Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna blokada zaworu zwrotnego wentylacji, przy wyłączonym zasilaniu

25 Paź 2017 00:42 600 7
 • Poziom 7  
  Witam
  Chciałbym w mieszkaniu skonstruować mechanizm który w momencie zapalenia światła w łazience, odblokowałby przepływ powietrza w przewodzie wentylacyjnym. Po zgaszeniu światła układ wracałby do pozycji zamkniętej. W skrócie:
  włączam światło - siłownik ustawia się w pozycji "otwarty" (np wysuwając się o kilka cm.) i w takiej pozostaje aż do wyłączenia zasilania.
  wyłączam światło - siłownik ustawia się w pozycji "zamknięty" (wracając kilka cm do pozycji startowej) i tak pozostaje aż do włączenia zasilania.
  Zawory wrotne do systemów wentylacji są dostępne różne, to nie problem coś dobrać. Nie wiem jednak jaki siłownik zastosować, który przy połączeniu do odpowiedniego ramienia zamykałby i otwierał zawór.
  Zależy mi aby to było proste i tanie rozwiązanie.
  To co przychodzi mi do głowy to wykorzystanie np siłownika centralnego zamka z samochodu.. Są tanie i działają na zasadzie :otwarty/zamknięty. Tylko 2 problemy uniemożliwiają mi na tą chwilę wdrożenie tego rozwiązania:
  1. zasilanie w mieszkaniu 230v. siłowniki samochodowe zasilanie 12v. (rozwiązaniem- zastosowanie jakiegoś transformatora?)
  2. Po włączeniu zasilania w pomieszczeniu prąd jest podawany ciągle, a nie wiem jakby to musiąło zadziałać, żeby siłownik zmieniał położenie tylko w momencie włączenia, lub wyłączenia zasilania. a pozostawał w swojej pozycji (otwarty, lub zamknięty) gdy światło jest odpowiednio włączone, lub wyłączone. (rozwiązanie - zastosowanie jakiegoś przekaźnika?)
  Z niecierpliwością czekam na pomysły i wskazówki.

  A ja z niecierpliwością czekam że będziesz właściwie określał napięcie, którego jednostką jest wolt. Pisany wielką literą!!! [V]. [retrofood]
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 20  
  Możesz też zastosować wiatrak o sprężaniu odrobinę większym i zawór zwrotny działający tak jak przy dmuchawach w piecach: dzięki regulacji przeciwwagi są niemal wyważone i odrobina nadciśnienia je otwiera, przy braku różnicy ciśnień zamyka się sama.

  Automatyczna blokada zaworu zwrotnego wentylacji, przy wyłączonym zasilaniu
  Chyba że masz problem ze zbyt dużym ciągiem, wtedy przydała by się mechaniczne otwieranie kanału.

  A zapytałeś czy tam w ogóle można zastosować wentylację mechaniczną? Bo jeśli nie - będzie to ciężkie przestępstwo. [retrofood]
 • Poziom 7  
  Tak. Spokojnie. Wszystko legalne :)
  Chodzi o dodatkowy przewód dolotowy do pomieszczenia i właśnie potrzebuję, żeby można było elektrycznie ten dolot zamykać i otwierać. Ale nie ręcznie. Tylko właśnie przełącznikiem który daje napięcie 230V. I gdy zawór jest zamknięty, żeby nie otwierał się samoczynnie pod ciśnieniem.
  Czyli siłownik który blokuje zawór w pozycji zamknięty/otwarty.
 • Relpol przekaźniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  No tak. Trochę się obawiałem takich rad. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ale opisałem ją w taki sposób żeby nie komplikować opisu i skupić się na rozwiązaniu na którym mi zależy.
  Śpieszę wobec tego z wyjaśnieniem. Zawór z silownikiem ma być zamontowany w dodatkowym przewodzie dolotowym do pomieszczenia. Ten dolot jest poprowadzony z zewnątrz budynku. Osobny przewód wylotowy jest obsługiwany przez wentylator który zasysa powietrze częściowo przez kratkę w drzwiach A częściowo z tego dolotu z zewnątrz. Dlatego chciałbym mieć możliwość zamykania I otwierania tego przewodu dolotowego. Bo na zewnątrz coraz zimniej. Nie mam piecyka gazowego w tym pomieszczeniu.
 • Pomocny post

  Poziom 16  
  Może kup sobie wentylator łazienkowy z elektryczna żaluzją i odłącz silnik. Będzie działać sama żaluzja. Na przykład Dospel ma takie Polo 4 AŻ.
 • Poziom 7  
  Dzięki bardzo. Takie automatyczne żaluzje nadadzą się idealnie. Chociaż miałem nadzieję że będę musiał trochę pomajsterkować przy tym. A tu proszę. Proste gotowe rozwiązanie na wyciągnięcie ręki :)