Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakim prądem ładuje regulator ładowania 30A

Franzto 26 Paź 2017 08:28 672 25
  • #1 26 Paź 2017 08:28
    Franzto
    Poziom 7  

Witam serdecznie.
    W planach mam założenie mini elektrowni fotowoltaicznej. Na początek chcę podłączyć 1 panel 160W, Ipmax=7.02A, Vpmax=22.8V (z czasem pewien dołożę jeden albo dwa panele). Akumulator 65Ah (z czasem jeszcze jeden). No i wraz regulator ladowania, może być PWM 30A? Czy regulator ładuje zawsze maksymalnym prądem (30A) czy sam dobiera oprócz napięcia również natężenie (np dla baterii 65Ah-7A).
    Pozdrawiam.

0 25
  • Pomocny post
    #2 26 Paź 2017 08:55
    czareqpl
    Poziom 25  

Regulator ładuje takim prądem na który pozwala akumulator ale nie większym niż w Twoim przypadku 30A.
    To jaki jest maksymalny dopuszczalny prąd ładowania akumulatorów zależy od ich chemii. Tym powinieneś się sugerować.

Franzto napisał:
    Czy regulator ładuje zawsze maksymalnym prądem (30A)

Zastanów się. Skoro moc to iloczyn natężenia prądu i napięcia, to jeżeli masz na panelu 22.8V, to jego maksymalny prąw wyniesie 160/22.8= 7A.

Nie podałeś też napięcia ładowania akumulatorów, więc nie wiadomo jak ów pozyskana moc zostanie przełożona na prąd/natężenie dla akumulatora.

0
  • Pomocny post
    #3 26 Paź 2017 08:57
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Jeśli fotowoltaika będzie dysponować odpowiednią mocą to prąd ładowania jest zależny od napięcia aku. Tak wysoki prąd ładowania mógłby teoretycznie występować przy rozładowanych aku jesli nagle zaświeci pełne słońce. W praktyce prawie zawsze , ponieważ dzień rozjaśnia się płynnie, prąd narasta też płynnie i napiecie aku się podnosi co powoduje zmniejszenie prądu ładowania. Gdy aku naładowane na max to prąd prawie zero. Podobnie jak w samochodzie, z tą różnicą że po odpaleniu zawsze prąd ładowania jest bardzo duży przez chwilę. Często przekracza 30A nawet dla mniejszych aku. Oczywiście jak już będziesz miał przynajmniej 5 paneli x 7A. Zakładam że masz aku na 24V. Przy 12 to będzie możliwe już przy 2-3 panelach.

0
  • #4 26 Paź 2017 09:04
    Franzto
    Poziom 7  

Franzto napisał:
    Czy regulator ładuje zawsze maksymalnym prądem (30A)

Trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi o sytuację kiedy rozbuduję instalację o kolejne panele i regulator będzie w stanie pobrać taki prąd.
    Akumulator będzie 12V.

0
  • Pomocny post
    #5 26 Paź 2017 13:29
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

czareqpl napisał:
    Zastanów się. Skoro moc to iloczyn natężenia prądu i napięcia, to jeżeli masz na panelu 22.8V, to jego maksymalny prąw wyniesie 160/22.8= 7A.

Skoro moc 160W, a akumulator 12V, to prąd będzie większy niż 7A. Na tym polega praca regulatora, że obniża napięcie z paneli do poziomu bezpiecznego dla akumulatora. Sprawność takiego regulatora będzie rzędu 85%-90%, a typowe napięcie ładowania 14,4V. Stąd 160W * 0,9 / 14,4V = 10A. Kiedy napięcie aku jest niższe, to prąd może być większy. Regulator powinien pracować wtedy w trybie CC. W dobrych regulatorach można ustawić napięcia ładowania, napięcie podtrzymania, prąd maksymalny i wiele innych. Na początek zobacz ile rzeczywiście energii dostarcza panel i jak się zachowuje akumulator. Wbrew pozorom, to nie jest takie proste.
    Nie podłączałbym 3 paneli pod jeden regulator. Lepiej kiedy każdy panel ma swój regulator.
    Na jednym akumulatorze nie zrobisz wydajnego systemu.

0
  • #6 26 Paź 2017 18:00
    Wlodek22
    Poziom 25  

Marek_Skalski napisał:
    Na początek zobacz ile rzeczywiście energii dostarcza panel.

Gdy będzie to sprawdzał niech poszuka wykres wydajności dla tego panela i odczyta maksymalny możliwy prąd przy napięciu ok 15V. W tym punkcie będzie miał max moc.

0
  • #7 26 Paź 2017 18:07
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Ipmax=7.02A, to prąd w punkcie maksymalnej mocy
    Vpmax=22.8V, to napięcie w punkcie maksymalnej mocy
    Moc paneli wyznacza się przy oświetleniu 1000W/m2.
    Twoja porada jest szkodliwa. Nie wiem skąd wziąłeś wartość 15V, ale jest zupełnie błędna. Nawet gdyby Voc było równe 22,8V, to Vpmax ~= 0,84Voc, a to daje 19,15V.
    Moja wypowiedź dotyczyła tego jak szybko lub do jakiego poziomu 1 panel jest w stanie naładować akumulator przy użyciu dostępnego regulatora. Nie każdy regulator działa efektywnie, nie każdy dba o bezpieczeństwo akumulatora, nie każdy potrafi wykrzesać maksimum energii z paneli.

