Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z jaką firmą działać. Montaż 5 kwp.

adamkaspro 26 Paź 2017 13:37 5550 89
 • #61
  prose
  Poziom 33  
  Ja ma 30 m 6mm i 7 kWp i wszystko gra to u ciebie będzie dobrze.
 • Sklep HeluKabel
 • #62
  adamkaspro
  Poziom 10  
  prose napisał:
  Ja ma 30 m 6mm i 7 kWp i wszystko gra to u ciebie będzie dobrze.


  I nie przeszkadza to ze jest 6x2,5mm zamiast przewód 3x5mm . Inwerter pozostanie w budynku gospodarczym i pewnie uziemienie zrobić dodatkowe , czy tak ?
 • Pomocny post
  #63
  prose
  Poziom 33  
  Nie będzi przeszkadzać. Uziom zrób do inwertera.
 • #64
  adamkaspro
  Poziom 10  
  prose napisał:
  Nie będzi przeszkadzać. Uziom zrób do inwertera.


  Dzięki.

  Dodano po 10 [godziny] 37 [minuty]:

  Dziękuję wszystkim za porady , temat zamykam . Resztę porad wyczytam z postów innych użytkowników elektrody . Pozdrawiam .
 • #65
  magellan58
  Poziom 6  
  [quote="adamkaspro"]Witam. Z chęci zaoszczędzenia parę groszy na energii elektrycznej zdecydowałem się na zakup PF o mocy 4 - 5 kwp on-grid 3 fazy. Czy doświadczeni tu fachowcy mogli by doradzić?

  Miejsce na dachu to południe i zachód. Kąt nachylenia 45" - dobrym sposobem było by rozłożyć panele na tych dwóch płaszczyznach z wykorzystaniem 2 x MPPT?

  Czy macie propozycje jaki zamówić zestaw paneli tak by chwile pocieszyć się gadżetem?

  Czy w okolicy Łańcut/Rzeszów jest sprzedawca fotowoltaiki z możliwością montażu godny polecenia, który nie zedrze ze mnie ostatniego grosza?

  Średnie roczne zużycie energii w gospodarstwie waha się w granicach 3500 - 4000Kwh (oszczędna konsumpcja, dzieciaki nauczone oszczędności). Czy 4 kwp jest wystarczającą mocą?

  I ostatnie pytanie. Czy warto pchać się w dotacje, w miliony papierków i upierdliwości urzędowych, czy wyłożyć kasę i zakupić we własnym zakresie instalacje?

