Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R540 - Czarny ekran przy uruchamianiu

Sixa92 23 Paź 2017 10:51 597 1
  • #1 23 Paź 2017 10:51
    Sixa92
    Poziom 1  

Witam serdecznie,

Jestem nowa na tym forum, a do tego całkiem atechniczna, więc z dołu przepraszam, jeśli w mojej wypowiedzi wystąpią jakieś kulfony merytoryczne.

Po uszkodzeniu mechanicznym w moim laptopie Latitude musiałam przesiąść się na starszego Samsunga R540 z Intel Core i3, ATI Radeon, 0,5TB HDD SATA i 4GB RAM typu DDR3 (oba sloty zajęte, po kości 2GB w każdym). Niestety nie pamiętam bardziej szczegółowych danych bo to stary komputer pożyczony z domu, w którym się wychowałam.

Na początku laptop strasznie grzał się w Win10Pro. Został więc rozkręcony - brat wymienił mi termale, oczyścił płytę i radiator izopropanolem, a następnie ponownie skręcił. Po oczyszczeniu problem przegrzewania się zniknął. Dodam, że laptop ten ma zepsutą baterię (działa tylko przy podłączeniu do zasilacza typu no-name) i głośniki.

Używałam go spokojnie przez jakieś 2 tygodnie, aż wczoraj jakby "coś w nim strzeliło" i się wyłączył - przy zwyczajnym przeglądaniu stron internetowych. Podjęłam kilkanaście prób włączenia go z podobnym efektem. Zapalają się wszystkie diody (Zasilania, podłączenia do prądu, WiFi, Procesora - ta ost. miga), płyta "szumi" i uruchamiają wiatraki. Niestety, ze względu na zepsute głośniki nie słychać, czy startuje system, choć wydaje mi się, że tak bo laptop hibernuje się sam po kilkunastu minutach. Problem w tym, że matryca nie działa tj. na ekranie nie pojawia się nic, pozostaje czarny.

Pytanie moje: jakie kolejno kroki powinnam wykonać, aby zdiagnozować czy problem leży w pasku matrycy, inwerterze, podświetleniu matrycy czy układzie GBA? Dodam, że mam na podorędziu baaaaardzo leciwy monitor tej samej firmy (Samsung) oraz dość powolnego, jakkolwiek wciąż sprawnego Netbooka Samsung z Intel Atom. :)

Niestety, nie mogę poprosić brata o pomoc, gdyż wyjechał w podróż z narzeczoną, jedynie zasugerował mi kilka możliwych przyczyn problemu.

0 1
  • Pomocny post
    #2 23 Paź 2017 10:58
    rtj71
    Spec od komputerów

Po pierwsze: ciekawy nick. Po drugie podłącz laptop pod monitor, sprawdź czy cokolwiek się na nim wyświetli, jeśli nie - wyjmij dysk, zostaw tylko jedną kość pamięci - sprawdź czy się uruchomi.

Niestety z doświadczenia wiem że to raczej układ karty graficznej padł ale warto sprawdzić wszystkie możliwości.

0