Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirlpool ADG 6999 IX - jak odłączyć pompę od grzałki?

gandzik 25 Paź 2017 22:30 1014 15
  • #1 25 Paź 2017 22:30
    gandzik
    Poziom 10  

Witam.
    Bez zbytniego rozpisywania się o szmelcowej zmywarce Whirlpool ADG 6999 IX (cichej, ale od końca gwarancji same problemy - dobrze, że nie ufając PL produktom dokupiłem dodatkową, która już też minęła i kilka dni po... to co widać :P )
    Nie "ciśnie" wody do śmigieł, a reszta OK. Rozebrałem obudowę, namierzyłem najtańszą oryginalną pompę ze sklepu z gwarancją (350PLN - wszędzie oczekiwanie 1-2 tyg., ale znalazłem na miejscu i blisko mnie). Jednak za chiny nie wiem jak odłączyć pompę od grzałki (wcześniej sądziłem, że całość to sama pompa z turbiną, ale już jestem mądrzejszy i wiem, że i grzałka tam siedzi). Ogólnie wygląda mi na wykręcanie, tyle, że... w którą stronę wykręcać i który elementu od którego. Nadmienię, że nie ściągam zacisków od gumowych rur ponieważ akurat w tej pompie wychodzą one z segmentu grzałki - liczę na wykręcenie pompy bez demontażu (w.w. aby nie spowodować wycieków)...

Odkręcać 1 od 2 czy 2 od 3 (wg załączonego zdjęcia)? I to właśnie moje pytanie;)
    Z góry dziękuję Panom i być może Paniom? ;) za pomoc - im szybciej tym moja żona będzie miała więcej czasu na inne obowiązki;)
    Pzdr

0 15
  • Pomocny post
    #2 26 Paź 2017 00:07
    zhudomel
    Specjalista AGD

gandzik napisał:
    2 od 3 (wg załączonego zdjęcia)

0
  • Pomocny post
    #3 26 Paź 2017 06:53
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

gandzik napisał:
    Rozebrałem obudowę, namierzyłem najtańszą oryginalną pompę ze sklepu z gwarancją
    Wstaw zdjęcie pompy którą kupiłeś - ma gwint na końcu korpusu?
    gandzik napisał:
    w którą stronę wykręcać
    Na pompie (nowej) przecie możesz sprawdzić czy gwint prawy czy lewy jest.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Paź 2017 10:06
    zhudomel
    Specjalista AGD

jdubowski napisał:
    ma gwint na końcu korpusu?
    Nie ma. Są zaczepy.

0
  • #5 26 Paź 2017 10:55
    gandzik
    Poziom 10  

Jeszcze nie kupiłem - dopóki nie będę pewien, że sobie poradzę i nie wyjmę starej do porównania, że kupię na 100% właściwą;)
    Dlatego też sądziłem, że należy odkręcić 2 od 3 ale znając życie, że zaraz jakiś zatrzask się odłamie itp. wolałem zapytać na forum ;)
    Załączam zdjęcie ze strony sklepu w którym zamierzam kupić.

zhudomel napisał:
    jdubowski napisał:
    ma gwint na końcu korpusu?
    Nie ma. Są zaczepy.

Ot właśnie tego się "obawiałem" i dlatego pytam mądrzejszych w temacie - czyli odkręcając mógłbym je uszkodzić...
    Skądinąd skoro są zaczepy, to jest docisk do oringu i że to nie cieknie...

Podważał już ktoś te zaczepy? Jakaś technika podejścia do nich? Jak uszkodzę zaczep pompy to nie szkodzi - gorzej jak pierścień od grzałki to będą dodatkowe koszty.

:arrow: zhudomel... domniemam, że wiesz jak z tymi zaczepami bo zapewne siedzisz w branży;) Na fachowcach nie szczędzę - trzeba napędzać koniunkturę, tylko mieszkam z dala od cywilizacji i dojazd speca ze wszystkimi kosztami spowodowałby zakup nowej zmywarki ;)

0
  • Pomocny post
    #6 26 Paź 2017 11:31
    nares
    Specjalista AGD

Pompę z grzałką musisz wymontować odpinając węże, inaczej nic nie zrobisz.

gandzik napisał:
    Podważał już ktoś te zaczepy? Jakaś technika podejścia do nich?

Wybij sobie z głowy podważanie. Pompa z grzałką jest łączona na tzw. "uchwyt bagnetowy", czyli wciskasz i przekręcasz o nieduży kąt i tak samo jest z rozłączeniem.

1
  • Pomocny post
    #7 26 Paź 2017 14:35
    jdubowski

gandzik napisał:
    Podważał już ktoś te zaczepy?
    To wygląda na bagnetowe złącze, nic tam podważać nie radzę. Nawiasem mówiąc najpierw bym to rozmontował, a potem kupował części zamienne. Skoro może się okazać, że wirnik zablokowany jest jakimś śmieciem, który tam wpadł i niczego wymieniać nie trzeba, starczy wyczyścić...

