Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester ciągłości + tester diod LED

hkgm 23 Paź 2017 22:00 5382 23
  • Tester ciągłości + tester diod LED
    Dzień dobry.
    Jak bardzo w praktyce przydaje się tester ciągłości, nie trzeba nikogo przekonywać.
    Zanim przejdę do właściwego opisu napisze po co w ogóle konstruować takie urządzenie, skoro nawet multimetr za 10 zł ma taką funkcje?
    Pierwszym i głównym powodem dla którego skonstruowałem to urządzenie jest fakt że, posiadane prze zemnie multimetry nie radzą sobie z diodami led, tutaj możemy w przy zasilaniu 4 paluszkami AA sprawdzać diody do ponad 5V.
    Drugą przyczyną skonstruowania tego urządzenie było irytujące mnie zjawisko powolnego wykonywania pomiaru, w testerze pomiar jest niemal natychmiastowy.

Miłym i przydatnym dodatkiem jest regulacja prądu testowego 1mA, 5mA, 10mA, 20mA. Zastosowałem dodatkowe gniazda bananowe do podłączenia woltomierza, oraz gniazdo z napięciem zasilania do testowania tyrystorów(coś czego nie ma w zwykłym multimetrze)

Układ opiera się na źródle prądowym wysterowującym gniazda wyjściowe, oraz obwodzie detekcji opartym na wzmacniaczu operacyjnym w układzie komparatora.
    Jeżeli napięcie na zaciskach spadnie poniżej ustawionej wartości(np: 1V) układ załącza diodę led i buzzer.

Wiem że nie ma mam szans w konkursie, ale postanowiłem opublikować post ponieważ może jakiemuś początkującemu się przyda :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Megger
  • #3 24 Paź 2017 08:34
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 11  

Po wysypie dobrych projektów, mamy wysyp "trochę" gorszych. O tym, ciężko dyskutować, bo nie ma nic poza fotografią. Można ocenić obudowę - kiepska. A wystarczyło wydrukować panel czołowy na kartce, zalaminować i przykleić.
    Funkcjonalność - kiepska. Wiele mierników zasilanych z baterii 9V ma możliwość testowania diod do 5...7V. Gdybyś dał przetwornice i możliwość testowania do wyższych napięć, to byłby argument za, a tak. Naprawdę nic nadzwyczajnego, może coś ciekawego znajdę w schemacie, ale wątpię.

• #4 24 Paź 2017 11:04
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Mikroprocesorowiec napisał:
    Wiele mierników zasilanych z baterii 9V ma możliwość testowania diod do 5...7V.

Może mało mierników miałem w rękach, ale każdy nie dawał rady już przy diodach białych / niebieskich. W pracy mam Fluke'a - sprawdzę jak on się sprawdza. Ale zawsze brakowało mi sprawdzenia diody powyżej 3V, nawet diod Zenera o bliżej nieznanym napięciu. A do tego celu można zastosować przetwornicę Step-up za kilka złotych, dorobić obwód polaryzacji z regulacją prądu i... nawet wbudowany woltomierz.

Do autora - warto wrzucić schemat i zdjęcia z wnętrza :)

• #5 24 Paź 2017 12:41
    Jawi_P
    Poziom 33  

Jakie to DIY?
    Zdjęcia wnętrza, schemat, opis odnoszący się do schematu. To jest jak na razie post typu "patrzcie co sobie zrobiłem" albo znalazłem, albo dostałem, albo kupiłem?
    A więc proszę uzupełnić post.
    Kwestia czy komuś się przyda czy też nie i na ile jest funkcjonalne, to kwestia wtórna.
    Może ktoś ma tysiące diod z wylutu i ich sprawdzanie robi mu frajdę to i taki przyrząd uzna za wręcz konieczny.
    Jeśli chodzi o samo sprawdzanie niektórych elementów, no to przydaje się zasilacz regulowany laboratoryjny o dobrym ograniczeniu prądowym.

