Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 12V 1,2A - mały wentylator odpala a duży nie, jaki powód?

Phonearena 24 Paź 2017 20:38 618 12
  • #1 24 Paź 2017 20:38
    Phonearena
    Poziom 4  

Witajcie.
    Mam mały problem natury technicznej, otóż gdy do zasilacza podłączam kabelkami mniejszy wentylatorek ten działa bez problemu, jednak gdy podłączę większy robi się problem bo on nie działa wcale.
    1 - Czy może to być wina zasilacza?
    2 - Czy to znaczy że duży wentylator jest za mocny dla takowego zasilacza?

Specyfikacje mojego sprzętu:
    - Duży wentylator komputerowy 120 mm - DC 12V/0,2A
    - Mały wentylator komputerowy 40 mm - 12V/0.17A

Jeżeli faktycznie okaże się że ten największy jest za mocny na ten zasilacz to jaki będzie odpowiedni? Ale większy niż 40mm?

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękuję.

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Paź 2017 20:44
    mariuszp19
    Poziom 31  

Pierwsze pytanie, to czy oba wentylatory są sprawne?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 24 Paź 2017 20:52
    Phonearena
    Poziom 4  

Posiadam 2 wentylatory (120mm)z starego komputera zakupionego w 2015 roku i ten jeden wentylator 40mm ze starego komputera z 2003 roku.

Te dwa duże działały przed wyjęciem ich z komputera

0
  • #5 24 Paź 2017 20:57
    mariuszp19
    Poziom 31  

Jeśli zasilacz ma takie parametry jak napisałeś, to nie powinien mieć problemów z rozkręceniem każdego z posiadanych wentylatorów. Sprawdź, czy ten duży jest na pewno sprawny.

0
  • #6 24 Paź 2017 20:58
    vodiczka
    Poziom 42  

Phonearena napisał:
    - Czy może to być wina zasilacza?
    Raczej wentylatora bo dla zasilacza o wydajności prądowej 1,7A różnica w poborze prądu 0,03A ( 0,2A-0,17A) to żadna różnica.
    Czy oba wentylatory są na prąd stały? Przy dużym napisałeś DC a przy małym nie.
    Zasilacz daje na wyjściu DC czy AC?

0
  • #7 24 Paź 2017 21:06
    Phonearena
    Poziom 4  

Okej,a czy możliwe jest że jeśli na początku źle podłączyłem bieguny do zasilacza to możliwe że wentylatorek się przepalił ?

Dodano po 43 [sekundy]:

Zasilacz jest AC/DC

0
  • #8 24 Paź 2017 21:15
    mariuszp19
    Poziom 31  

Phonearena napisał:
    Okej,a czy możliwe jest że jeśli na początku źle podłączyłem bieguny do zasilacza to możliwe że wentylatorek się przepalił ?

Nie powinno to uszkodzić wentylatora, tylko spowoduje, że będzie obracał się w odwrotną stronę. Ile przewodów wychodzi z tego wentylatora, dwa czy trzy?

0
  • #9 24 Paź 2017 21:17
    Phonearena
    Poziom 4  

Poniżej podaję zdjęcia - może one coś dadzą

Zasilacz 12V 1,2A - mały wentylator odpala a duży nie, jaki powód? Zasilacz 12V 1,2A - mały wentylator odpala a duży nie, jaki powód?Zasilacz 12V 1,2A - mały wentylator odpala a duży nie, jaki powód?

Dodano po 1 [minuty]:

Od dużego biegną 3 kabelki, na jednym z nich jest przerywana linia co oznacza + a reszta jest po prostu czarna

0
  • #10 24 Paź 2017 21:27
    mariuszp19
    Poziom 31  

A do których kabelków podłączyłeś zasilacz?

0
  • #11 24 Paź 2017 21:38
    Phonearena
    Poziom 4  

W dużym wentylatorze podłączyłem ten czarny kabel z białym paskiem z takim samym kablem jak na zasilaczu oraz ten obok tego z tym paskiem białym do minusa na zasilaczu

Dodano po 5 [minuty]:

A ten malutki to czerwony do czarnego z białym paskiem oraz czarny do czarnego na zasilaczu

0
  • Pomocny post
    #12 24 Paź 2017 21:43
    mariuszp19
    Poziom 31  

Skoro wentylator ma 3 kabelki, to jeden z nich służy do kontroli obrotów w zależności od temperatury (czujnik temperatury wewnątrz wentylatora). Być może podpinasz zasilacz do niewłaściwych przewodów. Sprawdź miernikiem, które przewody służą do zasilania wentylatora.

1
  • #13 24 Paź 2017 22:03
    Phonearena
    Poziom 4  

Okej nie miałem czym sprawdzić gdzie jest plus a gdzie minus.
    Ale mam cenną uwagę dla potomnych :
    Jeżeli w wentylatorach komputerowych nie ma oznaczonych kolorów przewodów a jedynie wszystkie są czarne to pamiętajcie że CZARNY Z BIAŁYMI PASKAMI TO NIE JEST PLUS TYLKO KONTROLA OBROTÓW.

Jeszcze chciałbym podziękować osobom które pomogły mi w dojściu do celu.
    Dziękuję i Pozdrawiam

0