Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogranicznik mocy ETIMAT T lub inne rozwiązanie do instalacji domowej

mh7 25 Oct 2017 09:27 6312 26
Ochrona Domu
    mh7
    Level 11  
    Witam

Poszukuję kogoś kto mi doradzi - który ogranicznik mocy wybrać ??

Przykładowe ograniczniki dostępne na rynku to:
    ETIMAT T 1P 16A 002181073
    ETIMAT T 1P 20A 002181074
    ETIMAT T 1P 25A 002181075

Mam przydział mocy 25A na fazę. Moje zabezpieczenie przedlicznikowe to 3 rozłączniki izolacyjne STV firmy ETI z bezpiecznikami D02 o wartosci 25A.

Chciałbym się zabezpieczyć przed wizytami energetyki w celu zaplombowania tych STVek po tym jak to zabezpieczenie zadziała ...w wyniku prądu przeciążeniowego.

Czy dla mojego zabezpieczenia 25A na każdej fazie - powinienem wybrać ogranicznik 16A, aby zadziałał "szybko" czy lepiej wybrać 20 lub 25A ogranicznik ??

Zależy mi na tym, aby w wyniku zbyt dużego poboru prądu na danej fazie - w pierwszej kolejności zadziałał taki ogranicznik...

[ Na 1 z faz mam 2 bojlery 2000W i przepływowy ogrzewacz wody 3700W - na teraz nie jestem w stanie tego poprzepinać na pozostałe 2 fazy... - zależy mi na tym, żeby taki ogranicznik "wybił" - w sytuacji gdy ktoś mi to wszystko włączy w jednym czasie ...oczywiście "wybił" zanim spali mi się wkładka D02 25A w zabezpieczeniu przedlicznikowym ;) ]

Pozdrawiam i wielkie dzięki za pomoc
    MH
  • Ochrona Domu
    stonefree
    Level 26  
    Poproszę o schemat instalacji?
    mh7
    Level 11  
    stonefree wrote:
    Poproszę o schemat instalacji?

Witam

Nie jestem w stanie teraz go podesłać, ale:
    - przyłącze do sieci to przewód 4x10 (3 fazy i N)
    - 3 fazy podane na 3 rozłączniki izolacyjne 1P firmy ETI STV z wkładkami D02 o wartości 25A
    - z poszczególnych rozłączników - przewodami 1x6 - sygnał trafia na licznik energii elektrycznej
    - z tego licznika sygnał trafia na wejście rozłącznika izolacyjnego FR 3P (63A)
    - z poszczególnych wyjść tego FRa sygnał trafia na odbiorniki zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi "S" (zastosowano tam bezpieczniki 10A, 16A i 20A)

Czy narazie wystarczą takie informacje ??

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
    Shadowix
    Level 30  
    mh7 wrote:
    na teraz nie jestem w stanie tego poprzepinać na pozostałe 2 fazy...

Zaproś elektryka, przepnie Ci to w 15 min z wypiciem kawy, bez stosowania ograniczników mocy, co wiąże się z większą ingerencją niż poprzednie.
    mh7
    Level 11  
    Shadowix wrote:
    mh7 wrote:
    na teraz nie jestem w stanie tego poprzepinać na pozostałe 2 fazy...

Zaproś elektryka, przepnie Ci to w 15 min z wypiciem kawy, bez stosowania ograniczników mocy, co wiąże się z większą ingerencją niż poprzednie.

Kolego chodzi o to, że do miejsca w którym są te 2 bojlery i 1 przepływowy - biegnie tylko 1 dopływ (z 1 fazą) - więc w przyszłości "przepięcie" wiąże się z poprowadzeniem nowego przewodu - najlepiej 5x6 ...ale to w przyszłości.

Na teraz poszukuję alternatywy żeby ta instalacja nie została spalona...

Dodano po 5 [minuty]:

BK_klp wrote:
    ETIMAT T 1P 20A będzie na styk, ale powinien być selektywny (przeciążeniowo) z bezpiecznikiem 25A.

Zastanawiałem się nad tym ETIMAT T 1P 20A lub ETIMAT T 1P 16A ...w międzyczasie natrafiłem jeszcze na ograniczniki mocy:
    OSP-10 1P 16A 002181016
    OSP-10 1P 20A 002181013

Pytanie tylko - który byłby odpowiedniejszy:
    ETIMAT T czy OSP-10 ??
    16A czy 20A ??
    ...który prędzej zadziała na przeciążenie ?

