Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki agregat do sklepu spożywczego

bartek.brze 26 Paź 2017 22:05 1140 32
  • #1 26 Paź 2017 22:05
    bartek.brze
    Poziom 8  

Witam serdecznie szanownych forumowiczów. Jeśli nie ten dział to proszę o przeniesienie.
    Do rzeczy. Potrzebuję agregatu prądotwórczego 3f z SZR do zasilenia sklepu- awaryjnie 1-4 razy do roku po kilka godzin. Moc przyłączeniowa obiektu z ZE to 17kw. Największe obciążenie to dwa agregaty chłodnicze. Jeden z nich ma na prąd rozruchowy LR38A , a drugi LR23A . Zabezpieczone są eSkami C 16 każdy. Poza tym w sklepie są 3 zamrażarki do mrożonek i 4 chłodziarki do napojów. Oświetlenie to 20 opraw 2x36 w(świetlówki).
    No i oczywiście komputer. Do tej pory korzystałem z pożyczanego agregatu na silniku IFA 15KVA i jeden z agregatów chłodniczych nie załączał się. Czy agregat Genus 15KVA wersja dual z SZR za okolo 13tys da radę, czy Panowie podpowiecie coś innego w podobnej kwocie- najlepiej z fakturą . Czy ten Genus to zwykła tandeta, czy jest sens z gwarancją się w to bawić.
    P.s. Szczerze mówiąc to już dzisiaj miałem zamawiać tego Genusa ale poczekam na Waszą opinię - więc proszę jak najszybciej .
    Dziękuję z góry za pomoc i czekam.

0 29
  • #2 26 Paź 2017 23:19
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Jesli IFA nie dała rady to nie pomoże bynajmniej agregat innej firmy o tej samej mocy. Chodzi o to że przy rozruchu każda sprężarka pobiera kilka a nawet kilkanaście razy większy prąd niż przy normalnej pracy.

Moja rada to wypożyczyć odpowiednio większy agregat i go przetestować.

0
  • #3 26 Paź 2017 23:33
    bartek.brze
    Poziom 8  

Łudziłem się, że to może jakość prądu albo jeszcze jakieś inne rzeczy miały na to wpływ. A sama opinia o marce i ich serwisie? Może jakieś alternatywy? Sprzedawca od Genusa zagwarantował mi zwrot jeśli sprzęt nie da rady. Co o tym myślicie? Co z tym ich SZR- wiem, że poważny sprzęt kosztuje połowę ceny tego agregatu ale ja nie zamierzam wykorzystywać tego do pracy ciągłej przez ileś tygodni tylko awaryjnie.

0
  • #4 26 Paź 2017 23:45
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Szczerze to Ci współczuję jako właścicielowi sklepu, bo na wyłączenia prądu tak naprawdę jesteś niemal bezsilny nawet z dobrym agregatem. Wyobraź sobie , że dzieje się to po zamknięciu i to np z soboty na niedzielę. Wstajesz i jedziesz odpalić agregat ? A może za chwilę po odpaleniu włączą prąd ? A potem znowu wyłączą ?

Alternatywą jest ubezpieczenie od rozmrożenia.

Jeśli miałby to być system w pełni automatyczny to musiałbyś zaopatrzyć się w coś z górnej półki żeby startowało samoczynnie. Dodatkowym atutem jest wtedy znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że wszystkie urządzenia w sklepie starują jednocześnie, tak jak po dłuższej przerwie. To pozwala na mniejszą moc agregatu niż suma wszystkich mocy startu sprzętów. Można to rozwiązać stosując sekwencyjny start wszystkich sprzętów, zaczynając od urządzenia o największej mocy.