  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.[/

  Moje zużycie to 3700 kWh rocznie. Posiadm instalacjeę 4,16 kW. Roczne rachunki za prąd to 0zł( tylko oplaty stałe ok.100 zł )
  Instalację wziąłem z Prosumenta- 40 %dofinansowania, reszta, czyli60 % kredyt z BOŚ na 5 lat na 1% oprocentowanie. Rata kredytu to 330 zł, Po przelicżeniu wszystkich kosztów wynika, że słonce płaci za jakieś 66% mojej raty kredytowej( ja nie płacę do PGE tylko częśc raty do BOŚ.
  Stopa zwrotu ok 7 lat.
  Bierz i nie zastanawiaj się- w moim przypadku po 5 latach - zostało mi tylko 4lata do splaty ZE może mnie pocałować w ..... JESTEM NIEZALEŻNY OD NICH.
  Pozdrawiam
 • #66
  januszss
  Poziom 16  
  Na zachód nieco mniejsza sprawność, ale zużywasz więcej na potrzeby własne. Nie należy się bać tego kierunku.
 • #67
  krajka1
  Poziom 10  
  Kłaniam się i mam słowo do osób piszących o przewymiarowaniu generatora PV w stosunku do mocy nominalnej inwertera (falownika - jak zwał tak zwał) . A to dlatego, że w moim odczuciu, takie porady mogą być szkodliwe. Wszystko zależy od warunków fizycznych montaży ( ekspozycji - azymutu i kąta nachylenia paneli) . Napiszę tyle z własnego doświadczenia. Azymut 178 stopni - prawie idealnie południe. Nachylenie 35 stopni. String paneli o mocy 4700 Wp - podawanej w zgodzie z kartą katalogową paneli - w szczególnych warunkach podawał do inwertera przez kilka sekund blisko 6kW !! Takich pików mocy było wiele, gdy słońce pojawiało się zza chmur kłębiastych. Było to początkiem tego roku przy temperaturze powietrza coś około -12oC. Zaś 1 kwietnia kilkukrotnie w ciągu dnia moc tego łańcucha paneli oscylowała około 5300 - 5500 W . No nikt mi nie powie, że nie miało by to negatywnego wpływu na inwerter, gdyby ten z kolei nie był przewymiarowany do mocy generatora ( inwerter ma moc 5kW AC, 5,2kW DC) . Natomiast jeżeli sumaryczna moc nominalna paneli jest rozdzielona na dwa stringi umieszczone na połaciach o przeciwległej orientacji ( wschód / zachód ) lub o różnicy kąta azymutu 90 stopni ( np wsch - pd) no to wtedy oczywiście z zachowaniem odpowiednich napięć oraz prądów dla inwertera można przewymiarować moc paneli do mocy inwertera. Choć ja nadal bardzo mocno bym zwracał uwagę na moc jaką podamy na dany obwód MPPT w falowniku.
  Teraz poruszę jeszcze jedną kwestię . A mianowicie kultury pracy falownika w zależności od podanej mocy. Mam też instalację o mocy 5420 Wp w jednym stringu. Też podobna orientacja jak w wyżej przytoczonej instalacji, czyli ekspozycja na południe. Przy pracy z maksymalną mocą falownik markowy z chłodzeniem konwekcyjnym miał odczuwalnie dużą temperaturę pracy - mierzona pirometrem temperatura elektroniki sięgała 60 - 78 stopni. O temperaturze modułu IBGT już nie wspomnę. Po zastosowaniu aktywnego chłodzenia temperatura znacznie spadła. Ale do sedna. Wymieniłem inwerter na tej samej marki o mocy 7 kW . Temperatura pracy przy maksymalnej mocy podawanej z paneli i chłodzeniu konwekcyjnym bez załączonego wiatraka oscyluje około 50 stopni C. A temperatura pracy inwertera na pewno ma znaczący wpływ na jego żywotność. Wnioski chyba nasuwają się same.
 • #68
  prose
  Poziom 33  
  Przypomnę że każdy inwerter ma zabezpieczenia i nie puści większej mocy jaką ma przydzieloną , bezpieczną dla inwertera i wcale mu nie zaszkodzi ,mam przewymiarowaną instalację i inwerter chodzi na max i widać jak obcina moc i na pewno takich temperatur nie miał i jeszcze jedno jak się daje napięcie max na DC to wtedy inwerter się więcej nagrzewa każdy inwerter ma wykres w jakim napięciu najlepiej pracuje.

  Dodano po 18 [minuty]:

  Z jaką firmą działać. Montaż 5 kwp.
  Najlepiej pracuje przy napięciu 280 V a ma max na wejściu DC 530 V
 • #69
  bimki
  Poziom 15  
  krajka1 napisał:
  mierzona pirometrem temperatura elektroniki sięgała 60 - 78 stopni.


  Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale wg dokumentacji inwertery które miałem ograniczały moc powyżej pewnej temperatury (chyba powyżej 50 stopni pracowały już na 50 albo 70% możliwości)
  W przypadku jaki opisujesz nie nastąpiło automatyczne zmniejszenie produkcji?
 • #70
  januszss
  Poziom 16  
  Rozmawiałem z technikiem z SMA. Potwierdził, że 20% przewymiarowania to żaden problem, jest wręcz wskazane. Po konsultacjach (położenie, układ) można przewymiarować więcej.
  Mój inwerter nigdy nie puścił powyżej swojej mocy (10kW). W południe wykres się spłaszcza, widać, że panele mają możliwość wyprodukowania więcej, ale inwerter nie pozwala.
 • Sklep HeluKabel
 • #71
  krajka1
  Poziom 10  
  Do "bimki" - pisałem o mocy podawanej od strony DC i wpływie na parametry temperaturowe pracy inwertera. Oczywiście moc nominalna AC była redukowana do wielkości sparametryzowanej w sofcie inwertera. A co do temperatury to inwerter pobiera ją z jednego lub rzadziej kilku czujników umieszczonych w zależności od topologii - czy to na płycie przy inwerterach TL, czy przy transformatorach w inwerterach HV, LV. A czujniki nie zawsze szczęśliwie są umieszczone i mierzona temperatura jest jakąś średnią wypadkową temperatury jaką ma otaczająca elektronika.  Do "januszss" - pisałem akurat chyba o inwerterach o typologii inwertera którego używasz. Zapytaj swojego szacownego technika czy w przypadku uszkodzenia inwertera po sporządzeniu notatki serwisowej z informacją o podłączeniu 12000Wp do SMC 10000TL reklamacja zostanie uwzględniona. Jeżeli odpowie że tak, to chętnie skorzystam z ponownego rozpatrzenia mojego zgłoszenia reklamacyjnego. Właśnie "zalega" mi taki egzemplarz SMC z przebiegiem 1280kWh. Podłączony był do 12,15 kWp . Nie wiem, czy przewymiarowanie było powodem utraty sprawności, ale ta okoliczność wykluczyła naprawę gwarancyjną.

  Komentarz ogólny : co do pomiaru temperatury nie pisałem o temperaturze obudowy , radiatorów itp. To średnio odzwierciedla co się dzieje w trzewiach maszyny. Mierzę sobie zawsze temperaturę po zdjęciu obudowy - jeżeli nie mam termowizji pod ręką korzystam z pomiaru średniomarkowym pirometrem. W miarę zdobywanego doświadczenia wiadomo gdzie są newralgiczne miejsca w kwestii podgrzewania sprzętu.
  Nie pisałem o zagadnieniu przewymiarowania generatora do inwertera aby się w jakkolwiek mądrzyć. Jestem praktykiem i to były moje "organoleptycznie" stwierdzone spostrzeżenia. A że jestem dodatkowo podejrzliwy co do działania korporacji, to wychodzę z założenia, że produkowany i sprzedawany sprzęt jest tak parametryzowany, żeby nie działał zbyt długo po okresie gwarancyjnym. Zapewne w przykładzie układów elektroniki temperatura ich pracy ma zasadniczy wpływ na degradację w funkcji czasu. Tak, że zasada im niższa temperatura, tym bardziej zadowolony użytkownik , a mniej serwis :-)
 • #72
  januszss
  Poziom 16  
  Mam falownik SMA i z technikiem SMA rozmawiałem (nie SMC). Pytałem również o gwarancję. Powiedział, że do 20% (30? bo już dokładnie nie pamiętam) nie ma problemu. Jednak w praktyce tego nie sprawdziłem.
  krajka1 napisał:
  Choć ja nadal bardzo mocno bym zwracał uwagę na moc jaką podamy na dany obwód MPPT w falowniku.

  Instalatorzy zamontowali mi 4 stringi zamiast 2 (paneli wtedy było 10kW - inwerter również 10kW) i miałem poważne ograniczenia mocy na jednym ze stringów.
  Szukałem powodu, okazało się, że 1 MPPT ma 20A, drugi 10A. Ten drugi mi bardzo mocno przycinał moc paneli.
  Gdy zorientowałem się w czym rzecz to przepiąłem na 2 stringi i produkcja przestała być ograniczana.
  Następnie dołożyłem 3kW i przepiąłem na 3 stringi. Pilnowałem tylko, aby nie przekroczyć maksymalnego napięcia na stringu.
  Instalacja chodzi 3 lata.

