Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik mocy ETIMAT T lub inne rozwiązanie do instalacji domowej

25 Paź 2017 09:27 3513 26
  • Poziom 10  
    Witam

Poszukuję kogoś kto mi doradzi - który ogranicznik mocy wybrać ??

Przykładowe ograniczniki dostępne na rynku to:
    ETIMAT T 1P 16A 002181073
    ETIMAT T 1P 20A 002181074
    ETIMAT T 1P 25A 002181075

Mam przydział mocy 25A na fazę. Moje zabezpieczenie przedlicznikowe to 3 rozłączniki izolacyjne STV firmy ETI z bezpiecznikami D02 o wartosci 25A.

Chciałbym się zabezpieczyć przed wizytami energetyki w celu zaplombowania tych STVek po tym jak to zabezpieczenie zadziała ...w wyniku prądu przeciążeniowego.

Czy dla mojego zabezpieczenia 25A na każdej fazie - powinienem wybrać ogranicznik 16A, aby zadziałał "szybko" czy lepiej wybrać 20 lub 25A ogranicznik ??

Zależy mi na tym, aby w wyniku zbyt dużego poboru prądu na danej fazie - w pierwszej kolejności zadziałał taki ogranicznik...

[ Na 1 z faz mam 2 bojlery 2000W i przepływowy ogrzewacz wody 3700W - na teraz nie jestem w stanie tego poprzepinać na pozostałe 2 fazy... - zależy mi na tym, żeby taki ogranicznik "wybił" - w sytuacji gdy ktoś mi to wszystko włączy w jednym czasie ...oczywiście "wybił" zanim spali mi się wkładka D02 25A w zabezpieczeniu przedlicznikowym ;) ]

Pozdrawiam i wielkie dzięki za pomoc
    MH
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Poproszę o schemat instalacji?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    stonefree napisał:
    Poproszę o schemat instalacji?

Witam

Nie jestem w stanie teraz go podesłać, ale:
    - przyłącze do sieci to przewód 4x10 (3 fazy i N)
    - 3 fazy podane na 3 rozłączniki izolacyjne 1P firmy ETI STV z wkładkami D02 o wartości 25A
    - z poszczególnych rozłączników - przewodami 1x6 - sygnał trafia na licznik energii elektrycznej
    - z tego licznika sygnał trafia na wejście rozłącznika izolacyjnego FR 3P (63A)
    - z poszczególnych wyjść tego FRa sygnał trafia na odbiorniki zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi "S" (zastosowano tam bezpieczniki 10A, 16A i 20A)

Czy narazie wystarczą takie informacje ??

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
  • Poziom 27  
    mh7 napisał:
    na teraz nie jestem w stanie tego poprzepinać na pozostałe 2 fazy...

Zaproś elektryka, przepnie Ci to w 15 min z wypiciem kawy, bez stosowania ograniczników mocy, co wiąże się z większą ingerencją niż poprzednie.
  • Poziom 10  
    Shadowix napisał:
    mh7 napisał:
    na teraz nie jestem w stanie tego poprzepinać na pozostałe 2 fazy...

Zaproś elektryka, przepnie Ci to w 15 min z wypiciem kawy, bez stosowania ograniczników mocy, co wiąże się z większą ingerencją niż poprzednie.

Kolego chodzi o to, że do miejsca w którym są te 2 bojlery i 1 przepływowy - biegnie tylko 1 dopływ (z 1 fazą) - więc w przyszłości "przepięcie" wiąże się z poprowadzeniem nowego przewodu - najlepiej 5x6 ...ale to w przyszłości.

Na teraz poszukuję alternatywy żeby ta instalacja nie została spalona...

Dodano po 5 [minuty]:

BK_klp napisał:
    ETIMAT T 1P 20A będzie na styk, ale powinien być selektywny (przeciążeniowo) z bezpiecznikiem 25A.

Zastanawiałem się nad tym ETIMAT T 1P 20A lub ETIMAT T 1P 16A ...w międzyczasie natrafiłem jeszcze na ograniczniki mocy:
    OSP-10 1P 16A 002181016
    OSP-10 1P 20A 002181013

Pytanie tylko - który byłby odpowiedniejszy:
    ETIMAT T czy OSP-10 ??
    16A czy 20A ??
    ...który prędzej zadziała na przeciążenie ?