0
  • #5 27 Paź 2017 00:08
    bartek.brze
    Poziom 8  

Ja tego nie muszę sobie wyobrażać... U mnie się tak zdarza. Ubezpieczenie mam. Ale to nie jest rozwiązanie, które mnie zadowala. Przeciąganie agregatu ciągnikiem, podłączanie w czasie burzy i w deszczu, w nocy, szukanie akumulatorów( nawet jak kupisz nowe to po roku bez ładowania się nie nadają ). Ok. godziny trwa uruchomienie... i po godzinie włączają prąd- wtedy nie wiem czy się cieszyć czy płakać... Może jeśli ten Genus załączałby się przez SZR bez takiej przerwy to to wszystko by ruszyło bez problemu- wiadomo- po godzinnej przerwie wszystko rusza od razu i wywala jakieś zabezpieczenie. Kojarzę, że po powrocie zasilania muszę zresetować zabezpieczenia - taki przycisk przy termiku żeby zadziałał.

0
  • #8 27 Paź 2017 11:06
    bartek.brze
    Poziom 8  

Taki agregat jak z Twojego linku zamierzałem kupić. Agregat chłodniczy, który się nie załączał to ten z prądem rozruchowm LR38 A przy podłączeniu go do agregatu IFA 15KVA. Jakieś opinie o tych Geniusach ktoś ma?
    Z tym, że wtedy startował cały sklep na pełnym obciążeniu - po godzinnej albo dłuższej przerwie.

0
  • #9 27 Paź 2017 11:29
    kkknc
    Poziom 41  

Czyli potrzebujesz generatora o mocy od 20KVA lub mniejszy z układem forsowania napięcia by umożliwić rozruch silników. Do tego układ SZR i ładowarka do akumulatorów. Co dobrego w tych pieniądzach nowe nie będzie. Ale na parę razy w roku nie musi. Nie szukaj jednocylindrowych Chińczyków tylko pooglądać sprzęt firmowy. Z prądnicą Stanforda czy MeccAlte.

0
  • #10 27 Paź 2017 13:42
    bartek.brze
    Poziom 8  

A ten Genus to taki chińczyk jednocylindrowy? Wydaje mi się, że chyba w układzie v dwucylindrowy -ale pewnie chiński. A inni producenci? Fogo, Barracuda? Więcej niż 15 tys. za kompletne rozwiązanie z SZR nie jestem w stanie dać. Proszę o pomoc.

0
  • #11 27 Paź 2017 14:23
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Najprościej zamówić Genusa i zrobić test albo jak to duży kłopot to kupić od razu większy agregat. Ten Genus 15kVA może nie dać rady. Jak kolega nie ma za dużo pieniędzy to można używany kupić o mocy np 25kVA dla świętego spokoju.

0
  • #12 27 Paź 2017 14:34
    robokop
    Moderator Samochody

Bez żartów, żaden agregat nie zniesie tyle ile sieć publiczna - szczególnie startujących na raz kilku silników elektrycznych. Chyba że będzie 2x większy, niż moc przyłączeniowa do sieci publicznej. Czyli pewnie w okolicach 30kW. No chyba że będziesz ręcznie włączał kolejno odbiorniki przy zaniku napięcia sieci -ale wtedy traci sens SZR.

0
  • #13 27 Paź 2017 14:58
    jaszczur1111
    Poziom 29  

Z tego powodu dać układy opóźniające do tych większych sprężarek i to zapewni odpowiednią sekwencję startu bez udziału operatora.

Takie opóźnienia realizuje się na fabrycznych termostatach np typu ES 20 Lub ES 30. Koszt do 150/szt.

1
  • #14 27 Paź 2017 15:07
    kkknc
    Poziom 41  

Są radę tylko porządna prądnicą musi być i dobry AVR. Bo bez tego lipa. Na używkę z tym wszystkim to masz za mały budżet.

0
  • #15 27 Paź 2017 18:16
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Można zrobić tak jak kolega napisał z tymi opóźniaczami. W takim układzie będzie to prawdopodobnie pracować na jednej fazie. Opóźniacz pod agregat L.R.23, drugi opóźniacz który uruchomi później od pierwszego do zamrażarek do mrożonek i trzeci opóźniacz który uruchomi później od drugiego pod 4 chłodziarki do napojów. Dobrze by było znać moce chłodziarek oraz zamrażarek żeby rozdzielić równomiernie obciążenie pod opóźniacze. Być może będzie potrzeba jeszcze jeden opóźniacz na te zamrażarko - chłodziarki, w zależności ile one pobierają. Ale mówię to jest rozwiązanie na styk z tym Genus-em 15kVA. Trzeba też sprawdzić czy uruchomią się jednocześnie dwa duże agregaty na Genus-iu, gdy pobierana jest z agregatu moc jakies 2.5kW. Więc albo zamówić ten i eksperymentować, albo dowiedzieć się o dane katalogowe i kupić albo nie kupić na pewniaka. Albo od razu kupić używany 25-30kVA - rozwiązanie najlepsze moim zdaniem.

