Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja pogodowa Auriol i dane z czujnika zewnetrznego

24 Paź 2017 20:44 1506 2
  • Poziom 16  
    Witam
    Moje pytanie dotyczy stacji pogody Auriol Z31130-RX.
    Stacja posiada czujnik zewnętrzny mierzący temperaturę i wilgotność.
    Dane te co 56 sek. są wysyłane z tego czujnika do stacji bazowej. Jeśli dobrze policzyłem to jest to ciąg 36 impulsów. Wiem które bity odpowiadają wartościom temperatury i wilgotności, ale nie mogę dojść do tego jak jest przesyłana informacja czy temperatura jest ujemna czy dodatnia.
    Po czym stacja bazowa poznaje że ma wyświetlić znak "minus" ?
    Może ktoś pomóc ?
  • Poziom 16  
    Za to czy wyświetlana w tej stacji pogodowej temperatura jest ze znakiem minus czy bez, odpowiadają bity 23 i 24.
    Po kilku próbach jakie wykonałem wychodzi na to że:
    - jeśli bit 23 to logiczne zero a bit 24 to logiczne jeden, to przy dodatniej temperaturze stacja bazowa zamiast wartości temperatury wyświetli znaki HH.H, czyli przekroczenie max. temperatury dodatniej,
    - jeśli bit 23 to logiczne jeden a bit 24 to logiczne zero, to przy ujemnej temperaturze stacja bazowa zamiast wartości temperatury wyświetli znaki LL.L, czyli przekroczenie max. temperatury ujemnej,
    - jeśli bit 23 to logiczne jeden i bit 24 to rownież logiczne jeden, to właśnie wtedy przy ujemnej temperaturze stacja bazowa wyświetli znak minus oznaczający ujemną temperaturę.
    Warunkiem jest, za co odpowiada procesor sterujący w stacji nadawczej (czujnik zewnetrzny) aby wystawienie jedynek na obydwu bitach było tylko wtedy gdy obliczona wartość zmierzonej temperatury ma wartosc ujemna, mówiąc potocznie temperatura jest na minusie.
    Logiczna jedynka to stan niski trwający 2ms, a logiczne zero to stan niski trwający 1ms. Przerwa miedzy bitami to stan wysoki trwający 0,5ms.
    Próby, z powodu braku liniowości wskazywanej temperatury zewnętrznej, robiłem z czujnikiem LM35 i DHT22. Obydwa czujniki zdały egzamin. Procesor ATmega 328.
    Pozdrawiam...