  Ps.
  Dostałem od kolegi wiadomość, że z serwisem SMA nie jest tak różowo, jak napisałem. Niestety u niego nie naprawiono usterki na gwarancji, ponieważ moc przyłączonych paneli była większa, jak zalecana.
  Kolejny przykład, że pewne rzeczy trzeba mieć na papierze. Proszę brać to pod uwagę, przy przewymiarowaniu instalacji po stronie paneli.
 • #73
  kszczepanex
  Poziom 14  
  Ja znalazłem coś takiego. Nie miałem styczności z tą firmą ale możesz sprawdzić co oferują:

  COLUMBUS ENERGY S.A.
  "1 KWP 5600 ZŁ ZA GOTÓWKĘ LUB W ABONAMENCIE
  OD 53 ZŁ/KWP MIESIĘCZNIE"

  Link do formularza kontaktowego:
  Formularz kontaktowy
 • #74
  hupo
  Poziom 12  
  Z abonamentem w COLUMBUS to ostrożnie, kiedyś taniej było po prostu przejść na G12, więcej nie będę pisał bo nie wiem jakie są obecnie warunki umowy. Natomiast są kalkulatory na stronach firm geo-solar.pl (zniżka Ikea Family) i hewalex.pl. Kalkulatory nie są pozbawione uproszczeń (w zakresie wsparcia tylko 15 lat, 80/70%, brak wyliczeń G12) ale dają jakieś pojęcie o cenie pod-klucz w miarę przyzwoitej instalacji.
 • #75
  adamkaspro
  Poziom 10  
  Moze nie w temacie ale tak dla ciekawości ile kosztuje ta zabawa we Francji .

  La moyenne des prix de vente des installations photovoltaïques d’une puissance de 3 kwc en janvier 2017 est de l’ordre de 12 000 € TTC

  Jak widać średnia cena za instalacje 3KWP to prawie 50 tys zł . Myślę ze nie ma co płakać ze w Polsce źle i drogo . A jak to sie ma do ceny prądu we Francji ? Taka mala tabelka cen w 2015 w Europie .

  Z jaką firmą działać. Montaż 5 kwp.
 • #76
  szpilek
  Poziom 10  
  Mam zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne o mocy 5 kw.Usytuowanie nie jest korzystne ze względu na to że 12 paneli jest zamontowane od wschodu a 10 od zachodu.Takie usytuowanie wprowadza poważne straty energii w stosunku do paneli ustawionych na południe. Podam przykład ostatnio około dwa tygodnie temu przy słonecznej pogodzie moja instalacja wyprodukowała 2 kw a w przypadku ustawienia do południa 10kw.Jestem prosumentem i na dzień dzisiejszy oddałem do sieci1784 kw a pobrałem 496 kw.Pozostaje w zapasie 900kw.Ze względu na roczne rozliczenie energii(koniec kwietnia) zaczynam myśleć jak zużyć nadmiar aby nie oddać za fryko chociaż okres zimy jest trudny a produkcja energii mizerna.Zamontowałem kobiecie już kuchnie elektryczną z piekarnikiem i przymierzam się do grzania centralnego.Firmy która to montowała nie polecam gdyż po 2 latach nie wywiązuje się z gwarancji a pozostały jeszcze 3 lata- w związku z tym nie podaje nazwy chociaż by im się to należało.Za energię płaciłem ok 430zł co dwa miesiące teraz nic.Przy dotacjach koszt instalacji po odliczeniu 2 tysięcy zwrotu 8 procent podatku wyniósł mnie ok 5,5 tysiąca.Aby instalacja pracowała poprawnie dołożyłem inwerter dwu wejściowy Froniusza za sumę 6 tysięcy.Taki sam problem występuje u wszystkich którzy mają takie instalacje nie tylko w mojej gminie ale i w gminie odległej o 70 km w sumie około 60 instalacji.Napiszę tylko ze firma jest z Warszawy.
 • #77
  mlukjani
  Poziom 11  
  Witam !

