Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobiłem stojak na cynę

wicherowskyy 22 Paź 2017 02:44 9243 32
  • Cześć, ostatnio zastanawiałem się nad kupnem stojaka do cyny lecz po krótkim namyśle wpadłem, że zrobię go sam.
    Wykonałem go z tego co miałem pod ręką, 2 małe kawałki deski śruby, nakładki i nakrętki.
    Złożyłem, pokleiłem i działa, podsyłam zdjęcia.
    Jak zrobiłem stojak na cynę Jak zrobiłem stojak na cynę Jak zrobiłem stojak na cynę

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    wicherowskyy
    Poziom 6  
    wicherowskyy napisał 15 postów o ocenie 35, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2017 roku.
  • TermopastyTermopasty
    Mr.piter
    Poziom 4  
    Bardzo fajny stojak prosty i zarazem praktyczny. Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
    marek216

Poziom 43  
    Pomysł można uznać za dobry, wykonanie niestety fatalne.

A do poprawności wystarczyło niewiele:

- wyrównać klocki
    - śruba przez ich środek
    - nakrętki + większe podkładki jako separacja rolek
    - równe wklejenie nakrętek prowadzących
    marqqv
    Poziom 32  
    Mr.piter napisał:
    Bardzo fajny stojak

Nie do końca
    Mr.piter napisał:
    prosty i zarazem praktyczny

Tutaj się zgodzę
    marek216 napisał:
    Pomysł można uznać za dobry, wykonanie niestety fatalne.

A do poprawności wystarczyło niewiele:

Bardzo trafnie, podzielam opinie. Trochę więcej dokładności i estetyki. Dla własnego użytku ok.
    logos2000
    Poziom 21  
    A ja się zastanawiam jak takie stojaki dodają wygody? Przecież lutuje się po podgrzaniu elementu, jak dostarczyć cynę z takiego stojaka? Ja zawsze lutuje trzymając szpulkę bądź fiolkę w rekach i tak jest bardzo wygodnie, niż podejrzewam wyciągać 20 cm cyny ze stojaka i parzyć nią ręce.
    marek216

Poziom 43  
    logos2000 napisał:
    A ja się zastanawiam jak takie stojaki dodaja wygody? Przecież lutuje się po podgrzeniu elementu,

Dodają. Proponuję sprawdzić.
    Jeśli lutujesz więcej punktów to tylko podciągasz kolejne centymetry spoiwa i lecisz po punktach. Stojak stawiasz blisko płyty i praca z tym jest wygodna.
    mr_grabarz
    Poziom 19  
    Mój wynalazek:
    Jak zrobiłem stojak na cynęJak zrobiłem stojak na cynę
    30 min roboty nie licząc czasu schnięcia lakieru z puszki....
    marqqv
    Poziom 32  
    Ale superowe :D a nie jest za lekki i niestabilny? Ma stopki by się nie ślizgał?
    marek216

Poziom 43  
    mr_grabarz napisał:
    Mój wynalazek:
    Jak zrobiłem stojak na cynęJak zrobiłem stojak na cynę
    30 min roboty nie licząc czasu schnięcia lakieru z puszki....

Można? Można!
    + 100 punktów dla Ciebie za przemyślany projekt i estetyczne wykonanie.
    mr_grabarz
    Poziom 19  
    Stopki są przyklejone jakieś gotowce, czasem są dołączone do jakiejś obudowy czy czegoś więc wykorzystałem:
    Co do stabilności, powiem tak rolka cyny jak na razie wystarczała, może jak by byłą założona taka wąska nie szeroka i pod koniec spoiwa to wtedy by się coś działo.

Jak na razie nie trafiłem na moment co by się nie wiem przewracał czy coś..
    mirex
    Poziom 43  
    wicherowskyy napisał:
    Złożyłem, pokleiłem i działa , podsyłam zdjęcia

Zrobiłeś, ok, niech sobie stoi i cieszy twoje oczy. Ja bym się wstydził przedstawić publicznie "takie coś".
    No ale bywają masochiści. ;)
    I tak masz, panie autor wynalazku, szczęście, że tylko dobrzy ludzie do tej pory zechcieli ci udzielić .... wsparcia. ;)
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 12  
    Ja zlutowałem z laminatu. Przepust nie z nakrętki tylko ze zwiniętego drutu aluminiowego 1 czy 1,5mm2. Wlutowałem gniazdo babanowe 4mm i podłączyłem to do uziemienia przez rezystory 1M (połączenie szeregowo równoległe).
    marqqv
    Poziom 32  
    Zrób zdjęcie i pokaż to cudo. O takim marzyłem od dzieciństwa. :D
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 12  
    Rezystor240 napisał:

I co Ci daje podłączenie tego rezystora?

ESD. Widziałem to w jakim stojaki, zdaje sie w TME.

Rezystor240 napisał:

Wykonane z laminatu.
    Nie szkoda Ci tego?

Użyłem ścinków.

Dodano po 50 [sekundy]:

marqqv napisał:
    Zrób zdjęcie pokarz to cudo o takim marzyłem od dzieciństwa :D :please:

Na ta chwile bedzie problem z foto. Ów stojak jest teraz 165km ode mnie.
    acctr
    Poziom 16  
    Jakiś czas temu wykonałem podobną rzecz, pokazałem ją tutaj i po jakimś czasie admin usunął wpis bo pojawiły się głosy "to jakiś żart,. dlaczego to jest w DIY?" :)
    Widać standardy na elektrodzie sie zmieniaja, na lepsze oczywiscie ;)

Rezystor240
    Poziom 39  
    @acctr
    Twój stojak na cynę jest dużo bardziej estetyczny pod względem wizualnym, podłóg 'stojaka', (bo trudno nazwać dwa krzywe klocki drewna stojakiem) z pierwszego postu.

