Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?

gulson 24 Oct 2017 15:14 20763 49
Optex
 • #1
  gulson
  System Administrator
  Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?
  Jedna osoba powiadamia SMSem jeśli UPS przełączy się na zasilanie bateryjne, inna osoba zrobiła sobie mini serwer z stroną (lighttpd,mysql), streamowaniem muzyki (mpd), kanałami rss (ttrss), drukarką sieciową (cups) i skanerem (sane), dyskiem sieciowym, siecią wifi (hostapd), regularnymi kopiami zapasowymi (rsync), detekcją ruchu (motion and ffmpeg) i oczywiście VPN (openvpn). Kolejna osoba zrobiła sobie pihole, czyli czarną dziurę dla wszystkich reklam internetowych. Pihole https://pi-hole.net/ działa po stronie Raspberry udostępniającego Internet, nie ma potrzeby wtedy instalowania żadnych wtyczek do przeglądarek.

  Jeszcze inna osoba zainstalowała sobie http://www.urbackup.org/ do tworzenia backupów dla całej rodziny. Jeszcze inna zrobiła sobie po prostu budzik, Raspberry załącza rano spokojną muzykę a jeżeli osoba się nie obudzi zmienia utwory na coraz bardziej agresywne. Kolejny pomysł to stacja monitorująca przelatujące samoloty w pobliżu. Stacja pogodowa, czy podróżny router (OpenWRT) to kolejne pomysły.

  A może stojący w kuchni kalendarz wyświetlający usługę Google Calendar czy serwer drukarki w oparciu o Google, dzięki któremu możesz drukować prosto z tabletu przepisy? Może magiczne lustro https://magicmirror.builders/ ? Czy Kodi do odtwarzania filmów plus obok wyświetlanie pogody, wiadomości w salonie? A może konsola retro do gier https://retropie.org.uk/ ?

  A Wy do czego wykorzystujecie swoje mikrokomputerki? Podacie nazwy ciekawych pakietów lub strony internetowe z projektami? Mam jedno Orange Pi Zero WiFi z kartą pamięci i zasilaczem, i dwa testery elementów elektronicznych (lub dwa ESP8266) do rozdania dla trzech osób za najciekawsze pomysły wykorzystujące dowolny mikrokomputerek. Pod koniec grudnia wysyłam pod choinkę.
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
 • Optex
 • #2
  simw
  Level 26  
  gulson wrote:


  A Wy do czego wykorzystujecie swoje mikrokomputerki? Podacie nazwy ciekawych pakietów lub strony internetowe z projektami? Mam jedno Orange Pi Zero WiFi z kartą pamięci i zasilaczem do rozdania za najciekawszy pomysł wykorzystujący dowolny mikrokomputerek. Pod koniec grudnia wysyłam komuś pod choinkę.


  U mnie Raspberry PI jest bazą do budowy mikroskopu (kamery inspekcyjnej).
  Urządzenie to służy głównie do inspekcji obwodów PCB

  Pełen opis można znaleźć tutaj:
  http://forum.atnel.pl/topic18253.html

  Na zachętę:


  Brakuje trochę zoomu elektrycznego i autofocusu, niemniej jednak urządzenie jest przydatne w warsztacie elektronika :)
  Sprzęt jest łatwy do wykonania oraz całkiem tani.
 • #3
  And!
  Admin of Design group
  Mnie się podobają projekty gdzie "moc" Raspberry Pi jest wykorzystana,
  np. wspomniany przez Ciebie projekt odbioru transponderów ADS-B z samolotów: https://www.flightradar24.com/build-your-own
  podoba mi się potrójnie:
  -wykorzystanie możliwości Raspberry Pi
  -projekt wykorzystujący sieć internet do zbierania danych z wielu urządzeń utrzymywanych przez hobbystów
  -wykorzystanie SDR taniego odbiornika DVB-T do odbioru danych ADS-B
 • #4
  tronics
  Level 38  
  1. WIP Domoticz OrangePi Zero H2+ 256MB (dwie sieci, neostrada i światłowód, neo na WiFi, światłowodowa przez kabel, węzły ESP8266 na Wifi routera światłowodowego z wykrozystaniem ESPEasy), węzły nRF24L01+i arduino nano z wykorzystaniem MySensors.
  2. RetrOrangePi na Orangepi Lite dla dzieciaków gdyż SNES już nawet dmuchanie slotu nie pomaga :) a tak na padach PS3 mogą grać z donglem BT.
  3. Mikrokomputer dla seniora na OrangePi Prime.
  4. WIP "videodomofon" na OrangePi 2G-IoT z kontrolą bramy przesuwnej przez pilota, WiFi i SMS.
  5. W poprzednim zakładzie pracy Raspberry Pi 2 i Raspberry Pi 3 - centrala Pick 2 Light; z biegiem czasu projekt rozszerzył się o kontrolę wkrętaków (interlock jednakowych wkrętaków z innymi momentami, weryfikacja wkręcenia śrub w odpowiedniej ilości i odpowiednio dobrze), jeszcze był pomysł uproszczenia ewidencji czasu pracy przez tagi NFC ("odbijanie" w systemie ewidencji czasu pracy na określone czynności). Ale to już w tym nie uczestniczyłem tylko co najwyżej rzucałem pomysłami na przyszłość.
  W kolejce czeka PC2 i Zero Plus H5, ale to w oczekiwaniu na kernel 4.14 który ma przynieść duże zmiany dla A64/H5. Jednym z zastosowań może być "usmartowanie" starszych TV, np. starsze Bravie nie mają już nawet dostępu do YT, a internet i tak działa tragicznie. SBC z klawiaturą bezprzewodową i distro skrojone na multimedia tutaj świetnie się spisują, a jest to na tyle małe że można schować za TV. Oczywiście aktualnie H5 to chyba tylko android ;)
 • #5
  jareckijaro77
  Level 8  
  dysk sieciowy, owncloud, powiadomienie na maila o adresie ip (zmienne ip internetu), serwer www, radio ip, jak padnie 2 router to będzie serwer ftp i transmission
 • #6
  lukaszd82
  Level 30  
  Rasp Pi2 - domowe centrum multimedialne do odtwarzania filmów + własny ambiligt na 50"TV. Wszystko działa bardzo fajnie i jestem zadowolony.
  Dodatkowe repozytoria do OSMC/Kodi + odpowiednio dobrane serwery zapewniają dostęp do olbrzymiej ilości filmów i seriali bezpośrednio z sieci.
  Dodatkowo mam udostępnione w sieci domowej własne zbiory w ilości 4TB filmów i seriali w różnej jakości i rozdzielczości + 1TB filmów w 3D (NAS 4xHDD po LAN 1Gb).
  Całość spięta z kinem domowym poprzez dodatkową kartę dźwiękową HiFiBerry Digi+
  Minus to karta 100Mb w Rasp pi i kiedyś trzeba będzie zmienić ten sprzęt na nowocześniejszy, ponieważ niektóre filmy w wysokiej rozdzielczości tną.
 • #7
  sawitar
  Level 18  
  Zbudowałem na Rpi0 kilka ramek cyfrowych. Tylko procesor ciut slaby i mało pamięci, ale daje rade.
  Mam tez NagiOS na Rpi3 do monitorowania stanu serwerów.
  Sterownik na Rpi0w do akwarium z interfejsem webowym.
  Pracuję teraz nad foto-budką na Rpi3
  A dla rozrywki RetroPi :-)
 • #8
  piotr_go
  DIY electronics designer
  1. Linux media server (AT91RM9200)
  Od 2011 odpalony jeszcze na PI i routerze tp-linka.

  2. Szybkie przełączanie kanałów w DVB (proof of concept)
 • #10
  Marek_Ertew
  Level 16  
  1. Gotowy projekt: licznik rowerowy z 6-calowym wyświetlaczem e-ink.
  W roli wyświetlacza wystękuje dowolny czytnik wyposażony w WiFi i sensownie działającą przeglądarkę, natomiast rPi to AP WiFi i soft generujący odpowiednią zawartość strony.
  https://spectrum.ieee.org/geek-life/hands-on/build-a-readable-bicycle-computer
  https://hackaday.com/2015/08/21/easy-to-read-bicycle-computer/

  2. Gotowy projekt: timelapse. Ponieważ kamera dedykowana rPi nie jest najgorsza, w internecie można znaleźć setki podobnych realizacji. Testowałem to kilkukrotnie, jednak nie będę się chwalił bo jeszcze nie udało mi się znaleźć miejsca zasługującego na pokazanie. Przykładowy projekt poniżej.
  http://fotosyn.com/blog/simple-timelapse-camera-using-raspberry-pi-and-a-coffee-tin#video=

  3. Mój projekt (teoretyczny, na realizację wciąż brakuje czasu): upgrade laptopa Amilo L6820. Celem jest wymiana uszkodzonego mobo z Pentium 4 na mniej energochłonne rPi. O efektach oczywiście napiszę na forum jak tylko ukończę projekt.
 • Optex
 • #11
  piotr_go
  DIY electronics designer
  BK_klp wrote:
  OSMC, czyli smartTV do odbiorników nieco starszych.
  Jeśli TV ma HDMI-CEC (jak mój) to steruje się pilotem.