  Szukam obecnie firmy i rozwiązania do montaży paneli PV o mocy ok 4.4kWp. Dach mam idealnie na południe, pod katem 35st, dachówka. Zuzycie ok 3.9MW /rok.
  Na razie dostałem 3 oferty:
  - mało znana ale duża fima: Canadian Solar MONO CS6K 16x280W - 4.48kWp - 24kzł, czyli 5,35kzł/ kWp
  - mała firma ale od lat zajmująca się tym: Sharp 13x300W - 3.9kWp - 26kzł, czyli 7,67kzł / kWp
  - operator EN: Jasolar 16x275W - 4.4kWp - 26,3kzł, czyli 5.9kzł / kWp
  lub na QCells Q.PEAK-G4.1 15x300W - 4.5kWp - 28,8kzł czyli 6,4kzł / kWp

  Od tego zapewne odejdzie 40% dotacji. Wyliczony zwrot 6-7 lat, ale nadal nie wiem czy szukać dalej czy decydować się na którąś z powyższych ofert ?
  Owe 4.5kzł /kWp to dość ciężki temat z tego co widzę.

  Jak rozumiem inwerter 3-fazowy (zasilanie mam 3-fazowe) z racji potensjalnych problemów rozliczeniowych ?
  Planuję też przewymiarować inwerter o jeden model, zwykle to jest +1kW i dać 5kW dla takiej instalacji z racji możliwej przyszłej rozbudowy - czy ma to jakieś minusy ?
 • #78
  Leon444
  Poziom 21  
  W praktyce inwertery trójfazowe zaczynają się od 5kW wzwyż, zdecydowana większość z nas ma inwertery jedno fazowe a wszyscy w domach mamy instalacje trójfazową.
 • #79
  Brunoxp
  Poziom 14  
  mlukjani napisał:


  Jak rozumiem inwerter 3-fazowy (zasilanie mam 3-fazowe) z racji potensjalnych problemów rozliczeniowych ?
  Planuję też przewymiarować inwerter o jeden model, zwykle to jest +1kW i dać 5kW dla takiej instalacji z racji możliwej przyszłej rozbudowy - czy ma to jakieś minusy ?


  Wszystko odwrotnie:
  - problemy rozliczeniowe sa przy instalacji 3 fazowej a nie ma przy 1 fazowej
  - przewymiarowuje sie moc paneli w stosunku do inwertera czyli: kWp paneli wieksze najczesciej o ok 10-12% od mocy inwertera. Nigdy nie robi sie odwrotnie.
 • #80
  Erbit
  Poziom 35  
  Brunoxp napisał:
  ....
  Wszystko odwrotnie:
  - problemy rozliczeniowe sa przy instalacji 3 fazowej a nie ma przy 1 fazowej
  ...


  Skoro już kolega wyjaśnia to mógłby jaśniej.

  Problem należy rozpatrywać inaczej - w aspekcie zasilania 1f/3f oraz instalacji fotowoltaicznej 1f/3f.

  Problemy z bilansowaniem mogą wystąpić (nie muszą) gdy mamy instalację fotowoltaiczną 3f (rzecz jasna - wtedy zasilanie także mamy 3f).

  Oczywiście gdy budynek zasilany jest 1f (instalacja fotowoltaiczna też jest 1f) to nie ma żadnego bilansowania. Nie ma też bilansowania gdy zasilanie jest 3f a instalacja fotowoltaiczna 1f ale w tym wypadku (i tego kolega nie dopisał) będziemy zawsze płacili za pobór z dwóch faz, do których nie jest przyłączona instalacja fotowoltaiczna i są to dużo większe straty niż straty związane ze "złym bilansowaniem" przy instalacji 3f.