Dzięki za odpowiedź
    stonefree
    Level 26  
    Nie ma możliwości, żeby to działało z jednego przewodu i jednego zabezpieczenia. Trzeba przebudować instalację.
  • Ochrona Domu
    mh7
    Level 11  
    stonefree wrote:
    Nie ma możliwości, żeby to działało z jednego przewodu i jednego zabezpieczenia. Trzeba przebudować instalację.

Przy założeniu, że ten ogranicznik mocy byłby włączony
    - za FRem a przed wyłącznikiem nadprądowym - zabezpieczającym dany obwód który powoduje przeciążenie ?? - również to nie zadziała ?
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    ETIMAT T ma szerszą charakterystykę niż OSP-10. Mówiąc prostym językiem, ETIMAT T jest tak jakby mniej precyzyjny.
    Dla przykładu, przy przeciążeniu 1,4 krotności prądu znamionowego ETIMAT T powinien zadziałać nie szybciej niż po 2 minutach, ale też nie dłużej niż po 80 minutach.
    Natomiast OSP-10 nie szybciej niż po 2 sekundach, ale nie dłużej niż po 15 minutach.

A może inaczej podejść do problemu: @mh7 a może dałoby radę podłączyć przekaźnik priorytetowy? Podłączyć tak, aby załączenie "przepływki" powodowało odłączenie "bojlera".
    stonefree
    Level 26  
    mh7 wrote:
    o miejsca w którym są te 2 bojlery i 1 przepływowy - biegnie tylko 1 dopływ
    Kazdy odbiór o mocy >2kW powinien mieć osobny wyłącznik nadmiarowo-prądowy i osobny obwód z rozdzielnicy. W Twojej sytuacji ten warunek nie jest spełniony, a my nawet nie wiemy a) jaka jest obciążalność przewodu, który zasila te 3 odbiorniki, b) jakie są ich moce?
    Zdzisław1980
    Level 23  
    A może zastosuj przekaźnik priorytetowy. Np PR-615 F&F.
    Quote:
    Przeznaczenie
    Przekaźniki priorytetowe stosujemy między innymi, gdy w obwód prądowy podłączone są minimum dwa odbiorniki dużej mocy mogące pracować niezależnie, a ich jednoczesna praca spowodowałaby zadziałanie zabezpieczeń prądowych.

Działanie
    Potencjometrem nastawiana jest wartość poboru prądu w obwodzie priorytetowym, powyżej której przekaźnik odłącza obwód niepriorytetowy. Spadek poboru prądu w obwodzie priorytetowym poniżej nastawionej wartości progowej spowoduje automatyczne załączenie obwodu niepriorytetowego. W przypadku kiedy załączony jest już odb. priorytetowy przekaźnik uniemożliwi załączenie odb. niepriorytetowego.

Podgrzewacz ustaw jako priorytetowy a bojlery jako niepriorytetowe.
    Jak włączysz podgrzewacz to odłączy zasilanie do bojlerów.
    Jak wyłączysz podgrzewacz to bojlery ponownie otrzymają zasilanie.

Dopisuje:
    Ponieważ ten przekaźnik priorytetowy ma max. obciążenie 15 A i jego styki nie wytrzymają obciążenia, to należy nim sterować stycznik który będzie załączał główny prąd.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    Powinno wystarczyć odłączanie jednego z bojlerów. Wtedy nie trzeba stycznika.
    Tak na szybko licząc: (2000W+3700W) / 230V = 24,8A. Czyli na styk. Biorąc pod uwagę że bojler nie pracuje non stop, tylko w cyklach, jest szansa, że bezpiecznik nie ulegnie przepaleniu.
    mh7
    Level 11  
    BK_klp wrote:
    Powinno wystarczyć odłączanie jednego z bojlerów. Wtedy nie trzeba stycznika.
    Tak na szybko licząc: (2000W+3700W) / 230V = 24,8A. Czyli na styk. Biorąc pod uwagę że bojler nie pracuje non stop, tylko w cyklach, jest szansa, że bezpiecznik nie ulegnie przepaleniu.

