Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dwóch par głośników pod jedną wieże przełączając.

23 Paź 2017 10:07 1128 14
  • Poziom 9  
    Witam. Jestem posiadaczem YAMAHA PianoCraft MCR-N870 z zestawem głośników i chciałbym dokupić do niej kolumienki YAMAHA NS-BP401. Chciałbym zrobic przełącznik który przełączał by bezpiecznie kolumny przy włączonym lub wyłączonym wzmacniaczu. Proszę o pomoc! :)Podłączenie dwóch par głośników pod jedną wieże przełączając.
  • Poziom 33  
    Ja bym na Twoim miejscu zrobił takie połączenie by można było wszystkie kolumny podłączyć równolegle. Przy cichym odsłuchu bez problemu wzmacniacz uciągnie wszystko trzeba tylko pilnować się i nie przesadzać z mocą. Schemat jest zbyt prosty by go rysować. Masy wszystkich głośników łączysz równolegle i wpinasz do wzmacniacza. Przewody "gorące" na wyłączniki najlepiej błyskawiczne 2 kanałowe.
  • Poziom 39  
    Jaka jest impedancja kolumn i wzmacniacza?
    Nie możesz przekroczycz ninalmej mocy wzmacniacza.
  • Poziom 39  
    Czyli chcesz przełączać kolumny, albo jedna para głośników albo druga para?
    Oba zestawy kolumn na raz nie mogą grać, bo uszkodzisz wzmacniacz.

Dodano po 1 [minuty]:

jaszczur1111 napisał:
    Ja bym na Twoim miejscu zrobił takie połączenie by można było wszystkie kolumny podłączyć równolegle. Przy cichym odsłuchu bez problemu wzmacniacz uciągnie wszystko trzeba tylko pilnować się i nie przesadzać z mocą.

Raczej niebezpieczne, bo przesadzi z mocą i spali wzmacniacz.
  • Poziom 39  
    Olafix8880 napisał:
    Tak właśnie tak.

Obie pary kolumn mają taką samą impedancję?

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Potrzebujesz czegoś takiego:

Podłączenie dwóch par głośników pod jedną wieże przełączając.

Wiesz jak to podłączyć?
  • Poziom 39  
    Może być włączona, tylko trzeba wyciszyć.
    Można także na wyłączonej.
  • Poziom 33  
    Przy głośnym odsłuchu oczywiście istnieje ryzyko spalenia końcówki mocy. Przy przeciętnym zdecydowanie nie. Ja miałem 4 zestawy głośników 2x 4Ω i 2x8Ω, wszystko podłączone równolegle w 4-rech pomieszczeniach, wzmacniacz 4 Ω. Jak chciałem słuchać głośno, to tylko w jednym z wybranych pomieszczeń ale jak średnio to wszędzie grało i nic nie padło. Teoretycznie było poniżej 2Ω. W praktyce dochodzą rezystancje przewodów. Oczywiście wszystko zależy jakie długie i o jakim przekroju. Trzeba świadomie korzystać z takich patentów. Jeśli chcesz przełączać kolumny pod dużym obciążeniem to też istnieje ryzyko. Trzeba ściszyć, więc nadal trzeba uważać.
  • Poziom 33  
    Przewód gorący" ze wzmacniacza na środkowy styk a kolumny na skrajne. Drugi biegun kolumny zarówno 1 i 2 zestawu do masy wzmacniacza. Tylko że na tym wyłączniku zrealizujesz tylko jeden kanał. Potrzebujesz wyłącznika podwójnego jaki wcześniej ktoś wrzucił.

http://www.aphelektra.com/p/pl/2822/przelacznik+dzwigniowy+lotniczy+2poz+6pin+czerwony.html

Tylko po co ten bajer z osłoną samopowrotną ? Jak ją zamkniesz to przełącznik sam się przełącza.