Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat Kruzer TH3600E - pierwsze wrażenia

22 Oct 2017 15:51 1842 2
  • Level 6  
    Witam,

spędziłem bardzo wiele czasu na odnalezienie konkretnych informacji dotyczących przedmiotowego agregatu prądotwórczego - Kruzer TH3600E lub też innych z tej serii.
    Niestety praktycznie brak konkretów - jedynie krótkie, lakoniczne, bardzo dobre oceny nie wnoszące nic do tematu - szczególnie w temacie podłączenia odbiorników indukcyjnych. Wygląda na nieudolny marketing producenta.
    Z góry uprzedzam, że nie jestem w żaden sposób związany z marką, przedstawię jedynie kilka faktów, które być może pomogą innym.

1. Jakość wykonania: ocenię na 4: piankowe uchwyty faktycznie trzeba zabezpieczyć, bo pewnie same wkrótce odpadną. Spasowanie elementów - wszystko OK. Akumulator był z zestawem mocującym, jednak instrukcja kompletnie nie wspomina, gdzie go zamocować. Znalezione zdjęcia w internecie pomogły dopiero.
    2. Kultura pracy: - trudno mi ocenić, ponieważ to pierwszy tego typu sprzęt, który używam. Głośność: porównywalna ze spalinową kosiarką do trawy: nie za cicho, ale da się żyć. Odpala bez problemu zarówno z aku jak i za pomocą szarpaka.
    3. Generowany prąd: aspekt, który interesował mnie najbardziej. Nie dysponuje oscyloskopem, więc oceniam na podstawie podłączonych urządzeń. Wszystko czym dysponuję w domu działa: Pompy CO Grudnfoss, UPS, Napędy bram, Lodówka 180W, płyta indukcyjna (1 mały palnik). Napięcie na poziomie 225 - 233V, częstotliwość trzyma między 49 a 51Hz wg wbudowanego wyświetlacza jak i wg osobnego miernika true RMS. Na razie był obciążony max 2kW, jak się dobrze dotrze to obciążę go maksymalnie. Zarówno lodówka jak i pompy CO wydają normalny dźwięk, identyczny jak na pracy z sieci. Jedynie tradycyjne żarówki minimalnie pulsują podczas świecenia.

Podsumowując - wstępnie wygląda, że sprzęt warty zakupu, jednak z ostatecznym osądem trzeba poczekać, zobaczymy jak się zachowa po kilku latach pracy.
    Zamierzam go użytkować jedynie na czas awarii sieci (kilka razu w roku po kilka, kilkanaście godzin).

Teraz czas na zgłoszenie do ZE i podłączenie do instalacji.

• Level 1  
    Mój sąsiad ma Kruzera 5,5 kW. Trzeci sezon nim już podlewa uprawy i jest zadowolony. Jak mi ZE wyceni przyłącze za drogo to też się wyposażę.
  • Level 11  
    Witam Kolegę i gratuluję zakupu.

Mój TH3900 po 4 latach służby został w końcu zajechany u kolegi na budowie. Umarł silnik spalinowy, może gdyby ktoś tam zwrócił uwagę na poziom oleju to pewnie by jeszcze żył.

Kolega zachował się oczywiście jak należy i jakiś czas temu odkupił mi właśnie TH3600E. Aktualnie stoi w kotłowni jako awaryjne zasilanie.

Tak wygląda przebieg - generator nie obciążony

Generator obciążony około 500 W

Generator obciążony około 1000 W

Generator obciążony około 1500 W

Dla porównania przebieg z sieci 230 V

A tu jako ciekawostka przebieg z przetwornicy Volt Polska sinusPRO-1000W
    obciążonej około 250 W

A tak na koniec "układ", który podczas pracy generatora ładuje akumulator jest dla niego zabójczy.