  Niektórzy próbują rozwiązać ten problem (mając zasilanie 3f i instalacje fotowoltaiczną 1f) poprzez przełożenie całego zasilania budynku na fazę, gdzie podłączony jest inwerter. Niestety w dobie wielu dużych odbiorników prądu (np. w kuchni) często jest to trudne do zrealizowania.

  [edyta]
  Jeszcze jedno na koniec.
  Czasem mam w nosie (lub na drugim końcu tego otworu) kilkanaście złotych w miesiącu. Dla mnie przekładnie na jedną fazę z jednego punktu widzenia to jakaś oszczędność a z drugiego punktu widzenia to dyskomfort. Po przełożeniu na jedną fazę będę musiał się pilnować by nie przekroczyć maksymalnego poboru (co nie zdarza się często - ale jednak). Wg mnie nie o to chodzi. Dlatego dla własnej wygody wybrałbym inwerter 3f.
 • #81
  Brunoxp
  Poziom 14  
  Jako zalozyciel watku jestem zobowiazany napisac co wybralem:

  [Edit] Pomylka- nie jestem zalozycielem watku- moj podobny watek jest tutaj
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3388287&highlight=

  Generator: 21 paneli Sharp275w = 5,775 kWp
  Falownik: Fronius Primo 5.0 1-fazowy (5kW) - wykastrowany u producenta do 4,6kW ze wzgledu na Taurona
  Przewymiarowanie ok 21% ale nadal akceptowalne przez producenta
  Cena z montazem 25k zl

  Odnosnie kastrowanego Froniusa: Tauron odmowil instalacji powyzej 4,6kW na jednej fazie co jest nastepnym ch...stwem z ich stony. Wczesniej mowa byla o 5,3kW ale okazalo sie ze to nieaktualna informacja. Zgodzili sie na fabryczne ograniczenie mocy maksymalnej falownika (potwierdzone papierem) do 4,6kW. To co mam na dachu taurona nie interesuje.
  Nie zmniejszylem ilosci paneli na dachu.
  Teraz zady i walety:
  -wada jest taka ze w szczytowym 100% naslonecznieniu instalacja 5,7kWp wyprodukuje tylko 4,6kW ale tych dni w roku nie jest duzo
  -zaleta jest taka ze produkcja w dni o srednim i slabym natezeniu (a takich dni jest zdecydowanie wiecej w naszym polozeniu geograficznym) bedzie wieksza.
  Z wyliczen produkcja roczna mniejsza o ok 40kWh co jest wartoscia pomijalna ale
  wykres produkcji w ciagu roku bedzie bardziej splaszczony co jest zaleta.
  Umowa z tauronem zawarta miesiac temu a ja nadal czekam na licznik
 • #82
  Erbit
  Poziom 35  
  Brunoxp napisał:
  ...
  Cena z montazem 25k zl
  ...

  Liczyłeś kiedy się to Tobie zwróci ?
 • #83
  Brunoxp
  Poziom 14  
  Erbit napisał:

  [edyta]
  Jeszcze jedno na koniec.
  Czasem mam w nosie (lub na drugim końcu tego otworu) kilkanaście złotych w miesiącu. Dla mnie przekładnie na jedną fazę z jednego punktu widzenia to jakaś oszczędność a z drugiego punktu widzenia to dyskomfort. Po przełożeniu na jedną fazę będę musiał się pilnować by nie przekroczyć maksymalnego poboru (co nie zdarza się często - ale jednak). Wg mnie nie o to chodzi. Dlatego dla własnej wygody wybrałbym inwerter 3f.

  Ja natomiast szanuje kazdy zarobiony pieniadz i z kilkanastu zlotych miesiecznie robi sie kilkaset rocznie, ktore frajersko oddajesz ZE (niektorym z wyliczen wychodzi nawet ok 10%).
  Dodatkowo falownik 3 fazowy wychodzi ok 1000zl drozej.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Erbit napisał:
  Brunoxp napisał:
  ...
  Cena z montazem 25k zl
  ...