0
  • #8 26 Paź 2017 19:41
    gandzik
    Poziom 10  

Witam ponownie - niewielu uczestniczy w wątku ale każdy coś "wniósł" - dla każdego łapka w górę;)
    W związku z faktem, że do tej zmywarki nigdzie nie było manuala a sam wiem że czasem wraca się do spraw sprzed lat - załączam zdjęcie z wyjaśnieniem co do tej pory się wydarzyło, w sensie dzisiaj po pracy;)
    1/ demontaż pompy możliwy bez odłączania grzałki oraz węży, a tym samym zacisków - i dobrze, ponieważ unikamy ew. wycieków jeżeli coś z wymianą zacisków pójdzie nie tak;)
    2/ DIAGNOZA - pompa nie działa ponieważ jarzmo wyrobiło się (wg mnie specjalna zagrywka producenta - wystarczyło wzmocnić tą część...). Przez to oś pompy ustawia się krzywo i żadna siła elektromagnetyczna nie jest w stanie tego ruszyć. Środek jest wykonany z jakiegoś metalopodobnego (jak twardy grafit) materiał co nie zmienia faktu, że wyrobiło się ;(Zmywarka Whirlpool ADG 6999 IX - jak odłączyć pompę od grzałki?
    3/ Po pompę jadę jutro ale przed wyjazdem, dzisiejszej nocy i jutro rano będę "szukał" możliwości naprawy tego plastikowego dekla co sprowadzi się do poszukiwań nowego.Zmywarka Whirlpool ADG 6999 IX - jak odłączyć pompę od grzałki?Zmywarka Whirlpool ADG 6999 IX - jak odłączyć pompę od grzałki?
    Do soboty zamierzam zakończyć prace, o ile coś jeszcze nie "wyskoczy"

0
  • Pomocny post
    #9 26 Paź 2017 20:39
    nares
    Specjalista AGD

gandzik napisał:
    1/ demontaż pompy możliwy bez odłączania grzałki oraz węży

No dobra, tylko po co się męczyć, skoro dwie opaski skręcane to koszt 3zł ?

0
  • #10 26 Paź 2017 20:45
    gandzik
    Poziom 10  

nares napisał:
    No dobra, tylko po co się męczyć, skoro dwie opaski skręcane to koszt 3zł ?
    Oczywiście masz rację, przy założeniu, że to stanowi jakikolwiek kłopot. Ale naprawdę w tym przypadku nie ma znaczenia - pompka w dwie łapki, ćwierćobrót i siedzi w dłoni;) Mniej pracy i zostaje na 3 piwka;)

0
  • Pomocny post
    #11 26 Paź 2017 20:54
    nares
    Specjalista AGD

gandzik napisał:
    pompka w dwie łapki, ćwierćobrót i siedzi w dłoni;)

Żółtodziób ma zawsze szczęście - rozłączenie na ogół stawia spory opór :)

0
  • #12 26 Paź 2017 21:47
    gandzik
    Poziom 10  

nares napisał:
    Żółtodziób ma zawsze szczęście - rozłączenie na ogół stawia spory opór
    Prawda, że żółtodziób choć bardzo techniczny i dociekliwy ;) I cieszę się, że choć raz miałem szczęście;) Naprawdę poszło gładko, aż nadto. Tyle, żeby bilans nie wyrównał się przy montażu i składaniu zmywarki ;)
    [EDIT] 27.10.2017 21:12
    Pompa zakupiona w komplecie z uszczelką oraz 3 opaskami. Zamontowałem zostawiając starą uszczelkę (ciaśniej siedziała niż nowa), skręciłem i zmywarka ładnie "poszła", tyle że zgodnie z obawami cieknie jak tyko załączy się pompka;( Rozkręciłem więc od nowa, dam nową uszczelkę i zastanawiam się tylko czy nie przesmarować jej trochę towotem (smar dla niewtajemniczonych; ) oraz nie zdjąć opasek aby dokładnie połączyć grzałkę z pompą poza zmywarką...

0
  • #13 27 Paź 2017 21:38
    nares
    Specjalista AGD

gandzik napisał:
    oraz nie zdjąć opasek aby dokładnie połączyć grzałkę z pompą poza zmywarką...

:idea: :D

0
  • #14 27 Paź 2017 21:48
    gandzik
    Poziom 10  

nares napisał:
    gandzik napisał:
    oraz nie zdjąć opasek aby dokładnie połączyć grzałkę z pompą poza zmywarką...

:idea: :D

No co;) Już jest poza - przesuszę pompę bo trochę wody na nią poszło przy kolejnym demontażu.
    W międzyczasie namierzyłem producenta:
    http://www.sanhua-aweco.com/en/contact-us
    I chyba next week szrajbnę do niego, czy nie mają przypadkiem na sprzedaż zestawu naprawczego ponieważ mój przypadek nie ejst jedyny z pompami tej "firmy", de facto made in China.

0
  • #15 27 Paź 2017 21:56
    nares
    Specjalista AGD

gandzik napisał:
    czy nie mają przypadkiem na sprzedaż zestawu naprawczego

Nie było, nie ma i nie będzie - nie jest to w interesie producenta.

0
  • #16 28 Paź 2017 10:45
    jdubowski

gandzik napisał:
    pompa nie działa ponieważ jarzmo wyrobiło się

Co nazywasz jarzmem? Łożysko?

gandzik napisał:
    Przez to oś pompy ustawia się krzywo

A to aby nie oś się wyrobiła? Jeśli da się zdemontować z osi jeden z wirników to można założyć nowe łożysko (raczej z teflonu).

0