0
  • #8 26 Paź 2017 18:14
    Wlodek22
    Poziom 25  

Problem leży w typie regulatora. Gdy akumulator będzie mógł przyjąć duży prąd, regulator nie będzie w stanie go dostarczyć bo obciąży panel do napięcia ok 15V.

0
  • #9 26 Paź 2017 19:37
    Franzto
    Poziom 7  

A czy moglibyście doradzić wmiarę dobry regulator dla jednego panela z możliwością rozwoju instalacji. Oczywiście koszty też mają znaczenie. Może mój pomysł jest całkiem do bani.

0
  • #10 26 Paź 2017 23:08
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Cytat:
    Twoja porada jest szkodliwa. Nie wiem skąd wziąłeś wartość 15V, ale jest zupełnie błędna.

Całkowicie się zgadzam.

Wszystko zależy jaka jest topologia tego regulatora. Jeśli jest to zwykły szeregowy regulator to w ogóle nie nadaje się na poważnie do takich celów, gdyż większą część mocy wytraci na sobie. Dobry regulator tego typu to przetwornica step down, która powinna wykazać się znacznie wiekszą sprawnością niż 90%. Możliwe 98%. Nie wiem jak Ci doradzić, bo twoje plany rozwojowe nie są do końca jasne. Możesz tyle paneli podłączyć do jednego regulatora/przetwornicy step down ile będzie mogła uciągnąć.

W moim systemie pierwotnie była następująca konfiguracja:
    14 paneli połączonych równolegle ładujące 27V baterię aku przez szeregowy stabilizator. To w miarę proste rozwiązanie ale nie wydajne gdyż punkt mocy paneli leży zdecydowanie poniżej 27V (ok22 ale zależy od temperatury)

Wersja druga to przetwornica step up 22/27V z ręcznie ustawionym punktem mocy ale okazało się że trudno ją utrzymać przy życiu na maksymalnych obciążeniach. Tranzystory padły prądowo.

Wersja trzecia to połącznie paneli 7 x2 szeregowo równolegle na napięcie 52V i przetwornica step/down z 52V (punkt mocy ustawiony ręcznie w średnio upalny dzień) na 27V. Obecnie w trakcie testów.Chodzi o zmniejszenie prądu tranzystorów przetwornicy. Z kolei rośnie napięcie do ok 62V przy małych obciążeniach i już 2 razy tranzystory padły napięciowo.

Tobie potrzeba przetwornicy step down 22/12V z ustawianiem punktu mocy a najlepiej ze śledzeniem. To nie są typowe rozwiązania i trzeba szukać samemu po rozgarniętych elektronikach. Na priv mogę polecić autora mojej ostatniej konstrukcji ale wcale nie jest to idealne rozwiązanie moich problemów.

W przygotowaniu układ steep down na wyższe napięcia czyli cały system połączony szeregowo ale to rozwiązanie nie podoba mi się najbardziej ze wszystkich.

0
  • #11 26 Paź 2017 23:14
    Wlodek22
    Poziom 25  

:D ważne, że się zgadzasz
    Gdy znudzi ci się ładować akumulatory przetwornicami odkryjesz regulatory mppt.

0
  • #12 26 Paź 2017 23:21
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Niestety leżą daleko poza rozsądnymi pieniędzmi przy mocach jakie mnie interesują. Mam na myśli fabryczne konstrukcje. Z tego powodu zleciłem wykonanie czegoś co jest bardzo blisko mppt. Wystarczy ustawić to ręcznie i zapewniam że działa. Taki fabryczny regulator mppt to też przetwornica nawiasem mówiąc.

0
  • #13 26 Paź 2017 23:24
    Wlodek22
    Poziom 25  

Z czym więc się zgadzałeś?
    Dla ciebie i dla kolegi to okazało się nowością, a wręcz szkodliwością, że PWM nie jest w stanie wykorzystać w pełni mocy panela?

0
  • #15 26 Paź 2017 23:28
    Franzto
    Poziom 7  

Dziękuję bardzo za pomoc. Jestem początkującym energetykiem a elektryk i elektronik ze mnie żaden. Na dobrą sprawę sam nie wiem jaką instalację chcę stworzyć. Na początek chyba poprostu połączę jeden panel, regulator ładowania, akumulator i UPSa jako przetwornicę i będę miał małe, awaryjne źródło energii. Z czasem się doszkolę i może poprawię to i owo.
    W każdym razie jestem Wam wdzięczny za pomoc. Chętnie słucham mądrych rad.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 26 Paź 2017 23:33
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Przy jednym panelu nie ma co się martwić o straty mocy. Problem rośnie wraz ze wzrostem mocy i po prostu szkoda by się energia marnowała. Jak zrobisz sobie jakiś prosty układzik, nabierzesz doświadczenia co się potem odpłaci.

