Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja

PatrykkP 30 Paź 2017 19:35 27369 50
    karroryfer
    Poziom 11  
    brzuch napisał:
    Zrobiłem też cos takiego, tylko kontrole mam dla każdego ogniwa :) Aku z laptopa, ładowarka z laptopa 19V. Rzadko używam wkrętarki i zawsze dobijało mnie to, że aku NiCd same się wyładowywały. Jak była potrzebna, to wyładowana. Niestety mam za mało postów żeby umieścić filmik :(

Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja

pytanie do obu autorów - jakich dokładnie kontrolerów użyliście ?
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
  • PCBway
    lukiiiii
    Poziom 26  
    Z ładowarki laptopowej wychodzi 19V, napięcie końcowe to 16,8V ,zastosowana przetwornica daje rade pracować przy różnicy 2,2V?
    I czy można nie stosować tej przetwornicy tylko bezpośrednio połączyć zasilacz laptopowy z balancerem?

I drugie pytanie, jaki prąd płynie po osiągnięciu 16,8V? Balancer robi "zwarcie" na ogniwie po osiągnięciu 4,2V, wiec idąc tym tokiem rozumowania po pełnym naładowaniu płynie prąd taki jak nastawiony na ładowarce? I co w przypadku podania bezpośrednio 19V jak pytałem powyżej.
    PatrykkP
    Poziom 5  
    lukiiiii napisał:
    Z ładowarki laptopowej wychodzi 19V, napięcie końcowe to 16,8V ,zastosowana przetwornica daje rade pracować przy różnicy 2,2V?

Jest to przetwornica impulsowa więc nie ma tu problemu z małą różnicą napięć
    lukiiiii napisał:
    I czy można nie stosować tej przetwornicy tylko bezpośrednio połączyć zasilacz laptopowy z balancerem?

Pozbawimy się wtedy kontroli i poszczególnych etapów ładowania, ogniwa będą ładowane maksymalnym prądem zasilacza , a zasilanie zostanie odłączone dopiero gdy zadziała zabezpieczenie przed przeładowaniem- w ostateczności skróci to żywotność ogniw.
    lukiiiii napisał:
    I drugie pytanie, jaki prąd płynie po osiągnięciu 16,8V?

Płyną małe prądy dążące do 0 co oznaczać będzie naładowanie ogniw (zostało to pokazane na zdjęciu "Napięcie końcowe ładowania")
    SylwekK
    Poziom 30  
    @pierk, dlaczego w opisie podano, że nie posiada balancera?? Czyżby trzeba się było jeszcze w ładowarkę dobrą zaopatrzyć? :)
    PatrykkP
    Poziom 5  
    SylwekK napisał:
    dlaczego w opisie podano, że nie posiada balancera

Tam jest osobna płytka balancera, dostępna w droższej opcji
    herbert109
    Poziom 11  
    @PatrykkP pamiętasz może nick tego forumowicza ze swiatelka.pl ? Z góry dzięki.
    boobas
    Poziom 11  
    jousto napisał:
    szymon122 napisał:
    jousto napisał:
    Ma ktoś pomysł jak rozebrać akumulator do tego typu wkrętarki ale który jest klejony?

Na 90% nie jest klejony tylko zgrzany ultradźwiękami - czyli nic nie zrobisz, musisz rozciąć na linii zgrzewu.

Linii zgrzewu nie widzę. Widziałem na "youtubie" jak gościu podważał śrubokrętem. Wyglądało jakby obudowa składała się z dwóch części wpuszczonych jedna w drugą i jakoś to mu poszło. Ja tak nie potrafię. Obudowa się wygina ale się nie poddaje.

Z praktyki. Obudowy klejone rozbieram przez ściskanie wzdłuż linii klejonych w dużym imadle (delikatnie dociskane). Najczęściej trzeba obracać z każdej strony i nastąpi pękanie kleju. Tym sposobem udawało mi się odgrzebać nawet do akumulatorów w laptopach bez większego niszczenia plastiku.
    zdzichra
    Poziom 30  
    szymon122 napisał:
    jousto napisał:
    Ma ktoś pomysł jak rozebrać akumulator do tego typu wkrętarki ale który jest klejony?

Na 90% nie jest klejony tylko zgrzany ultradźwiękami - czyli nic nie zrobisz, musisz rozciąć na linii zgrzewu.

Stosuję do tego imadło z ok.95% powodzeniem.Ściskam rozsądnie imadłem obudowę równolegle do linii zgrzewu lub klejenia, obracając obudowę tak długo aż łączenie zaczyna się rozłazić.Czasami potrzebna jest pomoc płaskiego narzędzia np.noża do rozdzielania.Jak robić z wyczuciem to na prawdę jest to proste i skuteczne.
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda
    boobas napisał:
    Tym sposobem udawało mi się odgrzebać nawet do akumulatorów w laptopach bez większego niszczenia plastiku.
    młotek i nożyk i na plastiku nie ma najdrobniejszego śladu otwierania :)
    Qbas060
    Poziom 14  
    Witam.

