Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wahania sygnału na niektórych kanałach UHF

22 Paź 2017 17:44 369 4
  • Poziom 11  
    Od 2 tygodni zauważam skokowe wahania jakości sygnału na kanałach 43 i 46. Odbieram na sticku T100 z nbox turbo i tam na tych kanałach BER skacze jak szalony, jakość od 0% do 100% (losowo, co kilka sekund inaczej). Parametr CN zaledwie 19-20 dB.
    Z tego samego nadajnika odbieram też kanał 24 - jakość niezmienna 100%, BER wskazuje niezmiennie 0, parametr CN - delikatne wahania 32-33dB.
    Z anteny łapię "tyłem" nadajnik Konin kanał 45 i 55 i tam też mam stabilne jak skała 100% jakości, wysokie C/N w okolicach 30dB.
    Niestety coś mi najbardziej zakłóca te kanały na których mi zależy (bo na 43 jest TVP Łódź). Przejrzałem gniazdka, kable wszystko wydaje się być ok. Stawiam na jakieś zakłócenia.
  • Poziom 11  
    Żeby było jasne - w instalacji odbiorczej mam Dipol 94/21-69 Vena + wzmacniacz masztowy Terra MA080L + Multiswitch MV-908L TERRA .
    Żeby wyeliminować wszystkie "elektryczne" zakłócenia ze swojej instalacji połączyłem na krótko beczkami kable z anteny do odbiornika TV i wszystkie parametry sygnału z wyjątkiem siły, która spadła do 25% były praktycznie takie same . Cały czas coś siało na częstotliwości kanału 43 i 46.
    Myślę, że LTE można wykluczyć, bo wzmacniacz masztowy i multiswitch mają wbudowane filtry LTE - chyba że są nieskuteczne w tych modelach.

Zastanawiam się, czy nie jest to wina silnego nadajnika z Konina, który wali z taką mocą, że nawet kierunkowy ATX tyłem odbiera , a kanały 45 Konin i 43+46 Łódź są blisko siebie i coś się nakłada, jak jest jakaś większa propagacja.
    Ewentualnie te wzmaczniacze sąsiadów - w okolicy kilu metrów mam 2 anteny typu siatka .
    Co z tym mogę zrobić? Jakieś pułapki kanałowe?
    Dzisiaj np. kanał 43 i 46 łódż odbieram perfekcyjnie. BER 0, C/N 33dB. W ogóle nie wiem o co chodzi.
  • Poziom 43  
    jojoro napisał:
    Myślę, że LTE można wykluczyć, bo wzmacniacz masztowy i multiswitch mają wbudowane filtry LTE - chyba że są nieskuteczne w tych modelach.

Skąd możesz wiedzieć, że pułapki LTE są tam skuteczne, skoro nie wiesz jakie pasma LTE masz dostępne w Twojej okolicy?
  • Poziom 11  
    W mojej miejscowości jest LTE ULTRA czyli agregacja pasm: 800, 1800, 2100 oraz 2600 MHz