Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie w piętrowym domu jednorodzinnym - Vaillant EcoTecPlus 246

24 Paź 2017 15:21 495 5
  • Poziom 4  
    Dzień dobry,

Mieszkam w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym.
    Aktualne warunki to:
    - Dom jest ogrzewany przy pomocy pieca Vaillant EcoTecPlus 246.
    - Piec jest sterowany za pomocą sterownika temperatury znajdującego się na parterze.
    - Instalacja jest cienko-rurkowa,
    - w większości pomieszczeń znajdują się grzejniki,
    - łazienki i kuchnia są ogrzewane za pomocą ogrzewania podłogowego.
    - wszystkie grzejniki posiadają termostaty manualne Danfoss.

Obecnie parter i piętro jest rozdzielone i w momencie gdy piec wykryje że już parter nagrzał się do wymaganej temperatury, piec przestaje grzać.
    Jest to problematyczne o tyle że na piętrze grzejniki zdążą rozgrzać pomieszczeń, a już zostają odcięte od źródła ciepłej wody.

Nie wiem jak ugryźć ten problem, tak żeby każde piętro i pomieszczenie zagrzało się zgodnie z nastawioną na nim temperaturą.

Domyślam się że trzeba by zastosować jakiś system elektronicznych termostatów które dawały by znać do pieca gazowego że juz nie musi grzać bo temperatura została osiągnięta.
  • HELUPOWER
  • Poziom 23  
    Skoro masz rozdzielone piętro i parter to dokładasz drugą pompę. Wpięte osobno na parter i osobno na piętro. Do tego dwa styczniki jednofazowe dwustykowe. Termostatem na parterze sterujesz stycznikiem nr 1. Jeden styk załącza zasilanie dla pompy na parter, drugi styk daje sygnał grzania dla kotła. Na piętro takie samo podłączenie na drugim styczniku. Dokładasz tylko drugi sterownik pokojowy - bezprzewodowy.
  • HELUPOWER
  • Poziom 4  
    Własnie nie do końca wiem jak te piece Vaillanta w połączeniu ze sterownikiem działają.
    Czy cała elektronika jest tylko w sterowniku i sterownik wydaje polecenie do pieca o załączeniu pompy / włączenie grzania kotła?
    Z tego co widziałem to miedzy sterownikiem a piecem jest tylko 3 żyłowy kabel.
    Nie do końca wiem, gdzie miałbym dołożyć taką pompę? Do pieca ? Z tego co wiem, piec już posiada swoją pompę.
  • Poziom 34  
    dkoruba napisał:
    Obecnie parter i piętro jest rozdzielone i w momencie gdy piec wykryje że już parter nagrzał się do wymaganej temperatury, piec przestaje grzać.
    Jest to problematyczne o tyle że na piętrze grzejniki zdążą rozgrzać pomieszczeń, a już zostają odcięte od źródła ciepłej wody.

Morał z tego taki, że masz regulator w niewłaściwym pomieszczeniu.
    Poza tym albo na piętrze masz źle dobrane grzejniki i są zbyt małe w stosunku do tych co są na dole albo na dole masz przewymiarowane w stosunku do tych na górze ;)

dkoruba napisał:
    Nie wiem jak ugryźć ten problem, tak żeby każde piętro i pomieszczenie zagrzało się zgodnie z nastawioną na nim temperaturą.

Regulator powinien być w "najzimniejszym" pomieszczeniu, wtedy regulator daje do kotła sygnał GRZEJ tak długo póki nie dogrzeje tego najzimniejszego pomieszczenia.
    Skoro pozostałe pomieszczenia są cieplejsze to nagrzeją się szybciej i nie będzie problemu, a głowice termostatyczne przypilnują, aby nie przegrzały się zbytnio.
    Tu pojawia się problem braku kabelka na piętrze, więc w praktyce pozostaje rezygnacja z oryginału i kupno bezprzewodowego regulatora WŁĄCZ-WYŁĄCZ.
    Na rynku są regulatory z własną "inteligencją", które mają więcej opcji konfiguracyjnych niż modele działające tylko na zasadzie histerezy, więc w teorii masz większe szanse na dostosowanie regulatora do własnych potrzeb, choć nie zastąpi on w 100% oryginału.

