Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie grzejące grzejniki albo grzeją tylko górą

26 Paź 2017 19:44 1578 19
 • Poziom 13  
  Witam. Od kilkunastu dni walczę z niegrzejącymi grzejnikami. Instalacja ma ok. 10 lat. Problem polega na tym że nie grzeją grzejniki lub grzeją tylko 10cm od góry na całej długości na parterze oraz na piętrze. Na piecu osiągam temperaturę 60 stopni i grzeje tylko bojlery. Powroty od grzejników nawet po całodniowym grzaniu są zimne.

  W grzejnikach nie ma powietrza, na zasilaniu oraz powrocie również nie powinno być gdyż spuszczałem tyle wody przy ostatnim grzejniku aby ciepła woda mi wypływała. Podmieniałem również pompę CO gdyż myślałem że stara działa ok 10lat i po rozebraniu delikatnie się przycinała na łożyskach. Czyściłem filtr przed pompą. Przepatrzyłem mnóstwo wątków na internecie, sprawdzałem kryzowanie grzejników na termostatach.

  Brakuje mi już pomysłów co jest powodem. Może jeszcze ktoś ma jakieś rady jak usprawnić instalację? Zima tuż tuż a a jeszcze małe dziecko.
 • Poziom 42  
  Co można doradzić, czytając takie ogólniki. Trzeba albo zrobić zdjęcia, albo dać schemat instalacji.
 • Poziom 31  
  czipi26 napisał:
  Witam. Od kilkunastu dni walczę z niegrzejącymi grzejnikami. Instalacja ma ok. 10 lat.

  I do tej pory było ok ?Czy to problem w tym sezonie - kupiłeś dom ? Coś zmieniałeś/montowałeś ?
 • Poziom 13  
  Tak, problem pojawił się w tym sezonie grzewczym. Dom jest od początku własnością. Nic nie było zmieniane, tylko w tamtym roku była spuszczana woda bo ciekły zawory kulowe. Ale po wymianie nadal grzały grzejniki.

  Gdy zdjąłem jeden grzejnik na parterze i spuszczałem wodę z powrotu a w całym domu wszystkie grzejniki oprócz jednego były zakręcone, to po kilku spuszczonych wiadrach wody grzejnik był ciepły.
  Moim językiem mówiąc, wygląda tak jak by nie było obiegu, tylko grzało to co jest najbliżej pieca czyli bojler i grzejnik w łazience nad bojlerem.
 • Poziom 42  
  Jeśli są to grzejniki z dolnymi podłączeniami, przynajmniej tak sugeruje schemat, odpowietrzyć trzeba każdy grzejnik osobno.Najlepiej zrobić to na zimnej instalacji. Zawory są jak myślę, dwa na każdym grzejniku?
 • Poziom 42  
  roman 18 napisał:
  witajcie ,ja na twoim miejscu sprawdziłbym zawór różnicowy ,moim zdaniem kula gumowa w tym zaworze została wybita,(nie jest odpowiednio okrągła} i nie uszczelnia tego zaworu .Pompa pracuje na krótkim obiegu.pozdrawiam.
  Jeśli by tak było, to wystarczy wyłączyć pompę i powinny grzać wszystkie grzejniki na pietrze, przynajmniej zgodnie ze schematem.
 • Poziom 13  
  Tak, grzejniki są z dolnymi podłączeniami, każdy z dwoma zaworami. Każdy grzejnik był z osobna odpowietrzany. Na wyłączonej pompie nie próbowałem czy będą grzały grzejniki na piętrze. Też myślałem o zaworze różnicowym gdyż dawniej podczas załączania się pompy obiegowej było słychać stuk, teraz tego nie słyszę.
 • Poziom 42  
  czipi26 napisał:
  . Każdy grzejnik był z osobna odpowietrzany
  A napisz jak>
 • Poziom 35  
  Jeśli te grzejniki grzeją tylko na samej górze to prawdopodobnie jest bardzo słaby obieg czynnika grzewczego, czyli zamulone kryzy (lub gałązki). Odpowietrzyć oczywiście trzeba (każdy grzejnik), ale prawdopodobnie te niegrzejące powinny mieć zwiększony przepływ (ustawienie kryz na większą przepustowość), gdyż taki objaw jest właściwie jednoznaczny (zbyt mały przepływ).
 • Poziom 13  
  Na początku odpowietrznikiem na górze grzejnika, później z zamkniętym jednym zaworem i spuszczanie wody a następnie z zakręconym drugim zaworem i tez spuszczanie wody.

  Tak jak pisałem wcześniej, chcący sprawdzić czy nie zrobiło gdzieś korka z powietrza na powrocie, zdemontowałem grzejnik najbliżej pieca, przy piecu zakręciłem zawór na powrocie z grzejników ( tak aby woda musiała przepłynąć przez jedyny otwarty grzejnik) i po spuszczeniu kilku wiader zimnej wody pojawiła się ciepła a grzejnik na całej wysokości był ciepły, po otwarciu zaworów i pozwolenia pracy pompy obiegowej grzejnik znowu zrobił się zimny.

  Tak to robiłem:
  Nie grzejące grzejniki albo grzeją tylko górą

  Dodam jeszcze że próbowałem zamknąć wszystkie grzejniki wraz z wężownicą i pozostawienia pompie tylko możliwość tłoczenia do jednego grzejnika na parterze najbliżej pieca. Nawet wtedy nie był odrobinę cieplejszy.
  Kryzy próbowałem przestawiać nawet na max wartości. Bez zmian w grzaniu.
 • Poziom 9  
  Odkre zawory termostatyczne i recznie powciskaj kilka razy zawór orazz postukaj lekko młotkiem a na zaworach odpływowych zrób kilkukrotne otwieranie i zamykanie ichI postukaj ale na pracujacej pompie. załóż zawory i powinno byc dobrze u mnie to pomogło :-)
 • Poziom 13  
  stanioch napisał:
  Odkre zawory termostatyczne i recznie powciskaj kilka razy zawór orazz postukaj lekko młotkiem a na zaworach odpływowych zrób kilkukrotne otwieranie i zamykanie ichI postukaj ale na pracujacej pompie. załóż zawory i powinno byc dobrze u mnie to pomogło :-)


  Rozumiem jak by był problem z jednym, dwoma grzejnikami, ale tak nagle na wszystkich grzejnikach w tym samym momencie?
 • Poziom 9  
  ja mam w mieszkaniu 5 grzejników i padły wszystkie na raz bo zamuliło je
 • Poziom 32  
  czipi26 napisał:
  Podmieniałem również pompę CO
  Czy pompa aby na pewno działa?
  czipi26 napisał:
  Też myślałem o zaworze różnicowym gdyż dawniej podczas załączania się pompy obiegowej było słychać stuk, teraz tego nie słyszę.

  Wymień zawór.
 • Poziom 42  
  Takie próby, jak robisz wypuszczając kilka wiader wody, powodują jedynie, że uzupełniając stan wody w instalacji, wpuszczasz wraz z dużą ilością wody świeże powietrze .
  czipi26 napisał:
  Dodam jeszcze że próbowałem zamknąć wszystkie grzejniki wraz z wężownicą i pozostawienia pompie tylko możliwość tłoczenia do jednego grzejnika na parterze najbliżej pieca
  To bez sensu. Pompka do CO, to nie pompa hydroforowa, która przepchnie ewentualne powietrze w rurach. Ta pompka ma tylko poprawić obieg wody.
 • Poziom 13  
  Problem rozwiązany. Winowajcą tych problemów okazał się zawór różnicowy. Po wymianie wszystkie grzejniki grzeją na całej powierzchni.