0
  • #17 27 Paź 2017 00:06
    Wlodek22
    Poziom 25  

jaszczur1111 napisał:
    PWM to jest system dobry do silników elektrycznych ale bynajmniej nie do paneli.

Zgadzałem się że wartość 15V jest z księżyca. Czytaj uważnie.

Zrób sobie doświadczenie z podłączeniem takiego panela poprzez regulator PWM i akumulator 12V. Następnie zmierz napięcie i prąd panela w pełnym słońcu. Możesz tam i 15V nie zobaczyć, zależy od stanu naładowania akumulatora.

0
  • #18 27 Paź 2017 09:24
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

@Wlodek22
    Przestań pisać takie bzdury. Nawet tani chiński kontroler ładowania, za 6 dolarów, pozwala na prawidłową pracę systemu. Kiedy zaczynałem, to miałem panele własnej konstrukcji. Napięcie na panelach w słoneczny dzień wynosiło 18V-20V podczas ładowania akumulatora, napięcie akumulatora od 13.2V do 14.4V, w zależności od poziomu naładowania. Po uzyskaniu 14.4V, kontroler odłączał panele i nie ładował więcej.
    Wygląda na to, że używasz czegoś, co nie jest kontrolerem ładowania akumulatora w systemie fotowoltaicznym. To co opisujesz wygląda na typowy błąd, kiedy ktoś podłączy zwykłą przetwornicę Step Down (Buck converter). Wtedy przetwornica stara się uzyskać zadany punkt pracy i drenuje panel, przeciążając go, skutkiem czego jest praca z prądem bliskim zwarcia i bardzo mała wydajność.

0
  • #19 27 Paź 2017 09:40
    Wlodek22
    Poziom 25  

Używałem ja i PWM i MPPT, ale wedle życzenia, nic na siłę.
    Pozdrawiam

0
  • #20 27 Paź 2017 10:18
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Powiem tak: jak znajdę chwilkę to dla przekory pobawię się z PWM który specjalnie skonstruuję na tą okazję tylko po to by udowodnić błędny tok takiego rozwiązania.

Jestem ciekaw w jaki sposób wyznaczyłeś moc po stronie paneli. Przecież taki regulator robi z prądu sieczkę z którą pewnie nawet true rms sobie nie poradzi.

Co do ustalenia się jakiegokolwiek napięcia na panelach bez odpowiedniego kontrolera punktu mocy nie ma szans. Te 15V być może przez chwilę się pojawi ale jeśli aku się naładuje i nastąpi odcięcie ładowania to spadnie obciążenie paneli i napięcie pójdzie w górę. 15V to jak stan zwarcia dla paneli i moc będzie mniejsza.

0
  • #21 27 Paź 2017 10:34
    Wlodek22
    Poziom 25  

jaszczur1111 napisał:
    Powiem tak: jak znajdę chwilkę to dla przekory pobawię się z PWM który specjalnie skonstruuję na tą okazję tylko po to by udowodnić błędny tok takiego rozwiązania.

Nie musisz, sieć jest już pełna takich testów. Wystarczy się schylić
    np tu
    https://www.youtube.com/watch?v=mLmQk8IIGVM

0
  • #22 27 Paź 2017 15:09
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Jeśli dobrze zauważyłem, to po przełączeniu z PWM na MPPT moc wzrosła z ok 21 do 28W, co potwierdza moją teorię a właściwie praktykę. Niestety takie pomiary trudno jednoznacznie zinterpretować dopóki się nie jest na miejscu i wszystkiego samemu nie dotknie. Na YT jest mnóstwo cudownych samonapędliwych maszyn wiec raczej z dystansem podchodzę do takich filmików. Przewody pochowane, kamera skupiona na jednym mierniku. W ten sposób można "udowodnić" niemal wszystko.

0
  • #23 27 Paź 2017 15:51
    Wlodek22
    Poziom 25  

Kolego, jak byś wiedział, że PWM to taki elektroniczny przekaźnik on/off o regulowanym czasie załączenia to byś nie doszukiwał się teorii spiskowych.

0
  • #24 27 Paź 2017 16:16
    kortyleski
    Poziom 40  

Zacznijmy od tego że awaryjne zasilania z PV to pomyłka. Lepiej zwykły prostownik do ładowania akumulatora czy ups.
    Jak PV to tylko on- grid. Inaczej dokładamy do prądu.

0
  • #25 27 Paź 2017 18:39
    Franzto
    Poziom 7  

No ciekawa teoria. Muszę sam ją sprawdzić.

0
  • #26 27 Paź 2017 20:10
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Wiem co to PWM. Zbudowałem ich kilka do zasilania silników w elektrycznym pojeździe.

Oddawanie prądu do sieci to oczywiście dobra alternatywa zarobkowa ale my nie o tym. Chodzi raczej o niezależność i bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa domowego.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo