Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rekwalifikacja zawodowa - robotyka

Dede444 23 Oct 2017 23:10 609 0
IGE-XAO
    Dede444
    Level 10  
    Dobry wieczór wszystkim,

Noszę się z dość fundamentalnym pytanie do Was. Skończyłem Inżynierie Naftową i Gazowniczą w 2013 r na AGH w Krakowie.. Pracuje w tym przemyśle już ponad 8 lat. Pracuje obecnie w norweskiej firmie , zarabia całkiem niezłe pieniądze (albo przynajmniej tak mi się wydaje).

To piękne przemysł, bardzo interesujący, gdzie można zobaczyć giga scale manufacturingu i processingu(wielkie planty przemysłowe w Arabii Saudyjskie). Jest bardzo dużo automotyzacji.

Zaczynałem od stanowisko inżynierskich, potem superivisor a obecnie pracuje jako Technical Sales Manager. Pracowałem w 90% na zachodnich firm na zagranicznych projektach. Niestety wielkim minusem sektora oil & gas jest, że w tym ciężko jest otworzyć coś swojego (aprobaty API, ANSI, ISO kosztują w tym przemyśle mnóstwo pieniędzy). W robotyce wydaje mi się to znacznie łątwiej.

Nie ma co ukrywać świat idzie do przodu...ropa będzie używana przez min.40-50 lat. Świadczą o tym przede wszystkim inwestycje poczynione w ostatnich 10 lat przez Arabie Saudyjską, Katar, Niemcy (wielkie planty chemiczne i petrochemiczne). Samochody elektryczne prędzej niż później wejdą na rynek ale nie będzie to taki szok dla przemysłu oil & gas jak wszyscy sługerują (za 5 lat 70% wydobywanej ropy naftowej na świecie bedzie procesowane na różne komponenty chemiczne (wszystko inne prócz benzyny/diesel).

Od ponad 2 lat chodzi mi po głowie, aby przekwalifikować się. Interesuje mnie automatyka i robotyka. Od 4 lat interesuje się tematyka dronów mam 1 swojego drona, obecnie buduje DIY wersja micro dron tak na spróbowanie. Jest to na pewno jakieś rozwinięcie zawodowe w obecnej branży... (automatyka jest szeroka stosowana na offshorze, rafineriach, plantach petro.) ale dobrze byłoby mieć bypass i noi ten zawów wydaje się być ewidętnie przyszłościowy.

Podczas początku kryzysu naftowego w 2014 miałem przerwe roczną od projektów w moim sektorze. Pracowalem dla firmy, która dostarcza powłoki lakiernicze do producentów OEM. Tam jest mnóstwo robótów. Mega mnie to jarało i zafascynowało. Automatyczne systemu transportu, efektory, roboty spawalnicze, coboty.

Dlatego zastanawiam się czy instaniałaby możliwość przekwalifkowania się... generalnie interesowała by mnie sprzedaż robotów (mnie się podoba sprzedaż z mocnym naciskiem na techniczne aspekty). Tylko z doświadczenia wiem, żeby coś sprzedawać albo znać się na pracy trzeba "zamoczyć w tym dłonie". Czy jest to możliwe? Nie jestem fanem robienia na siłe studiów (gdzie uczą prawdopodobnie samej teorii ) albo podyplomówki. Najrozsądniej byłoby wziąść i rozpocząć programowanie na sterownikach PLC , czy budowa własnego mikro robota..tylko czy na przykład firmy jak FANUC, Kuka, Yaskawa wziełby to pod uwagę.

Jako inżynier nie mam problemu z liczeniem (całki, pochodne), rysunkiem technicznym. Niestety nie pamiętam programowania (pomimo, że było w liceum IT to już dawno wyleciało z głowy). Z fizyka i elektro nigdy nie byłem na bakier. Język angielski płynny, stosowany codziennie w praktyce.

Czy mam jakieś szanse? Mam malutką córeczkę, wspaniałą małżonke i dobrze byłoby nie przegapić rozwoju córki a nie spędzać 50% czasu w roku po różnych krajach na świecie...

P.S. W Marcu tego roku miałem nawet zaproszenie od firmy, która dystrybuje coboty na Polskę. Stanowisko sprzedażowe. Wiem, że zrobiłem dobre wrażenie jeśli chodzi o "wiedzę" (przez ostatnie 1 rok sporo czytałem) ale jakbym miał zrobić jakieś operacje na mini robocie to bym padł ... feedback od Pani HR byl taki , ze zbyt duży rozstrzał finansowy. Chcieli mi dać 5k netto a ja mam całą rodzine na utrzymaniu

Mam obecnie świeżo 27 lat. Mieszkam na stałe w Warszawie. Studia zaoczne, podyplomowke a może samemu się bawić w YT schooling i self-learning (eDX, kursy internetowe)i probówać siły za 3-4 lata? Czas i nauka mnie nie przeraża. Lubie technolgoie, lubie nowe rzeczy i wydaje mi się, że do tej pory byłem wytrwały.

Proszę o konstruktywne opinie.

Pozdrawiam.
  • IGE-XAO