Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników i typy głośników

26 Paź 2017 16:39 381 13
  • Poziom 43  
    kubi089 napisał:
    .Mam pewnąkoncepcje,aczkolwiek wole sie upewnić.
    To się upewnij - w sieci znajdziesz odpowiedź na tak podstawowe pytanie, że chyba zbędne jest zaśmiecanie forum takimi pytaniami (regulamin).
    kubi089 napisał:
    Głośniki mają wysokość kolo 50 cm.
    Mylisz kolumnę głośnikową z głośnikiem. To jest różnica.
    kubi089 napisał:
    jakie głosniczki polecacie do takiej budy?
    Oryginalne - znaczy takie, jakie przewidział do nich producent. Też wielokrotnie wyjaśniana kwestia na forum.
  • Poziom 3  
    Chodzi mi o to, że ja zostawiam tylko obudowę, którą będę odnawiał. Chcę dać nowe głośniki, tylko nie do końca wiem jakie, a z tych głośników jest słabo odczytać oznaczenia, z tabliczki również.
  • Poziom 43  
    kubi089 napisał:
    chce dać nowe głośniki
    Z powodu?
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    kubi089 napisał:
    jakie głosniczki polecacie do takiej budy?
    Oryginalne - znaczy takie, jakie przewidział do nich producent. Też wielokrotnie wyjaśniana kwestia na forum.
    Nadal nie wiadomo co to za kolumny. Ze zdjęcia niewiele widać.
    W każdym razie zasada przy budowie obudowy do kolumny głośnikowej jest zawsze taka sama - Oblicza się ją do KONKRETNYCH głośników jakie ma zamiar się zastosować. Wynika z tego, że działanie odwrotne może (i w bardzo wielu wypadkach tak jest) nie przynieść pozytywnego efektu.
  • Poziom 3  
    Trochę poszukałem i znalazłem takie informacje:
    Głośniki firmy Akai,model SR-U800
    System impedance-8Ω
    Rated Power Input (Din)-55W
    Woofer-200mm
    Mid range-100m
    Tweeter-65mm.
    Jakieś propozycje?
    Oryginalnych głośników nie dostanę,macie może jakieś propozycje?

Dodano po 22 [minuty]:

max power input-70w

Dodano po 10 [minuty]:

propozycja na głośnik niskotonowy i wysoko?
  • Poziom 43  
    kubi089 napisał:
    Czyli te obudowy są do wyrzucenia?
    Nie koniecznie. Zależy co rozumiesz poprzez stwierdzenie "zepsute głośniki".
    Jeśli to spalone cewki, czy zniszczone membrany - naprawa jest nieopłacalna - wyniesie więcej niż koszt nowych kolumn w podobnej klasie. Jeśli natomiast uszkodzone są np. tylko górne resory, można się pokusić o naprawę (wymianę na nowe)*. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i kosztów jakie jesteś w stanie zaakceptować.
    AKAI nie są jakimś potentatem w dziedzinie kolumn głośnikowych dobrej jakości. Nawet te Twoje kolumny należały do klasy popularnej, więc zastanowiłbym się czy w ogóle jakakolwiek reanimacja ma sens - chyba tylko poznawczy...

* https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8636668#8636668
  • Poziom 3  
    Glosniki są do wyrzucenia i też tak zrobiłem. Mam samą obudowę i chce ją wykorzystać dac nowe głośniki,pomalować. Tylko nie mam pojęcia jakie głośniki dać. To jest mój główny problem.
  • Poziom 43  
    kubi089 napisał:
    Tylko nie mam pojęcia jakie głośniki dać
    Contar323 napisał:
    Powinno się przystosowywać obudowę do głośników. Nie na odwrót. Do konkretnych przetworników trzeba zbudować obudowę o odpowiedniej pojemności, czy to BR czy zamknięta.
    Musiałbyś znać parametry samych głośników (przede wszystkim niskotonowego), a tych nie znajdziesz. Dlatego to loteria - możesz wstawić głośnik na zasadzie "co by dziura pasowała", ale to nie zagra. No i (jak pisał Kolega wyżej) do każdego zestawu głośników należy dobrać odpowiednią zwrotnicę - inaczej to będzie grać, ale z jakością nie będzie mieć wiele wspólnego.
  • Moderator Akustyka
    kubi089 napisał:
    Glosniki są do wyrzucenia i też tak zrobiłem. Mam samą obudowę i chce ją wykorzystać dac nowe głośniki,pomalować. Tylko nie mam pojęcia jakie głośniki dać. To jest mój główny problem.
    Dobra rada. Wywal ten paździerz na śmietnik. Odnawianie tego pochłonie tyle, że za te pieniądze kupiłbyś używane kolumny nawet i lepszej klasy.
    Poza tym, z tego co zrozumiałem, masz jedną sztukę. Po kiego Ci jedna kolumna?