• #6 24 Paź 2017 18:05
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 24 Paź 2017 21:33
    lukashb
    Poziom 39  

W sumie się wymądrzam, bo swojego ESP już dostałem, ale uważam, że chyba to był nie przemyślany krok dawać każdemu ESP co wyśle post, do tego 200pkt. O ile 200pkt za dodanie tematu jest ok, rozumiem, to przyznanie ESP lub Arduino powinno być determinowane ilością plusów pod projektem, na zasadzie przydatny, dużo łapek, nie przydatny/mało przydatny to i mało łapek i niema nagrody.... taka dygresja. Pozdrawiam

• Megger
  • #8 24 Paź 2017 21:38
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 25 Paź 2017 11:11
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jezeli Konstruktor ma lat .......12, przyznaje 50 punktów. Ilość punktow maleje odwrotnie proporcjonalnie do wieku Konstruktora. :D

• #11 25 Paź 2017 13:49
    Jawi_P
    Poziom 33  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Jezeli Konstruktor ma lat .......12, przyznaje 50 punktów. Ilość punktów maleje odwrotnie proporcjonalnie do wieku Konstruktora. :D

No oczywiście, że młodszych trzeba wręcz promować i wynagradzać. I brać poprawkę na treść zamieszanych postów. Pamiętać należy, że zaczynać jest trudniej.
    Żeby się tylko 10-latków nie namnożyło z nowymi kontami :) albo z projektami nie własnoręcznie wykonanymi.

• #12 27 Paź 2017 21:01
    kowal011
    Poziom 17  

Projekt nie oferuje moim zdaniem nic, czego nie zapewnia porządne ograniczenie prądu w zasilaczu. A to pewnie nie tylko dla mnie drugi po lutownicy podstawowy sprzęt warsztatowy

Jawi_P napisał:
    No oczywiście, że młodszych trzeba wręcz promować i wynagradzać. I brać poprawkę na treść zamieszanych postów. Pamiętać należy, że zaczynać jest trudniej.
    Nie popadajmy w skrajności! Jak ja zaczynałem przygodę z elektroniką to znajomy znajomej podobno miał internet. Zapytać nie było kogo dlaczego to, czy tamto. Teraz mają wszystko podane na tacy a w dodatku ktoś na elektrodzie poklepie po plecach i powie "dobra robota". Trzeba wymagać proporcjonalnie do trudności owego startu. Zadajmy sobie pytanie: co jest warty dziś inżynier a co reprezentował sobą technik 10-20 lat temu. Pozdrawiam Tomasza technika i Jakuba inżyniera.

• #13 02 Lis 2017 00:39
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

Witam wszystkich, jestem nowy na forum.

Mnie projekt osobiście bardzo się podoba i pomijając znikomą ilość zdjęć, nie rozumiem krytyki ze strony innych osób. Nie chcę nikogo urazić ale nie powinno się traktować w ten sposób tych, którzy próbują i chcą wykonywać własne urządzenia. Sam jestem początkującym i nie chciałbym, aby odnoszono się do mnie z ironią. Przeciwnie, bardzo chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony pokazał mi błędy które popełniłem i podpowiedział co jeszcze można dopracować. Powtarzam raz jeszcze, że nie chcę nikogo obrazić.
    Tyle z mojej strony.

W.W.

• #14 02 Lis 2017 09:33
    Jawi_P
    Poziom 33  

wesoly wymiatacz napisał:
    Przeciwnie, bardzo chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony pokazał mi błędy które popełniłem i podpowiedział co jeszcze można dopracować.

A co takiego konstruktywnego chciałbyś usłyszeć, przedstawiając zdjęcie urządzenia z zew.?
    Nikt tu nie pisze tym, że projekt zły czy dobry, ładny czy brzydki etc. To dział DIY, wkleja się zdjęcie, schemat, czasami wzór PCB i do tego opis, czasami odpowiada się na pytania.
    I niemal wszystkiego tu brakuje. Przecież samego autora już ten wątek nie interesuje.
    Do obudowy dołożę włącznik, gniazdo bananowe, jakiś potencjometr i dam wymyślony opis.
    To wystarczy by gadżet znalazł nowego właściciela, a reszta produkowała się w domysłach i takiej dyskusji jak ta.

• #15 02 Lis 2017 09:44
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 02 Lis 2017 21:54
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

Mnie projekt osobiście bardzo się podoba i pomijając znikomą ilość zdjęć, nie rozumiem krytyki ze strony innych osób. Nie chcę nikogo urazić ale nie powinno się traktować w ten sposób tych, którzy próbują i chcą wykonywać własne urządzenia. Sam jestem początkującym i nie chciałbym, aby odnoszono się do mnie z ironią. Przeciwnie, bardzo chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony pokazał mi błędy które popełniłem i podpowiedział co jeszcze można dopracować.