Dzięki za odpowiedź
  • Poziom 25  
    Nie ma możliwości, żeby to działało z jednego przewodu i jednego zabezpieczenia. Trzeba przebudować instalację.
  • Poziom 10  
    stonefree napisał:
    Nie ma możliwości, żeby to działało z jednego przewodu i jednego zabezpieczenia. Trzeba przebudować instalację.

Przy założeniu, że ten ogranicznik mocy byłby włączony
    - za FRem a przed wyłącznikiem nadprądowym - zabezpieczającym dany obwód który powoduje przeciążenie ?? - również to nie zadziała ?
  • Poziom 35  
    ETIMAT T ma szerszą charakterystykę niż OSP-10. Mówiąc prostym językiem, ETIMAT T jest tak jakby mniej precyzyjny.
    Dla przykładu, przy przeciążeniu 1,4 krotności prądu znamionowego ETIMAT T powinien zadziałać nie szybciej niż po 2 minutach, ale też nie dłużej niż po 80 minutach.
    Natomiast OSP-10 nie szybciej niż po 2 sekundach, ale nie dłużej niż po 15 minutach.

A może inaczej podejść do problemu: @mh7 a może dałoby radę podłączyć przekaźnik priorytetowy? Podłączyć tak, aby załączenie "przepływki" powodowało odłączenie "bojlera".
  • Poziom 25  
    mh7 napisał:
    o miejsca w którym są te 2 bojlery i 1 przepływowy - biegnie tylko 1 dopływ
    Kazdy odbiór o mocy >2kW powinien mieć osobny wyłącznik nadmiarowo-prądowy i osobny obwód z rozdzielnicy. W Twojej sytuacji ten warunek nie jest spełniony, a my nawet nie wiemy a) jaka jest obciążalność przewodu, który zasila te 3 odbiorniki, b) jakie są ich moce?
  • Poziom 19  
    A może zastosuj przekaźnik priorytetowy. Np PR-615 F&F.
    Cytat:
    Przeznaczenie
    Przekaźniki priorytetowe stosujemy między innymi, gdy w obwód prądowy podłączone są minimum dwa odbiorniki dużej mocy mogące pracować niezależnie, a ich jednoczesna praca spowodowałaby zadziałanie zabezpieczeń prądowych.

Działanie
    Potencjometrem nastawiana jest wartość poboru prądu w obwodzie priorytetowym, powyżej której przekaźnik odłącza obwód niepriorytetowy. Spadek poboru prądu w obwodzie priorytetowym poniżej nastawionej wartości progowej spowoduje automatyczne załączenie obwodu niepriorytetowego. W przypadku kiedy załączony jest już odb. priorytetowy przekaźnik uniemożliwi załączenie odb. niepriorytetowego.

Podgrzewacz ustaw jako priorytetowy a bojlery jako niepriorytetowe.
    Jak włączysz podgrzewacz to odłączy zasilanie do bojlerów.
    Jak wyłączysz podgrzewacz to bojlery ponownie otrzymają zasilanie.

Dopisuje:
    Ponieważ ten przekaźnik priorytetowy ma max. obciążenie 15 A i jego styki nie wytrzymają obciążenia, to należy nim sterować stycznik który będzie załączał główny prąd.
  • Poziom 35  
    Powinno wystarczyć odłączanie jednego z bojlerów. Wtedy nie trzeba stycznika.
    Tak na szybko licząc: (2000W+3700W) / 230V = 24,8A. Czyli na styk. Biorąc pod uwagę że bojler nie pracuje non stop, tylko w cyklach, jest szansa, że bezpiecznik nie ulegnie przepaleniu.
  • Poziom 10  
    BK_klp napisał:
    Powinno wystarczyć odłączanie jednego z bojlerów. Wtedy nie trzeba stycznika.
    Tak na szybko licząc: (2000W+3700W) / 230V = 24,8A. Czyli na styk. Biorąc pod uwagę że bojler nie pracuje non stop, tylko w cyklach, jest szansa, że bezpiecznik nie ulegnie przepaleniu.

Dziękuję wszystkim za pomysły i sugestie. Na pewno czeka mnie przebudowa instalacji przy okazji remontu...