W jaki sposób kolega ustawiał ładowarkę? Rozumiem że, maksymalne napięcie ustawia się na odłączonym pakiecie a pozostałe parametry w trakcie ładowania? Nie chciał bym popełnić błędu i uszkodzić pakiet 3S4P. Jeśli pakiet 3s Li-ion ma osiągnąć napięcie 12,3V (4.1V cela) to wystarczy zasilacz 12V? Przetwornica podniesie sama napięcie czy warto dodać jakis STEP_UP wcześniej i podnieść na 13V? Zwykle do ładowania ogniw i pakietów używam ładowarki Turnigy Accucell a z taką ładowarką MADE IN PRC mam pierwszy raz styczność.
    PatrykkP
    Poziom 5  
    Qbas060 napisał:
    W jaki sposób kolega ustawiał ładowarkę?

Z tego co pamiętam to napięcie znamionowe na odłączonym aku natomiast prąd ładowania oraz napięcie końcowe ładowania ustawiane było pod obciążeniem
    Qbas060 napisał:
    Przetwornica podniesie sama napięcie czy warto dodać jakis STEP_UP wcześniej i podnieść na 13V?

Jest to przetwornica StepDown (napięcie wejściowe musi być większe o <2V od wyjściowego) więc zasilacz minimalnie musi mieć 14.3V lub dodać przetwornicę StepUp jak kolega wspomina
    gregor_pn
    Poziom 15  
    Hej,

gdyby ktoś miał problem z wyłączaniem się BMSa - działa system anty-zwarciowy to polecam:
    https://mysku.ru/blog/aliexpress/58000.html bardzo dobrze wykonany opis z badaniem całego problemu.
    można wsadzić kondensator 0,1uF obok R1
    lub wywalić R6 - co ja zrobiłem. To jest taki jeden mały rezystor obok napisu B1 patrząc od lewej strony trzeci. W razie czego służę zdjęciem.
    pawel.skiba
    Poziom 12  
    W linku faktycznie podają rozwiązanie problemu.
    Natomiast co do tego że jest to dobrze opisane to mam wątpliwości.
    Autor narysował schematy ale one wydają się bez sensu. Albo autor zrobił błąd rysując schemat, albo Chińczyk faktycznie tak to zrobił.
    Wygląda na to że "ograniczenie prądowe" zależy od napięcia na przewodzących tranzystorach. Czyli jak temp nam wzrośnie to i ograniczenie prądowe się zmniejszy. Do tego wydaje się że w takim układzie ograniczenie prądowe zależy od stopnia naładowania baterii.
    Choć z drugiej strony parametry które podają chińscy producenci, czyli prąd pracy 30A, ograniczenie prądowe 60A faktycznie może wskazywać że to to ograniczenie wypada im między 30-60A w zależności od temp i naładowania baterii.

Hmm mam wątpliwości co do przydatności takiego układu do zabezpieczania baterii.

W komentarzach do tego opisu są dokładniejsze schematy.
    Wg nich układ jest ok. Ograniczenie prądowe to kwestia shunt rezystorów. Zabezpieczenie działa przy ~150mV
    Piotrdm
    Poziom 2  
    Ciekawy projekt . Mam starą wkrętarkę i muszę pewnie wykorzystać ten projekt i też ją przerobić.
    morling1
    Poziom 11  
    Witam.

Bardzo ładna robota, myślę jednak że gdyby znalazł się zasilacz stabilizowany w prąd stały o napięciu 4x4,2v= 16,8v powiedzmy pomiędzy 16 a 17v i prądzie ładowania 400mA do 1A żeby nie przegrzać ogniw to można by było pominąć stabilizator napięcia i zarazem sterownik ładowania DC/DC (XL4005)
    morling1
    Poziom 11  
    Freddy napisał:
    morling1 napisał:
    to można by było pominąć stabilizator napięcia i zarazem sterownik ładowania DC/DC (XL4005)
    Nie można by pominąć.

Dlaczego nie można pominąć skoro zasilacz daje napięcie maksymalnego naładowania ogniw a balanser ładnie to porozkłada pomiędzy ogniwa, pytam bo nie wiem a być może się dowiem.
    morling1
    Poziom 11  
    Freddy napisał:
    Bo zasilacz nie jest ładowarką CV/CC.

Przetwornik napięcia też zbytnio nie różni się od zasilacza, jeżeli zasilacz ma odpowiednie napięcie na wyjściu to nie trzeba już tego napięcia obniżać przetwornikiem napięcia do określonej wartości, po prostu pakiet końcowo osiągnie napięcie zasilacza i więcej nie urośnie a tym samym nie przeładuje ogniw LI-ION.

Czy może chodzi o to że przy 4,2V na ogniwo ten stabilizator CV/CC można tak ustawić że przestaje podawać praktycznie prąd przy podtrzymaniu napięcia ?. Coś takiego mają urządzenia kuchenne bez uziemnienia, miernik pokazuje na obudowie do 130V z tak małym prądem że praktycznie nie da się go zmierzyć zwykłym miernikiem.

CV/CC: https://www.bto.pl/B2CPrezentujStroneStatyczna.aspx?id=575