lukasixthm napisał:
    Wpięte osobno na parter i osobno na piętro. Do tego dwa styczniki jednofazowe dwustykowe. Termostatem na parterze sterujesz stycznikiem nr 1

Jest małe ale, regulator Vaillant komunikuje się cyfrowo z kotłem, więc nie bardzo da on gotowy sygnał do stycznika.
    Raczej trzeba by na parter kupić nowy regulator na zasadzie WŁĄCZ-WYŁĄCZ, co oznacza rezygnację z oryginalnego regulatora, który pewnie tani nie był.
  • Poziom 4  
    BUCKS napisał:
    Tu pojawia się problem braku kabelka na piętrze, więc w praktyce pozostaje rezygnacja z oryginału i kupno bezprzewodowego regulatora WŁĄCZ-WYŁĄCZ.
    Na rynku są regulatory z własną "inteligencją", które mają więcej opcji konfiguracyjnych niż modele działające tylko na zasadzie histerezy, więc w teorii masz większe szanse na dostosowanie regulatora do własnych potrzeb, choć nie zastąpi on w 100% oryginału.

Z kabelkiem może nie będzie takiego problemu, bo mogę wykuć pod kabelek, ale co do tego kabelka podpiąć ?

BUCKS napisał:
    Jest małe ale, regulator Vaillant komunikuje się cyfrowo z kotłem, więc nie bardzo da on gotowy sygnał do stycznika.
    Raczej trzeba by na parter kupić nowy regulator na zasadzie WŁĄCZ-WYŁĄCZ, co oznacza rezygnację z oryginalnego regulatora, który pewnie tani nie był.

Czyli nie ma opcji żeby nie pozbyć się sterownika?
    A da się jakoś inaczej jeszcze sterować tymi kotłami ? Jest jakiś protokół do tego ? Można wykoszystać Arduino do tego żeby sterować takim kotłem ?
  • Poziom 34  
    dkoruba napisał:
    Z kabelkiem może nie będzie takiego problemu, bo mogę wykuć pod kabelek, ale co do tego kabelka podpiąć ?

Założyłem, że kucie nie wchodzi w grę.
    Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to przeniesienie oryginalnego regulatora Vaillant na piętro do najzimniejszego pomieszczenia.
    Wtedy jak regulator wyłączy grzanie to pozostałe pokoje też będą dogrzane. Tylko musisz wiedzieć, który pokój jest najzimniejszy i potrzebuje najdłuższej pracy kotła do dogrzania, aby do niego poprowadzić kabelek i policzyć, czy nie przekroczysz zalecanej długości przewodu, bo może być problem z komunikacją.
    dkoruba napisał:
    Czyli nie ma opcji żeby nie pozbyć się sterownika?
    A da się jakoś inaczej jeszcze sterować tymi kotłami ? Jest jakiś protokół do tego ? Można wykoszystać Arduino do tego żeby sterować takim kotłem ?

Regulator monitoruje temperaturę i włącza cykle grzania tak, aby utrzymywać zadaną temperaturę.
    Jak nie gotowy regulator to możesz próbować złożyć coś samodzielnie i zaprogramować wedle własnych potrzeb ale będzie to tylko zamiennik zwykłego regulatora WŁĄCZ-WYŁĄCZ pasujący pod styki 3-4 po stronie kotła, bo nie słyszałem, aby Vaillant udostępniał specyfikację komunikacji, aby inni mogli stworzyć własny zamiennik oryginału podłączany pod 7-8-9, czy eBUS. Masz kupić oryginał, a nie budować własną podróbę.
    Zamiast regulatora podłączanego pd styki 3-4 możesz sobie zrobić włącznik jak od światła i jak potrzebujesz włączyć grzanie na kotle to robisz pstryk, a jak chcesz wyłączyć to drugie pstryk ;)
    Jak dasz impuls (zamknięcie obwodu) na stykach 3-4 do załączenia kotła do grzania c.o. to już zależy od Twojej inwencji i zasobności portfela.
    Tylko rezygnując z oryginału pozbawiasz się sterowania dot. grzania c.w.u. , więc nie jest to idealne rozwiązanie.