Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atom X1 - najmniejsza na świecie zgodna z Arduino płytka prototypowa

pseven 25 Oct 2017 19:55 3738 4
Computer Controls
 • Atom X1 - najmniejsza na świecie zgodna z Arduino płytka prototypowa
  Atom X1 to nazwa płytki prototypowej, na realizację której zbiórkę pieniędzy za pośrednictwem serwisu Indiegogo prowadzi Hayden Barton.

  Atom X1 to według twórcy najmniejsza na świecie zgodna z Arduino płytka prototypowa.

  Sercem płytki jest układ SAMD21 firmy Microchip zawierający jednordzeniowy procesor ARM typu Cortex-M0+ o taktowaniu 48MHz.

  Płytka umożliwia pracę z użyciem edytora Arduino. Do dyspozycji użytkownika

  jest 32KB pamięci SRAM i 256KB pamięci flash (zintegrowane w układzie SAMD21).

  Płytka posiada: port micro-USB 2.0 i 10 wyprowadzeń, z których 2 służą do zasilania płytki, a pozostałe 8 pełni funkcje wyprowadzeń interfejsów: UART lub I2C lub GPIO lub PWM lub ADC (maksymalnie 6).

  Wymiary płytki wynoszą około: 14.9 x 14.9 x 4.4 mm. Waga - 0.95 grama. Płytka może być zasilania napięciem równym 3.3V (za pośrednictwem wyprowadzenia nr 1) lub napięciem równym 5V (z portu USB) lub napięciem mieszczącym się w zakresie od 3.3 do 20 V (za pośrednictwem wyprowadzenia nr 2). Typowy pobór prądu przy napięciu zasilania równym 3.3V wynosi 10mA.

  Więcej informacji na temat Atom X1 znaleźć można na stronie kampanii.

  By otrzymać zestaw należy w czasie trwania kampanii (przed 25 listopada) wpłacić na rzecz projektu kwotę 10 funtów brytyjskich (niecałe 50 zł). Wysyłka płytek rozpocząć ma się w grudniu 2017 roku.

  Źródło:
  https://www.cnx-software.com/2017/10/24/nerdo...32-bit-arduino-compatible-board-crowdfunding/
  https://www.indiegogo.com/projects/atom-x1-worlds-smallest-32bit-arduino-comp-board-diy#/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8901 posts with rating 1929, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
 • Computer Controls
 • #2
  charles1991
  Level 14  
  Dobry pomysł, jeśli ktoś potrzebuje czegoś wydajniejszego od Atmegi, a slynna płytka z STM32F103C8T6 lub STM32F103CBT6 jest za duża. Szkoda tylko, że za miniaturyzację trzeba aż tyle zapłacić.
 • Computer Controls
 • #3
  MiernikZKauflanda
  Level 20  
  Znacznie wydajniejsze i mniejsze to jest, ale czy to ma rację bytu? Podczas prototypowania można pozwolić sobie umieścić większe podzespoły, a do gotowego urządzenia raczej lutuje się elementy na PCB (pomijając bądź zamieniając te, które są na płytce prototypowej a w projekcie są zbędne), a nie wsadza płytkę prototypową.
 • #4
  KJ
  Level 31  
  Pooglądaj "projekty" robione na arduino. 90% to właśnie płytka prototypowa włożona do obudowy bo taki arduinowiec najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego że może kupić komponenty luzem i zrobić/zamówić pcb. Taki już urok tego systemu - trzymać użytkownika tak daleko od hardware jak się da i pilnować żeby przypadkiem nie dowiedział się o Chińskich klonach czy o fakcie ze wcale nie musi kupować drogiej płytki od producenta.
 • #5
  Slawek K.
  Level 35  
  Albo nie każdy "arduinowiec" jak to nazwałeś, musi sie znać na wykonywaniu płytek i lutowaniu SMD, nie trzeba budować browaru aby napić sie butelkę piwa.
  O klonach każdy wie, i o cenach na Ali czy ebay tez, za chwile Chińczycy tez to sklonują i bedzie kosztować dolara.
  Nie rozumiem tego szydzenia i pogardzania ludźmi którzy korzystają z arduino, sa w czymś gorsi ? Gwarantuje ci, ze gdyby nie te płytki i do tego uproszczona składnia, niewielu by sie zdecydowało na pisanie w C, które dla początkującego jest trudne do ogarnięcia.

  Pozdr