Ten projekt, to nic innego, jak tylko czarna skrzynka z jakimiś przełącznikami i zaciskami, i nie wiemy o nim nic więcej. Nie wiemy nawet, czy nie jest to atrapa, a wewnątrz jest tylko bateria i jeden rezystor dla tej diody LED. Ponadto autor się nie odzywa, i nie podaje żadnych informacji więcej. Więc o jakich błędach w projekcie można mówić, o jakim dopracowywaniu, i jaka może w tej sytuacji być krytyka?
    Mam nadzieję, że tą wypowiedzią nikogo nie uraziłem, zwłaszcza Ciebie, ale ten projekt niestety na taką wypowiedź zasługuje.
    Pozdrawiam.

• #17 04 Lis 2017 22:59
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

Dobra, przyznaję autor nie odpisuje więc mamy prawo podejrzewać, że to atrapa. Nie powinno się jednak krytykować osób i urządzeń przezeń wykonanych. Mnie jako początkującemu - pasjonatowi bardziej podobają się konstrukcje prostsze, które wiem jak działają i do czego w ogóle służą. Na trudniejsze układy przyjdzie czas. Zdaję sobie sprawę z tego, że ta konstrukcja została przedstawiona z myślą o konkursie, jednak w regulaminie wyraźnie jest napisane, że tylko za samą publikację użytkownik otrzymuje nagrody gwarantowane. Oprócz tego ma szansę na wygranie jednej z nagród głównych.
    Ufff chyba to wszystko, nie chce się wymądrzać a tylko zwrócić uwagę na kilka spraw bo nie każdy pamięta, że też jakoś zaczynał i jednemu nauka szła łatwiej a drugiemu trochę trudniej :D
    W. W.

Dodano po 5 [godziny] 3 [minuty]:

Swoją drogą to dobrze, że Wy czyli w większości bardziej doświadczeni trzymacie wysoki poziom na tym forum.

• #18 05 Lis 2017 10:05
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 05 Lis 2017 18:19
    primabus
    Poziom 9  

Trudno się wypowiadać w tym temacie. Wolałabym mieć jednak miernik niż kolejne urządzenie na półce

• #20 05 Lis 2017 22:27
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

...przyznaję autor nie odpisuje więc mamy prawo podejrzewać...
    ...Mnie jako początkującemu - pasjonatowi bardziej podobają się konstrukcje prostsze, które wiem jak działają...
    Skąd mamy wiedzieć, czy ta konstrukcja jest prosta, i jak działa, skoro autor nie przedstawił żadnych konkretnych informacji na jej temat, schematów, zdjęć, filmu z działania, nawet nie napisał, jakich elementów czy podzespołów użył.
    R-MIK napisał:
    Dla mnie, ta konstrukcja, to oszustwo
    Dla mnie też, chyba że autor zamieści jeszcze odpowiednie informacje i zdjęcia, odnośnie tej konstrukcji.
    Pozdrawiam.

• #21 05 Lis 2017 22:40
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 05 Lis 2017 23:16
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

Pisząc "prostsze konstrukcje" miałem na myśli temat pomiarów ciągłości i testowania diod LED. Wydaje mi się, że nie ma co dalej rozprawiać, bo można by tak w nieskończoność.

• #23 07 Lis 2017 17:20
    krakarak
    Poziom 39  

Zaraz będzie miesiąc od objawienia światu tego genialnego projektu, dzięki któremu można przetestować każdą diodę, tranzystor i tyrystor. Prostota wyrazu przypomina mi finałową scenę oceny wartości artystycznej trylinek w filmie "Nie lubię poniedziałku".
    Surowa, wręcz prymitywna obudowa skrywa, jak zapewnia autor, niebywale zaawansowaną technologię opartą na układach scalonych, komparatorach, dzielnikach i źródłach prądowych...
    Co by nie podłączyć i pod jakiekolwiek dziurki w obudowie, tester w ułamku sekundy określi stan "Dobry/Zły".
    Myślę, że projekt wart jest Paca a Pac pałaca...

• #24 07 Lis 2017 20:59
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

Właściwie to ja też mam zamiar wrzucić na to forum w niedalekiej przyszłości swój tester, pewnie dla niektórych będzie wręcz śmieszny z powodu prostoty i jakości wykonania. Wrzucę go bo to jedna z moich pierwszych konstrukcji a na ten czas mam jescze stosunkowo niewielką wiedzę w dziedzinie jaką jest elektronika. Dla mnie liczy się to, że jest wykonana przeze mnie natomiast jakaś nagroda w postaci np. punktów jest tylko motywacją do dalszej nauki i zgłębiania świata elektroniki. Wszak człowiek uczy się na błędach.