Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy, wybór projektu.

masterexploder96 21 Oct 2017 20:40 1563 1
e-mierniki
 • #1
  masterexploder96
  Level 9  
  Dzień dobry(wieczór),
  przymierzam się do budowy pierwszego wzmacniacza lampowego i waham się pomiędzy czterema opcjami:
  1. Model AVT5289 Link
  2. Model AVT5365 Link
  3. Model AV5446 Link
  4. "Wzmacniacz 2x12 W PP na lampach EL84, ECC83" z książki A.Tatusia "Proste konstrukcje lampowe audio" (nie sądzę bym mógł udostępnić książkę nie łamiąc praw autorskich)

  która z wyżej wymienionych pozycji najlepiej wpasuje się w kryteria:
  -łatwa do zbudowania (dostępność części, uruchomienie),
  -możliwie najlepsza jakość dźwięku,
  -będzie dobrze grała z "budżetowymi" kolumnami (propozycje kolumn mile widziane),
  -źródłem dźwięku będzie Raspberry Pi z kartą dźwiękową HIFIBerry, oraz w przyszłości gramofon (przedwzmacniacz dobuduję jak już kupię gramofon),

  jeżeli ktoś ma do zaproponowania inną, dobrze opisaną konstrukcję, to chętnie ją rozważę.

  Z góry dzięki za odpowiedzi, szczególnie jak będą rozwinięte do kilku zdań czemu opcja X jest najlepsza.
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
 • e-mierniki
 • #2
  WX3V
  Level 18  
  Wbrew pozorom pytania, które zadałeś, mają bardzo wiele drastycznie różnych odpowiedzi o czysto filozoficznym wydźwięku.
  Z grubsza mówiąc to z technicznego punktu widzenia wzmacniacz m.cz. powinien charakteryzować się określonym pasmem przenoszenia i określonym poziomem zniekształceń. Z zasady w układach lampowych za pierwszy parametr odpowiada transformator głośnikowy, a za drugi również charakterystyka zastosowanych lamp. Ze względu na bardzo dużą oporność wejściową lamp nie bez znaczenia jest również montaż (usytuowanie względem siebie elementów elektronicznych).
  Wszystkie z zaproponowanych przez Ciebie układów były "zdejmowane" z dokładnością do charakterystyki transformatora głośnikowego. Zatem będą tak dobre jak dobry będzie ów transformator. Natomiast zasad montażu elementów elektronicznych można nauczyć się jedynie poprzez własną praktykę i często bywa tak, że opisany układ (po zmontowaniu na płytce drukowanej) działa nienajlepiej (np. występuje przydźwięk sieci). Dopiero przemieszczenie przewodów "żarzenia" względem przewodów doprowadzających lub odprowadzających sygnały z lamp pozwala na zminimalizowanie niepożądanych efektów.
  Z powyższego wynika tylko tyle, że pierwszy wzmacniacz "robi się" po to aby czegoś nauczyć się, a dopiero następne po to by ich używać. Warto zatem rozważyć opcję polegającą na zminimalizowaniu kosztów uczenia się i wykonaniu pierwszego wzmacniacza (np. jednokanałowego) w oparciu o możliwie tanie elementy i praktycznie (seryjnie) budowane układy.
  Zatem namawiam Ciebie do rozważenia wykonania (jako pierwszego urządzenia lampowego) układu wzmacniacza m.cz. z któregoś z odbiorników lampowych (np. z regulacją barwy dźwięku). Moce tego rodzaju wzmacniaczy będą na poziomie 2-5 W, a części (rozbiórkowe) są dostępne (za niewielką cenę) na różnych portalach aukcyjnych. Przy czym nie liczyłbym na to, że ktokolwiek będzie w stanie polecić Tobie układ, który (po zmontowaniu) będzie działał w sposób w pełni satysfakcjonujący Ciebie.
  Ostatnie, ale nie pierwsze, urządzenie lampowe wykonałem mniej więcej 30 lat temu. Był to transceiver na fale krótkie opisany w 1969 roku przez SP5WW. Skutkiem konieczności wykonywania różnych prób i zmian układowych prace nad nim trwały około półtora roku. Inna sprawa, że po wykonaniu prototypu byłem w stanie budować takie urządzenia niemal seryjnie.
  Dodatkowym atutem podczas uruchamiania urządzeń jest posiadanie i posługiwanie się urządzeniami pomiarowymi w tym oscyloskopem, generatorem funkcji i miernikiem uniwersalnym. Cóż, trzeba je mieć w zasięgu ręki aby sprawdzać kolejno efekty wszystkich wprowadzanych zmian.
  Pozdrawiam.