Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okna dachowe. Co polecacie? Co nie?

Milo92 22 Oct 2017 18:56 2571 6
Optex
    Milo92
    Level 5  
    Witam
    Przymierzam się do wstawienia okien dachowych. Dlatego pytam. Panowie co polecacie? Co się dobrze sprawuje a co źle? Co opłaca się kupić? Jakie firmy polecacie? Plastikowe czy drewniane? Czego należy unikać?
  • Optex
    wnoto
    Level 34  
    Generalnie należy unikac takich okien. mam takich sporo :(
    Mam veluxy. Niektóre ciężko się uchylają po 10 latach pracy.
    Plastikowe wydają się trwalsze - ale wygląd ciut gorszy.
    Moje są sprzed 10 lat - inne wymagania termiczne były (gorsze).
    Polecam od razu kupic z markizami zewnętrznymi (ochrona w lecie przed przegrzaniem).
  • Optex
    Login zajety
    Level 3  
    W trące się w dyskusje. u siebie kupiłem okna z plastiku z tego powodu, że drewno po kilku latach trzeba malować. Czy to prawda?
    wnoto
    Level 34  
    Po 10 latach użytkowania nie widzę potrzeby malowania.
    Ale sąsiad malował - miał problemy z wilgotnością w domu i stad pewnie problemy z oknami dachowymi.
    Bambek
    Level 15  
    wnoto wrote:
    Generalnie należy unikac takich okien. mam takich sporo
    Mam veluxy. Niektóre ciężko się uchylają po 10 latach pracy.
    Plastikowe wydają się trwalsze - ale wygląd ciut gorszy.
    Moje są sprzed 10 lat - inne wymagania termiczne były (gorsze).
    Polecam od razu kupic z markizami zewnętrznymi (ochrona w lecie przed przegrzaniem).

Potwierdzam 100%.

Jeśli masz możliwość zrobienia dodatkowych lub większych okien w ścianie bez większej szkody na rozkład światła w pomieszczeniu to zrób tradycyjne okna.

Login zajety wrote:
    W trące się w dyskusje. u siebie kupiłem okna z plastiku z tego powodu, że drewno po kilku latach trzeba malować. Czy to prawda?

Jeżeli leje się po nich woda, nie ma pod nimi kaloryferów to niestety ale długo drewniane okna nie pociągną.

Ja już mam swoje ponad 5 lat marki fakro z roletami przeciwsłonecznymi zewnętrznymi i wewnętrznymi. Z uwagi na wymiary i kształt pomieszczenia musiałem je doświetlić. Ogólnie nic złego się nie dzieje, nie ma problemów ze szczelnością, lekko się zamykają.

Ale drugi raz już bym takich okien nie zrobił a przynajmniej było by tylko jedno. Są na nich duże straty ciepła, przy dużych mrozach w dolnych narożnikach szyby potrafi się gromadzić lód!!!
    Pomieszczenie wymaga sprawnej wentylacji no i ogrzewania, inaczej od jesieni do wiosny gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać poniżej około 10 stopni wzdłuż krawędzi styku szyby i ramy będzie się gromadzić rosa.

Na pewno wymagają staranności przy osadzaniu ramy w połaci w zakresie jej ocieplenia po zewnątrz tak jak to powinno być zrobione a nie jak robi to 99% ekip "fachofcuf" wykańczających poddasza, że nie zadają sobie trudu upchnięcia wełny dookoła ramy . Ja akurat robiłem to sam jak dla siebie więc problemów z przemarzaniem na styku rama okna - płyta GK nie mam ale sporo znajomych zmagało się z mokrą płytą w tym miejscu lamentując, że: "dach przecieka". Dziwne, że nie przeciekał latem bo to był tylko zwyczajny mostek termiczny.
    Generalnie wynalazek mało udany i wypowiadam to po obserwacji nie tylko w moim domu, bez względu na firmę/markę.
    Zimą ucieka ciepło, latem jak rolet nie zasłonisz jest efekt szklarni, przy czym rolety zewnętrzne redukują ten efekt w bardzo dużym stopniu, wewnętrzne w dużo mniejszym ale ograniczenie efektu szklarni jest już zauważalne i przy wewnętrznych.
    ociz
    Moderator of Cars
    To jest podobnie jak z instalacjami LPG. Podstawa to dobry wykonawca, bo jakość wykonania jest tak samo jak nie bardziej ważna co jakość samych "materiałów". Wybierzesz dekarza to potem razem wybierzecie okno. Jeśli ma doświadczenie z różnymi markami to za te najtańsze możesz spodziewać się wyższej ceny za montaż, bo dłużej schodzi z robotą po prostu.
    Bambek
    Level 15  
    ociz wrote:
    Jeśli ma doświadczenie z różnymi markami to za te najtańsze możesz spodziewać się wyższej ceny za montaż, bo dłużej schodzi z robotą po prostu.

Nigdy w życiu o czymś takim nie słyszałem. Czym się różnią w samym montażu okna droższe od tańszych? Niczym i akurat tu stawek za montaż nie uzależnia się od marki okna. Płaci się obecnie około 200-250zł za montaż 1 szt. niezależnie czy jest to vellux, fakro czy totalny chińczyk pcv (bo są i takie już na rynku) pod marką "okno dachowe" w szarym kartonie. Fakt w jednym przypadku można zapłacić więcej jak okna w połaci są w czasem tak dziwnych miejscach zaprojektowane, że nie pasuje żaden rodzaj fabrycznych obróbek i trzeba dorabiać indywidualnie.
    I w jednych i w drugich dostajesz komplet mocowań do połaci plus komplet obróbek dobranych do rodzaju pokrycia (blacha, dachówka itp).
    Sam komfort użytkowania i parametry techniczne np. wspólczynnik przenikalności cieplnej to inna sprawa. Inna sprawa to również to, że każde nawet najdroższe i najlepsze okno źle zamontowane, wykończone (ocieplone) i źle obrobione w ocenie użytkownika nie mającego wiedzy na ten temat będzie najgorszym shitem i antyreklamą marki.