  Natychmiastowe przełączanie (jak za czasów analogowych) jest?
  Smart nie jest mi do niczego potrzebny.
  Projekt z przełączaniem kanałów powstał dość dawno temu (początek 2013), przed OSMC.
  Tu o nim wspominałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13294006#13294006

  BK_klp wrote:
  Do backupów bałbym się RPi zaprzęgać. Z resztą za wolne.

  Jeżeli to do mnie, to backupów nie robię na PI. Serwer był do mp3 i odtwarzania nagranych z DVB filmów.
 • #12
  Tremolo
  Level 43  
  Myślałem o systemie przekazu na dwóch RP. Powiedzmy 16 inputów i 16 outputów + klucz pomiędzy. Żeby tylko jeden nadajnik z odbiornikiem działał przez głowice cyfrową. Tylko nie mam czasu na naukę.
 • #13
  czareqpl
  Level 31  
  lukaszd82 wrote:
  Dodatkowo mam udostępnione w sieci domowej własne zbiory w ilości 4TB filmów i seriali w różnej jakości i rozdzielczości + 1TB filmów w 3D (NAS 4xHDD po LAN 1Gb).


  Skoro to są Twoje własne zbiory to co takiego nagrywałeś? I czemu więc w różnej jakości?
 • #14
  koala106
  Level 39  
  Ostatnio pracowałem nad rozwiązaniem z dwoma Raspberry Pi 3,, które zostały skonfigurowane następująco:
  1. Zabudowany w makiecie ciężarówki, do tego podłączony przełącznik 4 kamer (wybór kamery za pomocą pinu lub programowo), do tego streamer MJPEG, oraz postawiony AccesPoint na wbudowanym WiFi,
  2. Pełniący funkcję sterownika/monitora podłączony do 7 calowego ekranu dotykowego, za jego pomocą steruje pracą ciężarówki (serwa i silniki) oraz jest podgląd z wybranej kamery - z pierwszym łączy się przez WiFi.
  Pomysł padł w celu zagospodarowania makiety ciężarówki i ma to pełnić fukcje dydaktyczne dla studentów, aby dopracowywali funkcje i wymyślali nowe - teraz przykładowo jest pomysł z automatycznym parkowaniem pod naczepę - pojazd musi precyzyjnie tyłem wjechać pod siodło naczepy dysponując podglądem z kamery i czujnikami zbliżeniowymi.
  Drugi pomysł w praktyce zrealizowany to sterowanie automatyczne światłami w makiecie - definiowane albo z automatu (tabele z wschodem/zachodem) lub sterowane fotoelementem.
 • #15
  Kuba_eM
  Level 24  
  U mnie działa jako moduł dźwiękowy midi współpracujący z klawiaturą sterującą. Program jest w pythonie i steruje fluidsynth, próbki z plików sf2. Są też inne znacznie bardziej zaawansowane jak np. Zynthian czy Samplerbox.
 • #17
  janusz121
  Level 16  
  A ja po prostu w oparciu o raspbiana bez gui (X11). Mpd i mpc oraz aplikację mpd remote na smartfon z androidem zrobiłem sobie odtwarzacz radia i plików mp3/ flac/ aac/ itp. Pliki wrzucam przez serwer samby ( udostępniłem folder mpd z muzyką var/ lib/mpd/ music czy coś takiego. Uprawnienia brutalnie chmod 777 - wiem lamerstwo. Fajnie działa w Anglii ( fajnie posułchać muzo.fm). Cała rodzina słucha. Może dorobię nas i guzik shutdown?. Używam rpi 2 i tp link 850 extendera internetu jako karty wifi ( przejściówki wifi - lan).Wiem nie zasługuje to na nagrodę. Jest plan podmontować system plików w Ubuntu ( nauczyć się foo).
 • #18
  Bazic
  Level 15  
  A ja jestem leniwy i nie chciało mi się ganiać do odległej instalacji PV. Jest tego tyle co nic ale chciałoby się wiedzieć ile to słońce wyprodukowało.
  Powstał więc rpi zero jako mały serwerek zbierający dane o produkcji z inwertera mastervolt. Podłączony jest przez "ordynarną" przejściówkę usb-rs485. Przejściówki tej używałem wcześniej ganiając do inwertera co jakiś czas z laptopem.
  Na serwerku jest klient wifi - bo nie mam położonego żadnego kabla logicznego do tej instalacji. Wyświetlanie przez stronę www.

