Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyrzynarka Black&Decker - Iskrzenie szczotek

23 Paź 2017 17:50 1575 5
  • Poziom 2  
    Witam,

niedawno kupiłem za grosze używaną wyrzynarkę, ponieważ potrzebuje jej użyć jednorazowo (do cięcia paneli podłogowych przy remoncie), więc nie chciałem tracić na nową, bo nic bym z nią później nie zrobił.

Zauważyłem, że przy pracy, w silniku szczotki iskrzą na biało, biało-niebiesko. Wykonałem kilka próbnych cięć, wyrzynarka się nie grzeje, nie śmierdzi nic ze środka. Oczywiście przy zakupie nie zauważyłem tych iskier, dopiero w domu, bo widoczne są jak popatrzy się na wyrzynarkę od dołu.

Sprzęt przez poprzednika był również użyty przy jednym remoncie, zatem czy istnieje opcja, że szczotki, które są nowe się jeszcze nie dotarły i dlatego to tak iskrzy?

Czy można pracować na takim sprzęcie? Doradźcie, bo wyrzynarka nie kosztowała dużo, a nie wiem czy jest sens inwestować w nowe szczotki lub inne wymiany.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.

Iskrzenie na komutatorze w niedużym stopniu, zawsze występuje. Nie ma tak, że nie iskrzy wogóle.
    Niestety nie wiem jak intensywne jest to iskrzenie, i nie widzę tego, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy jest to normalne, czy jednak świadczy o jakiejś usterce.
    Ikrzenie w przypadku usterki może być wywołane:
    - zużytymi i podwieszającymi się szczotkami
    - nie równym komutatorem
    - uszkodzoną lamelką komutatora
    - uszkodzenie uzwojenia (zwłaszcza na wirniku)
    - uszkodzone łożysko silnika.

Niedotarte szczotki też mogą z początek powodować intensywniejsze iskrzenie, ale te szybko się docierają, i powinno się unormować już po paru cięciach, więc raczej można wykluczyć.

Czy wyrzynarka pracuje równo? Nie szarpie? Czy iskrzenie jest głośne aż słyszalne? Czy silnik wyrzynarki pracuje w miarę cicho, czy buczy (warczy) w czasie pracy?

Jeśli jesteś wstanie nagrać filmik, to by sporo pomogło w ocenie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Przyczyną silnego iskrzenia szczotek mogą być za krótkie szczotki co skutkuje mniejszym naciskiem sprężynek dociskających szczotki do kolektora osadzonego na wirniku wyrzynarki.
  • Poziom 2  
    Sprzęt mam w drugim mieszkaniu, więc jutro nagram i wyrzucę video.

Wyrzynarka nie buczy, nie ma zadnego dziwnego dźwięku, moc ma bo próbnie przeciałem stary blat, więc jak na 400w to daje radę, idzie równo, wibrację ma na normalnym poziomie, w zasadzie nie ma nic niepokojacego co mogłoby sugerować na pierwszy rzut oka ze cos jest nie tak.
  • Poziom 2  
    Film:
    https://youtu.be/IHzrszRLKuo

Po wizycie w elektowartsztacie, fachman po krótkich oględzinach powiedział, że tania chińszczyzna tak ma. Są to ścierające się węgielki...
    Zatem jeśli ktoś będzie miał podobny objaw w marketowej chińszczyźnie to nie jest to nic niepokojącego.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Nie wiem, na ile ten filmik oddaje rzeczywistość, ale takie iskrzenie w tanim badziewiu, to norma.
    W dźwięku nie słychać niepokojących charakterystycznych odgłosów dla uszkodzonego silnika, więc raczej ten sprzęt tak ma.

Jak koledze powiedzieli w warsztacie, przyczyną takiego iskrzenia prawdopodobnie są złej jakości szczotki, ale widziałem też w tanich elektronarzędziach, że nawet komutator po produkcji nie był przetaczany, i miał wystające zadry poprodukcyjne na brzegach lamelek, przez co skrobało szczotki i iskrzyło. Jeśli to ta przyczyna, to zwykle po jakimś czasie ustępuje, bo te zadry się z czasem ścierają.
    Jeśli przyczyną są złej jakości szczotki, to warto je wymienić na lepsze, bo szybko niszczą komutator, skracając znacząco żywotność silnika.

Pozdrawiam.