Mirazzboono wrote:
W zwykły śmieciuch napewno nie będę się pchał. Od 1 października wszedł zakaz produkcji kotłów tego typu, a do lipca 2018 będzie jeszcze tylko można kupić jakiś skład sklepowy.
Dlaczego nie chcesz ogrzewania gazowego?
O wiele tańsza cała instalacja. Zero roboty. Wygoda. Komfort. Taniej niż węglem.
Poza tym palenie węglem to syf w domu. Częściej trzeba sprzątać, myć szyby, myć auta, prać ubrania, wynosić popiół. To wszystko są dodatkowe koszty związane z paleniem węglem o istnieniu których ludzie nawet nie zdają sobie sprawy.
Nie mówiąc już, że ludzie tracą zdrowie wdychając pył, dym i tlenek węgla (czad).
Kocioł gazowy i wszędzie podłogówki to proste rozwiązanie. Kocioł bezpośrednio podłączasz do rozdzielaczy. Dla takiego, małego domu jak Twój nie potrzeba już żadnych mieszaczy ani pomp. Wystarczy tylko pompa wbudowana w kotle. Regulację pogodową realizuje sam kocioł. Jak chcesz to możesz do tego dołożyć regulator pokojowy, nawet do każdego pokoju niezależny i sterować dodatkowo obiegami.
Kocioł możesz zamontować gdziekolwiek (łazienka, kuchnia, spiżarka), a z kotłowni zrobić sobie czysty warsztat, albo nawet kolejny pokój. Oczywiście zakładając, że CWU będzie grzane przepływowo co z resztą polecam.
Jeżeli chcesz już zamontować zasobnik CWU to polecam zasobniki płaszczowe firmy Ermet.
Dla 5 osób musisz mieć zasobnik o pojemności minimum 300 litrów, a jak chcesz podłączyć solary to przydałby się minimum 500 litrów.
Nic bardziej mnie nie irytowało jak lejąca się z kranu chłodna woda, kiedy wskakiwałem do wanny jako 2-3 w kolejce i po namydleniu się okazywało się, że woda już z baniaka jest zbyt chłodna i trzeba poczekać z 10-20 min. aż woda się podgrzeje na tyle, żeby chociaż można się było spłukać.
Odkąd kocioł gazowy grzeje wodę przepływowo można korzystać z ciepłej wody ile się chce i nawet jako 10 w kolejce już takie sytuacje się nie zdarzają.
Mam kocioł, który CWU grzeje przepływowo mocą maksymalnie 36kW, dzięki czemu można jednocześnie korzystać z 2 łazienek w tym samym czasie bez ograniczania liczby osób kąpiących się jedna za drugą.
Tylko jak Ty byś chciał taki duży kocioł to musiał byś dać bufor, bo najniższa moc jaką on grzeje CO to 7kW, a taka moc to jest dla Ciebie maksymalna jaką musiał byś grzać dom przy -20'C na zewnątrz. W przypadku bezpośredniego zasilania CO kocioł taki zbyt często musiałby się załączać i wyłączać.
Dodano po 33 [minuty]:
W ludziach cały czas "siedzi" uraz do gazu z czasów, kiedy tak się właśnie zadziało tzn. cena gazu podskoczyła i ludzie zaczęli płacić spore rachunki.
Weź jednak pod uwagę, że wtedy domy były nieocieplone i potrzebowały ogromną ilość energii, aby je ogrzać, a przy tym sprawność tamtych, starych kotłów gazowych była na poziomie 60-70%.
Obecnie kotły mają sprawności sięgające do 110%, a domy potrzebują 5 razy mniej energii do ogrzania.
Weź też pod uwagę, że obecne dążenie rządu jest całkowicie pozbyć się kotłów węglowych i z czasem będzie z węglem coraz trudniej i coraz drożej. Dlatego trzeba szukać wszelkich możliwości alternatywnych.
Pompy ciepła oczywiście są najtańsze w eksploatacji, ale też i najdroższe w inwestycji. Ponadto musi być w domu wszędzie podłogówka.
Kocioł gazowy sprawdzi się zarówno w układzie z samą podłogówką jak i w układzie mieszanym.
Weź też pod uwagę, że jak będziesz miał wszędzie podłogówki to zawsze będziesz mógł zmienić system z gazówki na pompę lub każdy inny system włącznie z ogrzewaniem samym prądem. Pompy cały czas tanieją i są coraz lepsze. Obecnie powietrzne pompy ciepła pracują z COP (współczynnik sprawności) dochodzącym do 6 i z możliwością pracy z COP powyżej 1 przy temperaturach zewnętrznych rzędu -20 a nawet już -30'C.
COP to współczynnik sprawności pompy ciepła, który oznacza ile kW energii cieplnej można uzyskać z 1kW energii elektrycznej.
COP = 6 oznacza, że z 1kW energii elektrycznej pompa generuje 6kW ciepła.
Ziemnych pomp ciepła są 2 typy:
- z wymiennikiem poziomym, dla którego potrzeba sporo terenu, na którym nawet nie będzie rosnąc roślinność. Koszt budowy to ok. 40 tys. zł
- z wymiennikiem pionowym, głębinowym, gdzie koszt odwiertów jest bardzo wysoki. Łączny koszt budowy takiej instalacji to 50-70 tys. zł. No i jeszcze potrzebne są pozwolenia na budowę takiej pompy. Nie wszędzie można takie pozwolenie dostać.
Najtańsze są jednak pompy powietrzne, które można już zamontować za 25-30 tys. zł.