Dziękuję wszystkim za pomysły i sugestie. Na pewno czeka mnie przebudowa instalacji przy okazji remontu...

Na teraz podłączę bojlery przez zegary sterujące, które je będą uruchamiać o różnych porach dnia. Dodatkowo profilaktycznie - zakupię sobie w celach edukacyjnych... - ogranicznik mocy ETIMAT T 16A i 20A :)

Pozdrawiam
    stonefree
    Level 26  
    mh7 wrote:
    24,8A
    Jaki jest typ i przekrój przewodów zasilających?
    mh7
    Level 11  
    BK_klp wrote:
    Tylko kup takie, co mają pamięć zegara w razie zaniku zasilania.

Mam takie z podtrzymaniem zegara na wewnętrznym akumulatorku...

stonefree wrote:
    mh7 wrote:
    24,8A
    Jaki jest typ i przekrój przewodów zasilających?

Właśnie jeśli chodzi o przewody - to te 24,8A jest na styk bo jest tam przewód o przekroju 2,5mm2 ...profilaktycznie nawet przetestuję ogranicznik mocy - na prąd 13A ( powinien zadziałać w ciągu 20s do 4minut - czy tak będzie wyjdzie w praniu)
    mh7
    Level 11  
    BK_klp wrote:
    mh7 wrote:
    Właśnie jeśli chodzi o przewody - to te 24,8A jest na styk bo jest tam przewód o przekroju 2,5mm2
    Obawiam się, że igrasz z ogniem.

Od rozdzielni do puszki z której przewody są rozprowadzone do bojlera i przepływowego - jest przewód 4mm2 - problem jest od puszki do gniazdka z bojlera i podobnie od puszki do gniazdka z przepływowego - tutaj jest tylko te 2,5mm2 - zdaję sobie sprawę, że instalacja nadaje się do wymiany - w przyszłości planowana zmiana... narazie to tylko rozwiązanie tymczasowe...
    stonefree
    Level 26  
    No i od tego trzeba było zacząć. Przewód 2,5mm2 można obciążyć prądem 18,5A, czyli należy go zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym 16A.
    CYRUS2
    Level 42  
    mh7 wrote:
    Witam
    Poszukuję kogoś kto mi doradzi - który ogranicznik mocy wybrać ??
    mh7 wrote:
    Czy dla mojego zabezpieczenia 25A na każdej fazie - powinienem wybrać ogranicznik 16A, aby zadziałał "szybko" czy lepiej wybrać 20 lub 25A ogranicznik ?
    Najlepiej, żeby kolega niczego nie wybierał.
    Od dobierania sprzętu są elektrycy.
    stonefree
    Level 26  
    BK_klp wrote:
    stonefree wrote:
    No i od tego trzeba było zacząć. Przewód 2,5mm2 można obciążyć prądem 18,5A
    A znasz rodzaj przewodu, ilość żył i sposób ułożenia, że podajesz gotową wartość?

Tak, w poście wyżej był podany przekrój. Poza tym mam na tyle zdrowego rozsądku, że zawsze radzę klientowi przyklejenie 10m kanału instalacyjnego i dołożenie trzech esek w rozdzielnicy jak pan Bóg przykazał zamiast rzeźbić z przekaźnikami priorytetowymi i żyłować kabel który ledwo zipie, no i na złe nikomu to nie wychodzi. A to jest rzeźba. Zabezpieczenia przedlicznikowe mają 25A a w postach wyżej mowa o prądach rzędu ponad 20A na jednej fazie, to też nieciekawie wygląda. Ale tylko zdanie prostego inżyniera elektryka z 15 letnim stażem w instalatorstwie i pomiarach, a przecież każdy może być bohaterem we własnym domu :)
    stonefree
    Level 26  
    BK_klp wrote:
    @stonefree twierdzisz, że maksymalny prąd długotrwały wyznacza się tylko na podstawie przekroju żyły?
    Nie, i nie Musisz mi tego uświadamiać. Piszę co się sprawdza w praktyce (łącznie z obciążalnością przewodów).
    CYRUS2
    Level 42  
    BK_klp wrote:
    @stonefree twierdzisz, że maksymalny prąd długotrwały wyznacza się tylko na podstawie przekroju żyły?
    Żyla jest kluczowym elementem przy określaniu obiążalności.