Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka żarówki LED z czujnikiem ruchu ze stałym czasem świecenia na regulowan

czark123 23 Paź 2017 22:43 3204 7
  • Witam
    Kupiłem w markecie żarówkę led z czujnikiem ruchu (cena 9.90 zł) , jednym z mankamentów był czas świecenia około 45 s bez możliwości regulacji.
    Żaróweczka trafiła na warsztat i po oględzinach stwierdziłem że uda się ją przerobić. Należy pamiętać że mimo iż elektronika w żarówce zasilana jest napięciem 3,3v jednak zasilanie żarówki to 230v należy postępować ostrożnie. No to zaczynamy.

1.
    Taka żaróweczka.
    Przeróbka żarówki LED z czujnikiem ruchu ze stałym czasem świecenia na regulowan

2. Rozdzielamy bańkę.
    Łatwo bez użycia narzędzi bańka przyklejona śladowymi ilościami silikonu.
    Ukazuje nam się wnętrze.
    3. Delikatnie odchylamy płytkę z elektroniką odnajdujemy rezystory R3 i R4

4. Usuwamy te rezystory

5. W ich miejsce należy wlutować potencjometr 1M tak jak na zdjęciu, wlutowałem precyzyjny bo taki miałem jednak zwykły też się nada.

6. Potencjometr przykleiłem klejem na gorąco do tej niby nóżki na której jest ta elektronika. Od tej chwili jest możliwość regulacji czasu od 1s do 600 s . Na początek należy przekręcić potencjometr w jedną ze skrajnych pozycji najlepiej jak to będzie 1s i od tej zaczynamy regulację. Pamiętajmy że żarówka posiada czujnik zmierzchu, test należny wykonywać w zaciemnieniu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    czark123
    Poziom 10  
    czark123 napisał 50 postów o ocenie 23, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Łowicz. Jest z nami od 2007 roku.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    czark123
    Poziom 10  
    jureknowak napisał:
    Ile ta żarówka pobiera w stanie czuwania? Bo jeśli 1W a sam led to gdy raz na dzień przechodzisz to się nie opłaca.

Dobre pytanie.
    Tak więc zrobiłem pomiar, podczas święcenia 0,027 A czyli około 6,21 W a podczas czuwania 0,0012 A czyli 0,28 W, około 2,5kWh rocznie. Czy to się opłaca czy nie tego nie wiem, zawsze myślałem że czujniki ruchu są bardziej dla wygody niż oszczędności.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    czark123 napisał:
    Od tej chwili jest możliwość regulacji czasu od 1s do 600 s .
    Znaczy, że aby zmienić czas świecenia należy zdjąć bańkę i "operować na żywym organizmie" - podłączonym do prądu? Można ustawić , a nie regulować. A skoro tak to czemu nie wstawić zamiast potencjometru dzielnika z wyliczonych/zmierzonych rezystorów na stałe? Przynajmniej tylko raz będziesz życiem ryzykował... ;)
    CMS
    Administator HydePark
    Nie przesadzaj.
    Wystarczy odpowiednio ustawić potencjometr w osi XYZ, a następnie nawiercić w odpowiednim miejscu na obudowie otworek na wkrętaczek. Dla pełni bezpieczeństwa, proponuję "rurkę" wykonaną z materiału izolującego, zamontowaną pomiędzy otworkiem, a "gniazdem" potencjometru. Proponuję dodać tez regulację czułości.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    CMS napisał:
    Wystarczy odpowiednio ustawić potencjometr w osi XYZ, a następnie nawiercić w odpowiednim miejscu na obudowie otworek na wkrętaczek.
    Ano właśnie o to chodzi. Gdyby w temacie Autor zastosował takie rozwiązanie nie miałbym zastrzeżeń.
    A na marginesie - właśnie mam taką "żarówkę" w przedpokoju i świetnie się sprawdza. Czas (ok.45 sek) w tym wypadku zupełnie spokojnie wystarcza, poza tym dopóki czujnik wykrywa ruch - żarówka nie gaśnie.