    Krzychu102
    Poziom 8  

Tak elektryk może iść w więcej "Stron".

0
  • #5 21 Paź 2017 22:07
    Lesteter
    Poziom 3  

A co ty na studia automatyki po technikum?

0
  • #6 27 Paź 2017 13:45
    moroboross
    Poziom 5  

Chłopaki Ci podali kilka propozycji, sam musisz zdecydować co Cię bardziej kręci i na co się bardziej zapatrujesz pod względem pracy, jak i pieniędzy z tej pracy.

0