Poza tym, ja nigdy czegoś takiego nie używałem. Trzymam szpulkę cyny w ręku podczas lutowania.
    1996arek
    Poziom 20  
    Chwalą się chłopaki to i ja pokażę swój. Zrobiony 5 lat temu. Z elementów, które można kupić w sklepie i wystarczy poskładać.

Filmik z montażu
    SylwekK
    Poziom 31  
    Jak widać można zrobić fajny stojak do cyny (chyba zrobię też sobie, żeby sprawdzić czy to faktycznie wygodne) co widać po postrach kolegów. Niestety "wynalazek" autora to bardziej żart. Ja wiem, że działa, że nie idzie z tym na wystawę, ale na Boga jaki to jest przykład dla jakiegoś młodego elektronika, który tu zajrzy... Sam wiele lat temu nie przykładałem uwagi do estetyki do momentu jak się raz postarałem i ktoś chciał mieć takie samo - to był zalążek pracy w projektowaniu urządzeń - wystarczający powód aby zacząć się starać skoro można przy tym zarobić ;-)
    mirex
    Poziom 43  
    Oczywiście bywa wygodne, ale na ogół nie jest.
    No chyba, że nie robisz nic innego, tylko cały dzień lutujesz. ;)
    Nie ma nic wygodniejszego, niż kawałek lutowia w palcach - lekko, łatwo i poręcznie.
    Małe końcówki też są do wykorzystania. ;)
    Ale zrób, przekonaj się. Wystarczą przecież dwie deski i pręt. ;) Jak dobierzesz o odpowiedniej długości pręt, to nawet inne rzeczy, typu podkładki, nie są potrzebne.
    Pręt na sztywno osadzisz w dziurce deski, nie musisz mieć gwintowanego. ;)
    W ostateczności, aby się przekonać, możesz wykorzystać deseczki (tudzież cokolwiek innego, co ma dwie dziurki i odpowiednią szerokość na szpulkę) i jakiś wkrętak. ;)
    marqqv
    Poziom 32  
    mirex napisał:
    Ale zrób, przekonaj się. Wystarczą przecież dwie deski i pręt. ;) Jak dobierzesz o odpowiedniej długości pręt, to nawet inne rzeczy, typu podkładki, nie są potrzebne.
    Pręt na sztywno osadzisz w dziurce deski, nie musisz mieć gwintowanego. ;)
    W ostateczności, aby się przekonać, możesz wykorzystać deseczki (tudzież cokolwiek innego, co ma dwie dziurki i odpowiednią szerokość na szpulkę) i jakiś wkrętak. ;)

I po co tyle kombinacji !! Najprościej najlepiej jest użyć zwykłego gwoździa wbić go w blat i gotowe:D Jak jest luz na krążku można wbić trzy :D chcesz zmienić miejsce wyrywasz i przebijasz :D Można wykorzystać również bok szafki lub ściany :D
    1996arek
    Poziom 20  
    SylwekK napisał:
    chyba zrobię też sobie, żeby sprawdzić czy to faktycznie wygodne

Swój zrobiłem i za jakiś czas rozłożyłem. Dobrze, że części się nie zmarnowały. Wolę nawinąć ze szpuli do fiolki.
    Mac3k
    Poziom 20  
    Jakieś lata temu w gimnazjum będąc, zrobiłem takie coś w ten sposób że do pokrywki od kalafonii na środku przykleiłem na sztorc baterię paluszek, a pokrywkę umocowałem do starego zasilacza. Rolka 250g cyny pasowała idealnie a wykonanie zajęło 2 minuty, służyło latami.
    Jawi_P
    Poziom 34  
    wicherowskyy napisał:
    Wykonałem go z tego co miałem pod ręką, 2 małe kawałki deski śruby, nakładki i nakrętki.
    Złożyłem, pokleiłem i działa, podsyłam zdjęcia.

To, że wykorzystujemy czasami to co mamy pod ręką jest normalne.
    To, że czasami robimy dla własnych potrzeb taką prowizorkę pewnie też.
    To, że wrzucamy na forum by się tym czymś "pochwalić" - już niekoniecznie.

W podobnej jakości rzeczy robiło pewnie wielu z nas, coś szybko, z tego co mam, bo potrzebne na już, żeby sobie coś ułatwić. Do publikacji jednak daleko.

Powodem publikacji jest zapewne ilość punktów za projekt w DIY.
    Że nie wpadłeś jeszcze by w kawałek deski wbić parę gwoździ i opublikować wieszak na klucze oczkowe. A dołożyć kawałek sznurka co mierzy pion, to wtedy może na konkurs NDN by się nadało? ;)
    101pawel
    Poziom 27  
    Za Premierem Morawieckim wygłoszone na VIII Kongresu Innowacyjnej Gospodarki zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarki.: "Za zakrętem czai się czwarta rewolucja gospodarcza. Możemy być potęgą high-tech". Może ten stojak to nieśmiałe wyjście zza tego zakrętu?