Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Jaka jest najlepsza nawigacja dostępna na rynku?

24 Paź 2017 11:23 1602 4
  • Poziom 11  
    Chciałem zakupić nawigację najlepszą ale z tych popularniejszych jaka jest dostępna na rynku. Cena nie jest istotna. Chcę solidnie dopracowany sprzęt który najbardziej spełni moje oczekiwania. Chodzi o Wielką Brytanię i samochód osobowy. Znalazłem TOMTOM GO 6200 6 – cena £319.99. Czy uważacie że nie ma lepszej na rynku, która warta jest zakupu?
  • Specjalista AGD
    Znajomy też miał TomToma z kartą SIM i bardzo chwalił sobie. Nie pamiętam modelu (z 3 lata temu), ale po zachodniej europie w dużych miastach sporo pomagała. Owszem bez wpadek się nie odbyło, gdzie niby miała być ulica, a w realu już jej nie było.
  • Poziom 11  
    Dzięki MARCIN.SLASK. Już zamówiłem TOMTOM GO 6200. Zastanawiam się na czym polega system z kartą SIM? Czy muszę dokupować jakąś kartę czy z tą telefonu użyję? Jeśli nie mam w telefonie zakupionego internetu to będę płacił za używanie karty SIM w nawigacji? Dziękuję za informacje.
  • Specjalista AGD
    Karta SIM w tej nawigacji służy do pobierania danych / informacji (aby na bieżąco informować o korkach i innych utrudnieniach i modyfikować trasę).
    Nie wiem jak jest z opłatami, ale podobno abonament jest w cenie urządzenia. musisz się dopytać w sklepie / przedstawiciela TomTom.
  • Poziom 11  
    Bardzo dziękuję MARCIN.SLASK. Już znalazłem informacje a jeśli kogoś to interesuje to może poczytać sobie.
    http://agdlab.pl/testy/TomTom.Go.6200.Wi-Fi-test.nawigacji.samochodowej,9480

Stojąc w dużym korku nigdy nie wiemy, czy ów ma długość 500 metrów czy 5 kilometrów i jak długo zajmie nam jego pokonanie. Z testowaną nawigacją nie ma tego problemu i musimy przyznać, że usługa TomTom Traffic działa bardzo sprawnie. O zbliżaniu się do korka jesteśmy informowani znacznie wcześniej, gdy już w niego wjedziemy (bo np. nie mamy alternatywy), urządzenie powiadomi nas ile czasu zajmie pokonanie zatoru na trasie i jak długi on jest. W przypadku pokazanym na ilustracji do końca korka mieliśmy jeszcze 470 metrów i choć wlekliśmy się zaledwie 6 km/h to byliśmy spokojni wiedząc, że skończy się on za dwie minuty (czerwona wartość na górze paska trasy).

Skąd nawigacja ma te informacje? Na początku artykułu wspomnieliśmy, że testowany przez nas topowy model nawigacji TomTom Go 6200 jest standardowo wyposażony w kartę SIM, jest ona na stałe wbudowana w urządzenie i od razu aktywna. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie podróży nawigacja automatycznie pobiera dane dotyczące np. aktualnej sytuacji na drodze informując o korkach czy innych utrudnieniach takich jak np. roboty drogowe, objazdy itp. Przykład tego typu informacji widoczny jest własnie na powyższej ilustracji.

W tańszych urządzeniach tego producenta pozbawionych wbudowanej karty SIM, dane o korkach, utrudnieniach itp. są pobierane za pośrednictwem smartfonu, z którym nawigacja jest sparowana (telefon musi mieć dostęp do intenretu za pośrednictwem sieci komórkowych). Oznacza to miesięczne zużycie danych na poziomie ok. 7 MB.

W przypadku opisywanego tu urządzenia nie musimy się jednak przejmować tym limitem, gdyż wszystkie aktualne informacje drogowe są pobierane przez wewnętrzny moduł GPRS (do tego właśnie służy wbudowana karta SIM). Modułu tego nie użyjemy do jakiejkolwiek komunikacji internetowej, zresztą GPRS jest zbyt powolnym standardem przesyłu danych przez sieć komórkową, by nadawał się np. do surfowania, jednak doskonale spełnia swoją rolę jako interfejs umożliwiający odbiór niewielkich porcji danych z informacjami drogowymi. Tę funkcję mamy w cenie urządzenia, za dostęp do sieci komórkowych i przesyłania danych drogowych za ich pośrednictwem nie płacimy ani grosza. Użytkownik nie wie nawet z jakim operatorem w danej chwili jest połączona jego nawigacja. Nie ma to znaczenia, grunt że usługa TomTom Traffic i inne wymagające połączenia i odbioru danych, po prostu działają.