  Liczyłeś kiedy się to Tobie zwróci ?

  10 lat ale majac wolna gotowke swiadomie wolalem zainwestowac w PV zamiast w 10 letnie obligacje, lokate czy nowy samochod
  Wybudowalem dom pasywny wlasnymi rekami w 3 lata za gotowke i zwroci mi sie pewnie za 30 lat ale wtedy przejde na emeryture i nie bede sie martwil czy mi starczy na oplaty gdy Zaklad Utylizacji Szmalu mnie wydyma wyplacajac emeryture w wysokosci 20% srednich zarobkow.

  Dodano po 10 [minuty]:
 • #84
  Erbit
  Poziom 35  
  Brunoxp napisał:
  ... ktore frajersko oddajesz ZE...

  Świadomie, nie frajersko. Nie zaglądam Tobie w kieszeń, napisałem co ja bym zrobił a Ty robisz co Ty uważasz i nic mnie do tego.

  Brunoxp napisał:
  ...10 lat ...

  Dla mnie to jest frajersko ale jak napisałem wyżej to Twoja sprawa. Grunt, że z własnych decyzji Ty jesteś zadowolony.

  EOT.
 • #85
  marcinbbb
  Poziom 23  
  Dla mnie frajerstwem było noszenie w zębach po 380 PLN co 2 miesiące zakładowi energetycznemu. Czy frajerstwem do instalacji PV było dokupienie 2 klimatyzatorów po 3,5kW aby chłodzić latem a dogrzewać zimą? I czy to zwiększa okres zwrotu inwestycji - TAK.

  Ale młodsi nie będziemy a jak kto woli może posiedzieć w kotłowni szuflując coraz to droższy węgiel, wynosząc popiół.
 • #86
  Erbit
  Poziom 35  
  marcinbbb napisał:
  ... Czy frajerstwem do instalacji PV było dokupienie 2 klimatyzatorów po 3,5kW aby chłodzić latem a dogrzewać zimą? I czy to zwiększa okres zwrotu inwestycji - TAK ...

  Dokładnie o to mi chodziło. Nie zawsze "oszczędność" ma priorytet.
 • #87
  mlukjani
  Poziom 11  
  Brunoxp napisał:
  mlukjani napisał:


  Jak rozumiem inwerter 3-fazowy (zasilanie mam 3-fazowe) z racji potensjalnych problemów rozliczeniowych ?
  Planuję też przewymiarować inwerter o jeden model, zwykle to jest +1kW i dać 5kW dla takiej instalacji z racji możliwej przyszłej rozbudowy - czy ma to jakieś minusy ?


  Wszystko odwrotnie:
  - problemy rozliczeniowe sa przy instalacji 3 fazowej a nie ma przy 1 fazowej
  - przewymiarowuje sie moc paneli w stosunku do inwertera czyli: kWp paneli wieksze najczesciej o ok 10-12% od mocy inwertera. Nigdy nie robi sie odwrotnie.


  To możesz powiedzieć jak będzie to rozliczane/bilansowane jak będe pobierał na 3 fazy a dostarczał z jednej oraz jak będe pobierał z trzech i dostarczał z trzech.
  Na moją logikę mniejsze straty są przy równie obciążony fazach w drugim rozwiązaniu, to samo powiedziały mi 3 firmy z których dostałem ofertę.
  Jakim cudem ciągnąć np po 200W na każdej fazie i oddając 2kW tylko na pierwszej może być korzystniej ?