0
  • #16 27 Paź 2017 20:47
    bartek.brze
    Poziom 8  

Widzę, że wszystkie rady idą w stronę mocniejszej używki. W takim razie czy do każdego agregatu z rozrusznikiem elektrycznym da się dorobić SZR i jakiego agregatu szukać, żeby to wyszło jak najtaniej. SZR dla mnie jak najprostszy, bez zbędnych wodotrysków i konfiguracji. O co chodzi jeśli przy agregacie w opisie jest napisane, że to półautomat ?

0
  • #17 27 Paź 2017 21:20
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Używane też ciężko w takiej cenie dostać. Na poniższej aukcji są za 12250zł + koszty transportu. http://allegro.pl/agregat-pradotworczy-20-25-30-37-40-55-60-100-kw-i7017903892.html Oczywiście automatykę można dorobić do każdego agregatu z rozrusznikiem elektrycznym. Żeby wyszło jak najtaniej to kupić najtaniej agregat używany z gotową automatyką.
    Rozumiem że agregaty L.R.38 i L.R.23 są jednofazowe. Jeżeli jeden z nich lub oba są trójfazowe to Genus-15kVA raczej nie wchodzi w grę do ich stabilnego zasilania.

0
  • #20 28 Paź 2017 09:59
    kkknc
    Poziom 41  

Fajny pierwszy. No i nowy chiński. Ciekawe co później z częściami.

0
  • #21 28 Paź 2017 10:16
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Jak trójfazowe to raczej może kolega zapomnieć o zasilaniu ich agregatem Genius 15kVA. Wybrać coś z agregatów 30kVA albo więcej np. ten 36kW byłby dobry i tani. Do tego trzeba będzie dać prawdopodobnie od jednego do trzech opóźniaczy rozruchu.

0
  • #22 13 Sty 2018 01:18
    bartek.brze
    Poziom 8  

Witam po przerwie.
    Kupiłem agregat Andoria 55kva z silnikiem sw400 i SZR ze sterownikiem Dkg 307. Testowałem podłączenie całego budynku-agregaty chłodnicze, oświetlenie, komputer, zamrażarki, lodówki razem z płytą indukcyjną i przepływowym podgrzewaczem wody( 24kw) itd.- nawet nie stęknął 😃- to tak informacyjnie-dla potomnych... Podłączyłem go do testów ręcznie- bez automatyki. Agregat jest oddalony od głównej rozdzielni o jakieś 30m . Żeby chodził w automacie muszę ciągnąć przewód w dwie strony- z rozdzielni do agregatu i z powrotem- razem około 65m (planuję 4x35 aluminium). Moje pytanie jest takie- czy zamiast tego mogę przenieść całą skrzynkę ze sterowaniem i SZR w okolicę rozdzielni i do agregatu pociągnąć tylko 1 raz 4x35 +przewody od szafy sterowniczej do agregatu ( takie do czujników ciśnienia i temp. oleju i wody, do regulatora napięcia, do cewki rozrusznika itd-około 10 przewodów 1mm ). Czy taka odległość (30m) spowoduje jakieś zakłócenia i problemy w działaniu tych czujników i ew. jakieś przekłamania? Koszt przewodu 4x35 jest drugorzędny- gorsza jego instalacja w dwie strony. Najważniejsza oczywiście bezawaryjność - co sądzicie i radzicie?

0
  • #23 13 Sty 2018 08:09
    kkknc
    Poziom 41  

SZR można przenieść. Czujników analogowych na te odległości sensu nie widzę. Cyfrowe tak. Przerób AVR na automatyczny. Do tego układ wyłączający generatorów razie awarii na już.