  Można by pomyśleć, że rpi - to aż nadto do takiego rozwiązania. W założeniu miało być tylko zdalne pobieranie danych do komputera. Do tego wystarczyłby esp8266 i ręcznie rzeźbiony konwerter na max486 czy innym sn'ie ale lenistwo i posiadanie gotowego konwertera na USB - zwyciężyły.

  Jako bonus mam nie tylko zdalny odczyt lecz również gromadzenie tych danych a dodatkowo jeszcze ładne wyświetlanie :)
 • #19
  tronics
  Level 38  
  Nie rozumiem osób, które wytykają że coś jest "za duże" ... oczywiście, przy masowej produkcji jak najbardziej może być, ale dla pojedynczych urządzeń jest zwyczajnie znacznie szybciej, znacznie łatwiej zrobić na SBC. A różnica cenowa między najmniejszymi i najsłabszymi SBC, a jakimś ciekawym modułem na ESP8266 czy ESP32 jest niewielka. Taki Nano Pi (nie pamiętam który model) kosztuje nawet <50PLN. Jakaż to różnica? Do tego wyświetlacz z dotykiem i już jest przyzwoite urządzenie, a weź to oprogramuj na innych sprzętach.
 • #20
  vayo
  Level 14  
  Poza typowym wykorzystywaniem malinki (RetroPie, sterowanie przekaźnikami, monitoring mikroklimatu itp.) zrobiłem na niej też kilka mniej typowych projektów.
  Pierwszy jaki chcę tu zaprezentować to domowy serwer sharingowy. Serwer to odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie OSCam i cztery czytniki Phoenix na USB. Wszystko zaczęło się od tego, że standardowy multiroom CYFRA+ -czyli dodatkowa jedna karta okazał się już niewystrczający. Zakupiłem N-Box'a, z którym dostałem sparowaną niebieską kartę N. Na początku N-Box robił za serwer OSCam, ale postanowiłem mu odpuścić i zrobić serwer na malince. Do serwera trafiły dwie karty CYFRA+ i karta N od N-Box'a (tylko do testów -raz ją doładowałem, by sprawdzić, czy działa). W miarę jedzenia apetyt rośnie, więc postanowiłem zakupić przedpłaconą kartę Polsatu, tylko w celu korzystania z PPV. Obecnie w serwerze działa tylko jedna karta CYFRA+ i korzystją z niego cztery STB (N-Box i trzy Ferguson Ariva) i działa to bardzo stabilnie już chyba trzeci rok. Przewaga tego rozwiązania nad cardsplitterami to możliwość udostępniania konkretnych kanałów konkretnym odbiornikom -nie ma możliwości, by dziecko oglądało kanały dla dorosłych mimo iż doda je sobe do listy kanałów.
  Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi? Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi? Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi? Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi? Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi? Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?

  Kolejny projekt to dwie malinki w odbudowie po starym switchu. Pierwsza wraz z 36 rdzeniowym CCR'em MikroTik'a zastąpiła mocny serwer HP ProLiant robiący za router. Na malince jest zainstalowany LAN Management System i autorski skrypt komunikujący się po API z CCR'em. Druga malinka robi za serwer do zbierania backupów z innych urządzeń sieciowych i udostępnianiu ich poprzez WWW w wewnętrznej sieci. Pendrive w obu malinkach służą do przetrzymywania kopii plików z kart SD. Oczywiście pliki są zaszyfrowane, a same peny zablokowane drucikami tylko po to, by nikogo nie korciło, by je wyjąć.
  Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?
 • #21
  netotron
  Level 26  
  Witam
  Krótko - jedno z rozwiązań, brama do IoT
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  Piotrek_I
  Level 11  
  Marek_Ertew wrote:
  1. Gotowy projekt: licznik rowerowy z 6-calowym wyświetlaczem e-ink.
  W roli wyświetlacza wystękuje dowolny czytnik wyposażony w WiFi i sensownie działającą przeglądarkę, natomiast rPi to AP WiFi i soft generujący odpowiednią zawartość strony.

  Też nad tym niedawno myślałem, na rower i enduro. Ale jeżdżę też przy złej pogodzie (deszcz, śnieg) albo w trudniejszym terenie i sprzęt mógłby nie wytrzymać kurzu, wilgoci, wstrząsów lub co gorsza gleby;)

  U mnie RPi dość banalnie z Domoticzem jako kontrola temperatury na kotle CO, z czujnikiem tlenku węgla i dymu w kotłowni + sterowanie wyciągiem dymu, temperatury na zewnątrz i w sypialni. Domoticz czasem potrafi się zawiesić dlatego pilnuje go aplikacja Monit. Póki co działa bez problemów już kilka miesięcy.