  Odnośnie przewymiarowania inwertera to wiem, że producenci zalecają odwrotną strategię, ale zastanawiałem się czy nie można dać o 1kW wiekszego urządzenia aby móc w przyszłości rozbudować instalację. Wg jednej z firm, inwertery np Steca działają tak samo sprawnie przy 20% obciążenia jak i przy 100%.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Je dostałęm jeszcze jedną ofertę:
  - 4.5kW Sharp 15x300W + Stecagrid - 26900zł
  - 4.3kW Sharp 16x270W +Stecagrid - 23600zł.

  dobre to to ?
  Chciałem bardziej wydajne panele, ale różnica w ceni spora ... podobno dobrą wydajność vs ceny mają właśnie panele 270W.
 • #88
  Erbit
  Poziom 35  
  mlukjani napisał:
  ... To możesz powiedzieć jak będzie to rozliczane/bilansowane jak będe pobierał na 3 fazy a dostarczał z jednej oraz jak będe pobierał z trzech i dostarczał z trzech.
  ...

  To wyjaśniałem kilka wypowiedzi wyżej w #80.
 • #89
  mlukjani
  Poziom 11  
  Erbit napisał:
  mlukjani napisał:
  ... To możesz powiedzieć jak będzie to rozliczane/bilansowane jak będe pobierał na 3 fazy a dostarczał z jednej oraz jak będe pobierał z trzech i dostarczał z trzech.
  ...

  To wyjaśniałem kilka wypowiedzi wyżej w #80.


  To jasne, ale pytanie było do k. który twierdzi, że przy zasilaniu 3f lepsze jest zasilanie 1f.
 • #90
  Brunoxp
  Poziom 14  
  mlukjani napisał:
  Brunoxp napisał:
  mlukjani napisał:


  Jak rozumiem inwerter 3-fazowy (zasilanie mam 3-fazowe) z racji potensjalnych problemów rozliczeniowych ?
  Planuję też przewymiarować inwerter o jeden model, zwykle to jest +1kW i dać 5kW dla takiej instalacji z racji możliwej przyszłej rozbudowy - czy ma to jakieś minusy ?


  Wszystko odwrotnie:
  - problemy rozliczeniowe sa przy instalacji 3 fazowej a nie ma przy 1 fazowej
  - przewymiarowuje sie moc paneli w stosunku do inwertera czyli: kWp paneli wieksze najczesciej o ok 10-12% od mocy inwertera. Nigdy nie robi sie odwrotnie.


  To możesz powiedzieć jak będzie to rozliczane/bilansowane jak będe pobierał na 3 fazy a dostarczał z jednej oraz jak będe pobierał z trzech i dostarczał z trzech.
  Na moją logikę mniejsze straty są przy równie obciążony fazach w drugim rozwiązaniu, to samo powiedziały mi 3 firmy z których dostałem ofertę.
  Jakim cudem ciągnąć np po 200W na każdej fazie i oddając 2kW tylko na pierwszej może być korzystniej ?

  Odnośnie przewymiarowania inwertera to wiem, że producenci zalecają odwrotną strategię, ale zastanawiałem się czy nie można dać o 1kW wiekszego urządzenia aby móc w przyszłości rozbudować instalację. Wg jednej z firm, inwertery np Steca działają tak samo sprawnie przy 20% obciążenia jak i przy 100%.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Je dostałęm jeszcze jedną ofertę:
  - 4.5kW Sharp 15x300W + Stecagrid - 26900zł
  - 4.3kW Sharp 16x270W +Stecagrid - 23600zł.

  dobre to to ?
  Chciałem bardziej wydajne panele, ale różnica w ceni spora ... podobno dobrą wydajność vs ceny mają właśnie panele 270W.


  Odnośnie falownika 1f: mówimy o przepięciu wszystkich odbiorników na 1f jeśli jest taka możliwość.

  Na kilkanaście firm z którymi rozmawiałem tylko w jednej wiedzieli o co chodzi z niekorzystnym bilansowaniem międzyfazowym przy 3 fazowym falowniku.

  Poczytaj ten wątek
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312676.html

  Jeśli chodzi o rozbudowę: poszukaj lepszych cenowo ofert i zamontuj od razu więcej kWp jeśli masz miejsce na dachu.