0
  • #24 13 Sty 2018 11:19
    bartek.brze
    Poziom 8  

kkknc napisał:
    SZR można przenieść. Czujników analogowych na te odległości sensu nie widzę. Cyfrowe tak. Przerób AVR na automatyczny. Do tego układ wyłączający generatorów razie awarii na już.

Drogie są takie cyfrowe zamienniki? I pewnie trzebaby przeprogramować sterownik i wpiąć w wejścia cyfrowe te czujniki. Nie wiem czy ogarnę. AVR chyba mam automatyczny? Może być nie-automatyczny ? ( nie wymądrzam się- po prostu się nie znam). Układ wyłączający- też myślę,że jest -chodzi o różne alarmy i awarie napięcia, obrotów, temperatury i wyłącznik awaryjny itd? Agregat jest z 1999 ale sterowanie przerobione w 2008. Zrobiłem fotki, żeby było wszystko jasne. Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

0
  • #25 13 Sty 2018 11:53
    kkknc
    Poziom 41  

Przecież te które masz to są cyfrowe.

0
  • #26 13 Sty 2018 12:42
    bartek.brze
    Poziom 8  

kkknc napisał:
    Przecież te które masz to są cyfrowe.

Czyli przedłużenie tego wszystkiego o 30m nie powinno zaszkodzić?
    Wydaje mi się, że w instrukcji od sterownika jest mowa o czyjnikach analogowych i cyfrowych
    Wiem że nie są mechaniczne na linkę ale chyba niekoniecznie cyfrowe?
    instrukcja w załączniku

0
  • #27 13 Sty 2018 13:02
    kkknc
    Poziom 41  

Zacznij rozróżniać czujniki analogowe od cyfrowych.
    Nawet instrukcji którą podałeś nie przeczytałeś. Zawsze można coś z ModBus pokombinować. Będzie prościej niż całą skrzynkę przenieść.

0
  • #28 13 Sty 2018 15:07
    bartek.brze
    Poziom 8  

Bardzo proszę o wyrozumiałość. Jeśli widziałbym to wszystko to bym sie nie pytał. Każdy jest biegły w swoim fachu. Ja nie jestem elektronikiem/elektrykiem/automatykiem. Wybacz ale przy moim poziomie wiedzy Twoje odpowiedzi nic mi nie pomagają. Na pytanie dostaje zamiast odpowiedzi OPR. Czy mogę przenieść tablicę? Nie muszę? Wiem, że nie muszę- i to bez żadnych kombinacji w mbusie...

0
  • #29 13 Sty 2018 17:46
    kkknc
    Poziom 41  

Akurat jak rozróżniać typy czujników to zadanie ze szkoły podstawowej. Żadnego OPR jeszcze nie dostałeś ;). Co wcale nie znaczy że nie możesz. :). Zobacz na zdjęciu które podesłałeś miejsca w module nr 13, 14, 15, 35 masz niepodłączone. A tam właśnie podłącza się analogowe czujniki. Masz w instrukcji podane co moduł przesyła po RS. Rozdział nr 8. Więc lepiej dać mały cienki kabelek za parę zł niż przenieś trochę grubsze na 30metrów. Bo wtedy koszty będą spore i to mocno.

0
  • #30 14 Sty 2018 22:46
    bartek.brze
    Poziom 8  

A więc żeby wszystko było jasne. Chcę zdjąć z agregatu całą szafę ze sterowaniem i SZR i przenieść ją w pobliże rozdzielni głównej w budynku- wtedy z rozdzielni do szr i z powrotem będzie kilka metrów kabla 4x35 al. Z SZR do agregatu ciagnę 30m takiego samego kabla oraz przewody ze sterownika dkg-307 do czujników w agregacie. Nie rozumiem do czego potrzebna mi transmisja po RS? Czy czegoś nie da rady przedłużyć? Pomiary napięcia przez sterownik z agregatu będą ok? Czy możesz mi łopatologicznie napisać- nr styku w dkg i czy mogę czy nie przedłużyć? Czy wszystkie mogę? Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo