Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca w laptopie - nowy TN 120Hz vs IPS 60Hz - jaki wybór.

22 Paź 2017 19:55 3132 5
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich.
    Zakupiłem laptopa https://www.x-kom.pl/p/375392-notebook-laptop-173-msi-gp72-i7-7700hq-32gb-1tb-gtx1050ti.html
    Nie zauwazyłem że w opisie nie pisze rodzaj matrycy, ale przegladają w tej cenie podobne laptopy utkwiło mi w pamieci, że w tej cenie wszystkie mają matryce IPS.
    Zadowolony z zakupu, testowałem sprzet, odczytałem producenta numer modelu, potem sprawdzam paramatry na stronie panelok.com i wielkie zdziwko, okazało sie że to matryca typu TN. Dzwoniłem do sklepu i powiedzieli że jest to TN. Znowu na stronie MSI pisze że to jest IPS. Dzwoniłem do MSI to mi gośc powiedział że to jest matryca IPS-EWV i że dokładnie że ten model nalezy do rodziny IPS ale jest troszke gorszy niż sdandardowy IPS a duzo lepszy niż noralny TN.
    Oto moja matryca: http://www.panelook.com/N173HHE-G32_Innolux_17.3_LCM_overview_28924.html
    parametry ma nawet fajne 120Hz, 16mln kolorów, 94% pokrycia palety NTSC.

Moja znajoma ma takiego lapka: https://www.x-kom.pl/p/316558-notebook-laptop...-ge72-apache-pro-i7-32-1tb256ssd-gtx970m.html o matrycy IPS
    http://www.panelook.com/LP173WF4-SPF1_LG%20Display_17.3_LCM_overview_21056.html
    parametry 60Hz, tylko 262 tyś kolorów i 72% pokrycia palety NTSC.

Porównywałem obie te matryce na żywo i różnie to z nimi jest z kolorami.
    U mnie biały kolor jest typu zimnego, u znajomej jest typu cieplejszego.
    Na moim TNe kąty sa dosć małe, zauważyłem to naocznie (chociaż w parametrach pisze sa dosc duże jak na TN bo 80/80/60/60 w IPSe znajomej pisze 80/80/80/80) i zmiana koloru pod kątem jest jest zauważalna i biały staje sie pod kątem dosc żółtawy/pomarańczowy.
    Znowu otwarlismy ten sam plik koloru czerwonego to u mnie jest piekny krwisty kolor czerwony a u mojej znajomej na IPSie kolor czerwony jest pomarańczowy.
    Dodam że do testów kolorów uzyliśmy tych samych plików.

Sam nie wiem czy oddac laptop (mam 15 dni na zwrot w X-kom) i kupić o słabszych parametrach matryce IPS czy zostać na mojej TN ale która jest szybsza ale kąty ma mniejsze. Możecie mi coś doradzić?
  • Poziom 43  
    Co tu doradzać? Hitem telefonów są ekrany AMOLED najlepiej od samsunga. Mają swoje zalety ale ich jaskrawe kolory niektórym nie pasują. Wniosek? To Twój laptop - jeśli podoba ci się obraz, nie męczy ci oczu, nie razi kolorami i ich odwzorowaniem to po co ci inny ekran? Technologia technologią ale ekran masz do patrzenia na niego i najważniejszy parametr to twoje subiektywne odczucie a nie jakieś tam technologie i parametry. Z resztą to też trochę zależy co robisz na nim. Co innego sprawdzi się w wordzie, co innego w grach czy filmach. Jeśli w tym do czego ma ci służyć obraz ci się podoba to zostaw a jak nie to zamień. Choć technologiami to bym się i tak nie kierował - najważniejsze jak tobie odpowiada taki czy inny obraz. Postawisz obok siebie 5 ekranów i każdy da inny obraz. Same kolory zawsze możesz podciągnąć w sterowniku grafiki.
  • Poziom 16  
    Mankament tego mojego to katy widzenia i biały kolor taki zimny jakby nawet lekko wpadający w niebieski. Plus to w porównaniu z IPSem znajomej czern jest dużo lepsza oraz np. tak jak pisałem kolor czerwony jest kolorem czerwonym a u znajomej ten sam plik z kolorem czerwonym monitor wyświetla jako jako pomarańczowy. Ogólnie kolory ma piekne, naprawde takie żywe kolory, w porównaniu z moim starym laptopem który tez jest w TN to na starym sa takie kolory blade.
    Co ja robie na kompie, jakis film, nauka programowania w Javie, rzadko gry ale to może przez to że mój stary laptop mało ociągnie gier. Teraz na takim sprzecie moze zagrałbym w wymagająca gre. Znajoma mówi że lekkie smużenie na grach widzi na swoicj IPSie wiadomo TN ma szybszy czas reakcji na kolory oraz ta matryca jest już 120Hz. Najbardziej bola mie te katy widzenia.
  • Poziom 43  
    Generalnie nie bardzo są takie matryce które sprostają wszystkim wymaganiom. Na kolory jak pisałem możesz spróbować zaradzić kalibracją choć nie wiem jak to zadziała w sumie jak się będą grafiki przełączać między intelHD a GTXem.
    Jeśli kolory i ostrość ci pasują to moim zdaniem kąty widzenia są zbędne. Mają jakieś znaczenie w telefonie czy tablecie ale w komputerze raczej i tak siedzisz na wprost - jedynie że oglądasz filmy z kimś. Jeśli pracujesz sam z komputerem to po co ci patrzeć z boku na ekran?
  • Poziom 25  
    No żeby ktoś wywalił jęzor na brodę 8-)

Mam takiego laptopa dziadka Thinkpad T60p - on się otwiera "na płasko" czyli 180 stopni. I jak sobie leży ekran na stole to można sobie przeglądać to co na nim jest z każdej strony i wygląda jak papier z każdej strony i wysokości.
  • Poziom 16  
    Mam w domu starszy model 23 calowego monitora TN. Z daleka jak sie patrzy na ekran przy filmie to jest ok. Może masz racje 310artur. Tylko teraz to te IPSy takie modne myslałem że już IPSa kupie za te pieniadze. Jeszcze wczoraj porównywałem kilka moitorów TN i tego znajomej IPSa i patrząc na wprost na kazdy monitor to mój miał najładniejsze kolory, takie żywe naturalne kolory. Znajomej IPS przekłamywał kolor czerwony na pomarańczowy prawie a na innych kolory były jakies blade. V=Chyba sobie zostawię tego laptopa.
    Dzieki za rady.