  Do tego NodeMCU pobiera temperatury za pomocą JSON i wyświetla na wyświetlaczu fluorescencyjnym. Nie przypadły mi do gustu ImperiHome itp.
  Obudowa w budowie jak skończę to wrzucę zdjęcia.
 • #26
  romeok01
  Level 35  
  Ja zbudowałem na Raspberry Pi Google Assistant, czyli asystent głosowy, który odpowiada na pytania oraz daje możliwość sterowania oświetleniem komendami głosowymi -> http://projektpimalina.blogspot.com/2017/07/google-assistant-bez-voice-kit-ok.html  Ponadto już 2 lata działa na Raspberry Pi 2 radar ADS-B -> Link

  Na RPi 2 mam również zainstalowany system Domoticz do zarządzania automatyka domową -> Link

  Domoticz współpracuje z bramką RFlink, która obsługuje wiele urządzeń sterowanych na 433 MHz w tym gniazdka sterowane z pilota i stacje pogodowe -> Link

  Domoticz obsługuje również bramkę MySensors i przetesowałem wiele czujników na odbiornikach MySensors -> Link

  Moim własnym projektem jest bezprzewodowy czujnik poziomu węglą w zasobniku na eko groszek -> Link  Od 2015 roku prowadzę bloga, gdzie opisuję wiele projektów na Rasberry Pi -> Link

  Moje pierwsze projekty na Raspberry Pi
 • #27
  adikbo
  Level 26  
  Witam,

  Ja z kolei zawodowo wykorzystuję malinkę w wersji 2 oraz 3 jako stację przesiadkową w lokalizacjach zdalnych. Port ethernet służy do podłączenia do sieci lokalnej w danej lokalizacji, wifi oraz bluetooth jako interfejsy nasłuchujące oraz modem 3g na USB jako łącze dostępowe. Tani i prosty sposób na zapewnienie zarządzania infrastrukturą sieciową w trybie out-of-band. Umożliwia diagnostykę sieci w lokalizacjach w których nie posiadamy służb IT. Do zasilania używamy powerbanków umożliwiających pracę w trybie in-line - w razie zaniku zasilania jesteśmy w stanie zdiagnozować przyczynę awarii sieci. System operacyjny na urządzeniu to Raspbian z zainstalowanymi dodatkowymi pakietami przydatnymi w diagnozowaniu awarii sieci (nmap, cdp, tcpdump, iperf, links, telnet itp).
  Dodatkowo każde raspi wyposażono w kilka lub kilkanaście przejściówek USB-RS232 do podłączenia konsol urządzeń sieciowych. W ten sposób otrzymujemy prosty i tani serwer portów szeregowych oraz możliwość diagnostyki pracy sieci w rozległej infrastrukturze.
  Niektóre urządzenia wyposażyliśmy testowo w moduły ds18b20 do pomiaru temperatury w pomieszczeniu technicznym. Ta część projektu jest w fazie rozwojowej - docelowo każde urządzenie ma posiadać linię kilku/kilkunastu czujników oraz możliwość rysowania wykresów temperatury za pomocą rrdtool-a.

  Obecnie wykorzystujemy w ten sposób 20 sztuk Raspi 2 oraz 10 sztuk RasPi 3. Cały projekt po roll-out ma wykorzystywać około 60-70 urządzeń.


  Pozdrawiam,

  adikbo
 • #28
  rewida17
  Level 14  
  Mojej Malinki używam do naprawy stream-u ogg. Odbywa się to przy pomocy skryptu basha (największą robotę robi ffmpeg).
  Przy okazji działa sobie malutki serwer http udostępniający w nagrane audycje z radia oraz kolekcje mediów i schematów. Do wszystkiego mam zdalny dostęp poprzez sieć www. Niestety adsl lekko ssie jeśli chodzi wysył danych jednak taka możliwość istnieje :)
 • #29
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja swoje R-Pi wykorzystuję właśnie do odbioru sygnału ADS-B z samolotów i dzielę się danymi dla Flightradar24: T-EPKK62.

  A namierzyłem radiowo między innymi takiego ciekawego Gościa w Krakowie ;)

  Kto zgadnie co to za lot?

  Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?

  Mini konkurs: Do czego wykorzystujecie swoje Raspberry Pi?

  Dane z dekodera na R-Pi lecą jednocześnie do FR24, a także mogę je podglądać lokalnie na komputerze.
 • #30
  User removed account
  User removed account