Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT 6650 - obraz po wciśnięciu FIND BEAM

24 Paź 2017 15:40 993 10
  • Poziom 16  
    Witam.
    Podmiotem usterki jest Oscyloskop DT 6650.
    Objaw to brak obrazu, dopiero po wciśnięciu przycisku "Find Beam" ukazuje się przebieg. Próbowałem znaleźć schemat do niego lecz bez skutku.
    Ktoś na elektrodzie nawet występował z tym samym problemem, lecz zakończyło się na kwestii
    Cytat:
    "Sprawdź zasilacz, czy są dobre napięcia zasilające wzmacniacz odchylania Y i X. Sprawdź, czy na wyjściach wzmacniaczy sygnał jest symetryczny
    , co już jest jakimś posunięciem do przodu od czego zacząć, lecz z powodu braku schematu (jeżeli ktoś jakimś cudem posiada schemat bardzo bym prosił o udostępnienie) nie jestem w stanie określić w którym miejscu powinienem przeprowadzić pomiary i w niektórych miejscach choćby porównać z serwisowymi.
    Wie ktoś, jak uporać się z tym bez schematu oraz na czym skupić w pierwszym stopniu uwagę i posprawdzać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    No by może zacząć od sprawdzenia czy plamka nie jest poza ekranem. Rutynowo odłączyć płytki Y i zobaczyć czy nie ma linii podstawy potem to samo z X i zobaczyć czy nie ma plamki.

Wtedy można określić czy nie ma uszkodzenia wzmacniaczy x-y

To chyba tak na sam początek. Oczywiście uwaga na wysokie napięcia.
  • Poziom 16  
    Nie jestem pewny, ale bazując na schemacie blokowym innego oscyloskopu chodzi o te dwie?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Głowy nie dam ale w takim razie płytki mają wyprowadzenia na szyjce lampy z lekkim ale ...
    Tu masz trzy przewody.
    Podejrzewam ze ten zielony to sterowanie siatką i idzie w rurce w tubie w stronę cokołu do układu zasilania WN . Tak spekuluję.

Prawdopodobnie czerwony i żółty to płytki X

Oczywiście cały czas mówimy o odłączeniu płytek X i Y w lampie a nie płytek z elektroniką. Trzeba odłączyć te dwa przewody i zabezpieczyć by nie zrobić zwarcia.

Oczywiście jak odłączysz płytki X to musisz pokręcić pokrętłem od linii w osi Y a potem jak Y odłączysz to gałką od osi X by mieć pewność że nie przegapisz plamki ( linii zerowej na lampie ).
  • Poziom 16  
    Przeprowadzenia odłączenia płytki sprawdzę dopiero jutro, gdyż oscyloskop mam w innym miejscu i nie bardzo mam niestety do niego dostęp, żeby na bieżąco badać..
    Nadmienię fakt, że podczas przytrzymywania "Find Beam" wykres jest, można nim sterować od podstawy czasu i wysokość i jasność i wszystkie inne opcje tak jak normalnie.. a, gdy przestaję wykres ucieka w prawą stronę.. Z podobnym oscyloskopem w poście padło o isostatach (być może któryś już padł lub coś w nim nie styka tak jak powinien, ale trochę ich jest więc muszę dojść do których konkretnie się przyczepić..)
    Spróbowałbym prześledzić tor tego przycisku, ale bez schematu nie da rady ._.
  • Poziom 37  
    Raz się z takim klawiszem spotkałem ale nie mam pojęcia jak to działa.
    To taka opcja odnalezienia plamki ( linii ).
    Regulacja manualna położenia plamki na ekranie polega na dodaniu do sygnałów sterujących składowej stałej i wtedy przesuwamy " punkt pracy " to w takim przypadku ten klawisz musiał by wyłączać opcję dodawania składowej i wtedy mamy tylko plamkę wysterowaną czystym sygnałem x-y tak to rozumiem.
    Tam gdzie się spotkałem z tym nie rozgryzałem jak jest podłączony tylko go rozebrałem na części.

Może jest tak że ma dwie sekcje i jedna sekcja wyłącza składową w x a druga w y .

Bardzo fajnie obserwuje się sterowanie płytkami x miernikiem analogowym.
    Podstawa na .5s by obserwować jak zmienia się napięcie i wtedy można zauważyć jak kręcąc potencjometrem od ustawienia linii w osi x wpływamy na składową przesuwając punkt pracy wskaźnika.

Mało prawdopodobne by przełączniki nie stykały. Mogą trzeszczeć ale nie spotkałem się by isostat przerywał totalnie.

Tu masz przykład zabaw z pomiarami sygnałów na płytkach Link od 3min zabawa z pomiarami.
  • Poziom 16  
    Odłączylem niestety tylko x (D4;D5) gdyz dla "y" nie mam jak odłączyć i rezultat jest taki, ze podstawa czasu przestala funkcjonować, gdyż "x" odpowiada za podstawę czasu. No i plamka była w postaci dwóch kropek ustalanych wysokością.
    Obstawiam jeszcze ze moze to być uwalony potek od "intensivity".. ale to tylko spekulacje.. postaram się jakos odłaczyc oba wzmacniacze i zobaczyć co się stanie.
    Przewód zielony został odłaczyłem przy sprawdzaniu jedynie żółty i czerwony.

Dodano po 48 [minuty]:

le tylko podczas trzymania find beam pokazuje to co opisalem.
    Wnioskując po tym.. byc moze wlasnie tak jak Powiedzialem ten potek jest uwalony, ale strasznie cięzki dostęp do niego jest.
  • Poziom 37  
    Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie działa ten klawisz. Tylko się domyślam a na ile słusznie to nie wiem.
    Potencjometr można sprawdzić prosto.

Sprawdź dla zasady Y jeszcze.

Ten od DT6620 jako tako pokrywa się z 6650.

W tym co miałem z podobnym klawiszem problemem był wzmacniacz Y ale kurka odłączałem płytki i tez nie było plamki. U mnie była przerwana linia opóźniająca. Ale i tak poszedł na części bo stan fatalny.
  • Poziom 16  
    Niestety nie udalo mi sie odłączyć "y", ale zato zmierzylem potencjometr od "intensiv" i w obojętnie w jakim położeniu w kaźdym miejscu zwiera do masy...
    Jest to L-7 CW 4,7kOhm..
    Sprawa jest taka, że przy pomiarach na sucho w dwóch miejscach pokazuje zero bez względu na nastaw, w kolejnym punkcie pomiarowym: bez względu na nastaw pokazuje wciąż wartość bliską 4,7 a nawet więcej..
    Od lewej 1 i 2 :4,9k niezaleznie od nastawy
    1 i 3 : ~1ohm niezalwznie od nastawy
    2 i 3 : 4,9k niezaleznie od nastawy..
    Wniosek jeden: Uszkodzony.
    Zastąpiłem ten potencjometr dwoma rezystorami o połowie jego wartości połączonych szeregowo i (biały i brązowy przewód krańce, zielony środkowy odczep czyli tak jak oryginalnie) ekran odżył!
    Pokazuje się przebieg i wszystko tak jak powinno!
    Pozostaje tylko zamontować nowy potencjometr :D
    I w tym problem, gdyż takiego konkretnie nie mogę znaleźć...
    Czy zamiast niego może być taki?
    Niby (patrząc na schemat potek: "Jasność") na nim się odkładać może ok 15V więc.. myślę, że taki mógłby się nadać...
  • Poziom 37  
    Nie wiem jak z mocą jego.
    Znalazłem taki Link

Na allegro są ale oś trza skrócić.

Można by spróbować ale jak będzie z mocą? Może się wypalić. Jest w spisie jakiej mocy jest?

Ten zwykły to jest "węglowy " ten oryginalny cermetowy lepszej klasy po prostu.
  • Poziom 16  
    Udało mi się znaleźć 10 sztuk takich potków L-7 CW :D
    Niemniej jednak temat zamykam. Dziękuję za pomoc :)