Na teraz podłączę bojlery przez zegary sterujące, które je będą uruchamiać o różnych porach dnia. Dodatkowo profilaktycznie - zakupię sobie w celach edukacyjnych... - ogranicznik mocy ETIMAT T 16A i 20A :)

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    mh7 napisał:
    24,8A
    Jaki jest typ i przekrój przewodów zasilających?
  • Poziom 10  
    BK_klp napisał:
    Tylko kup takie, co mają pamięć zegara w razie zaniku zasilania.

Mam takie z podtrzymaniem zegara na wewnętrznym akumulatorku...

stonefree napisał:
    mh7 napisał:
    24,8A
    Jaki jest typ i przekrój przewodów zasilających?

Właśnie jeśli chodzi o przewody - to te 24,8A jest na styk bo jest tam przewód o przekroju 2,5mm2 ...profilaktycznie nawet przetestuję ogranicznik mocy - na prąd 13A ( powinien zadziałać w ciągu 20s do 4minut - czy tak będzie wyjdzie w praniu)
  • Poziom 35  
    mh7 napisał:
    Właśnie jeśli chodzi o przewody - to te 24,8A jest na styk bo jest tam przewód o przekroju 2,5mm2
    Obawiam się, że igrasz z ogniem.
  • Poziom 10  
    BK_klp napisał:
    mh7 napisał:
    Właśnie jeśli chodzi o przewody - to te 24,8A jest na styk bo jest tam przewód o przekroju 2,5mm2
    Obawiam się, że igrasz z ogniem.

Od rozdzielni do puszki z której przewody są rozprowadzone do bojlera i przepływowego - jest przewód 4mm2 - problem jest od puszki do gniazdka z bojlera i podobnie od puszki do gniazdka z przepływowego - tutaj jest tylko te 2,5mm2 - zdaję sobie sprawę, że instalacja nadaje się do wymiany - w przyszłości planowana zmiana... narazie to tylko rozwiązanie tymczasowe...
  • Poziom 25  
    No i od tego trzeba było zacząć. Przewód 2,5mm2 można obciążyć prądem 18,5A, czyli należy go zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym 16A.
  • Poziom 35  
    stonefree napisał:
    No i od tego trzeba było zacząć. Przewód 2,5mm2 można obciążyć prądem 18,5A
    A znasz rodzaj przewodu, ilość żył i sposób ułożenia, że podajesz gotową wartość?
  • Poziom 38  
    mh7 napisał:
    Witam
    Poszukuję kogoś kto mi doradzi - który ogranicznik mocy wybrać ??
    mh7 napisał:
    Czy dla mojego zabezpieczenia 25A na każdej fazie - powinienem wybrać ogranicznik 16A, aby zadziałał "szybko" czy lepiej wybrać 20 lub 25A ogranicznik ?
    Najlepiej, żeby kolega niczego nie wybierał.
    Od dobierania sprzętu są elektrycy.
  • Poziom 25  
    BK_klp napisał:
    stonefree napisał:
    No i od tego trzeba było zacząć. Przewód 2,5mm2 można obciążyć prądem 18,5A
    A znasz rodzaj przewodu, ilość żył i sposób ułożenia, że podajesz gotową wartość?

Tak, w poście wyżej był podany przekrój. Poza tym mam na tyle zdrowego rozsądku, że zawsze radzę klientowi przyklejenie 10m kanału instalacyjnego i dołożenie trzech esek w rozdzielnicy jak pan Bóg przykazał zamiast rzeźbić z przekaźnikami priorytetowymi i żyłować kabel który ledwo zipie, no i na złe nikomu to nie wychodzi. A to jest rzeźba. Zabezpieczenia przedlicznikowe mają 25A a w postach wyżej mowa o prądach rzędu ponad 20A na jednej fazie, to też nieciekawie wygląda. Ale tylko zdanie prostego inżyniera elektryka z 15 letnim stażem w instalatorstwie i pomiarach, a przecież każdy może być bohaterem we własnym domu :)
  • Poziom 35  
    @stonefree twierdzisz, że maksymalny prąd długotrwały wyznacza się tylko na podstawie przekroju żyły?
  • Poziom 25  
    BK_klp napisał:
    @stonefree twierdzisz, że maksymalny prąd długotrwały wyznacza się tylko na podstawie przekroju żyły?
    Nie, i nie Musisz mi tego uświadamiać. Piszę co się sprawdza w praktyce (łącznie z obciążalnością przewodów).
  • Poziom 38  
    BK_klp napisał:
    Żyla jest kluczowym elementem przy określaniu obiążalności.