Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik impulsów do silnika indukcyjnego

RadekM 27 Paź 2017 11:41 555 12
  • #1 27 Paź 2017 11:41
    RadekM
    Poziom 19  

Szukam gotowego licznika do enkodera inkrementalnego. Enkoder chcę połączyć z wałem silnika. Silnik ma za zadanie za pomocą przekładni przesuwać w lewo bądź w prawo pewną konstrukcję. Chciałbym na liczniku zadać odpowiednią wartość, a licznik oprócz zilczania miałby porównywać wartość zadaną z wartością aktualnie zliczoną i wysterować przekaźnik 1 jezeli wynik zliczony byłby mniejszy od zadanego lub wysterować przekaźnik 2 jeżeli wynik byłby większy od zadanego. Jak dotąd to żadnego nie znalazłem.

0 12
  • SterControl
  • SterControl
  • #3 27 Paź 2017 14:44
    RadekM
    Poziom 19  

Już sprawdzałem

0
  • #4 27 Paź 2017 14:55
    vorlog
    Poziom 33  

Chwilkę, bo nie łapię :)
    Zadajesz stan np. 1999.
    Dopóki wartość liczona jest mniejsza od zadanej- przekaźnik śpi= styk rozwarty.
    Jak wartość liczona przeskoczy na 2000, przekaźnik łapie= styk zwarty.
    Logikę można albo odwrócić w programie licznika albo zmienić zewnętrznym przekaźnikiem.
    Chyba, że chodzi Ci o jakieś okno/histerezę i licznik z dwoma przekaźnikami?
    Może zdzwoń się z przedstawicielem, np. p. Łukaszem Matuszewskim, tel. 602-700-573, na pewno coś dopasuje.
    V.

0
  • #6 27 Paź 2017 20:11
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Tak jak podpowiada kol.Strumien swiadomosci swia
    ...Czyli automatyczne sterowanie lewo prawo?
    Weź Siemensa lub mollera i po sprawie...
    Licznik będzie miał tylko jedną wartość i zawsze w układzie dwóch przekaźników jeden będzie wysterowany.
    Tu jest potrzebna opcja histerezy/okna gdzie układ jest w stanie spoczynku i żaden kierunek pracy nie jest wysterowany.
    Jedynie w PLC będzie to można zrobić w miarę prosto. Dochodzi jeszcze aspekt zliczania enkodera (wejścia szybkie/na przerwaniach...parę kHz - nie każdy prosty sterownik liczy z taką szybkością, tak by nie gubić kroków).
    Kolejną sprawą jest to że na PLC można zaprojektować trajektorię z różną szybkością dochodzenia do punktu "0".

1
  • Pomocny post
    #7 27 Paź 2017 20:19
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Weź sobie sterowanie do drzwi automatycznych.
    Uczysz połoźeń skrajnych
    Moźesz zaprogramować zwolnienia i prędkości dojazdowe.
    Oczywiścue przeciąźenia teź.

0
  • #8 27 Paź 2017 20:30
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

pafciowaw napisał:
    Dochodzi jeszcze aspekt zliczania enkodera

Myślę że po drodze jest reduktor obrotów i na jego wyjściu jest enkoder.

Po drugie styczniki mają styki pomocnicze i je też się podłącza do sterownika w celu kontrolowania stanu styczników.
    Po trzecie robię takie układy na falownikach i to działa.
    Jest 1 przycisk uczenia który resetuje licznik i napęd jedzie licznik inkrementuje aż do kolejnego naciśnięcia przycisku.
    Wtedy licznik się zapisuje i zeruje , napęd jedzie w drugą stronę i znów zlicza.

Na stycznikach to trochę wariactwo bo dochodzi czas hamowania w zależności od obciążenia.

0
  • #9 28 Paź 2017 19:29
    RadekM
    Poziom 19  

Gotowiec do bramy nie bardzo. Brak możliwości zadawania parametru pozycji w postaci liczby, no i silnik musi dążyć do uzyskania takiej zadanej pozycji. Logika musi podpowiadać w którą stronę. Prędkość posuwu na śrubie jest niwieka i wynosi ok. 5mm/s, ciężar jest stały i inny nie będzie więc hamowanie znikome. Dokładność ustalania pozycji do 1mm zadawala mnie. Poniżej parametry silnika.
    Licznik impulsów do silnika indukcyjnegoLicznik impulsów do silnika indukcyjnego

0
  • Pomocny post
    #10 16 Lis 2017 21:18
    grzecho
    Poziom 13  

A może spróbuj zrobić to profesjonalnie a jednocześnie tak żeby służyło z pożytkiem długo.
    Sterownik CP1H lub CP1L omrona ,wyświetlacz może być 2 lub 4 linijki od arduino i klawiatura też.
    Sterownik posiada wejście enkodera 100khz ,przy odpowiednim zaprogramowaniu czas odpowiedzi
    może być ok.1ms co przy małej prędkości da ci dokładność 100% 0,1 a może lepiej.
    Wymaga to trochę pracy ,nakłady zbliżone do wyżej proponowanych a jakość 1000x lepsza.
    Arytmetyka zmiennoprzecinkowa pozwoli na dokładne zestrojenie odległości na każdym enkoderze i
    dowolnej śrubie.Zaawansowane funkcje skalowania pozwalają na eliminację błędów śruby.
    No i podstawowa sprawa jak ci coś fajnego przyjdzie do głowy to wyrzucisz stary program i wgrasz nowy.

Robiłem kiedyś takie sterowanie do piły służy do tej pory już kilka lat.

0
  • #12 16 Lis 2017 22:51
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

RadekM napisał:
    wartością aktualnie zliczoną i wysterować przekaźnik 1 jezeli wynik zliczony byłby mniejszy od zadanego lub wysterować przekaźnik 2 jeżeli wynik byłby większy od zadanego.
    Fajnie, tylko co z bezwładnoscia mechaniczną układu ? Tak, jak to obmyślasz, to ta machina wpadnie w oscylacje. To nie tak sie robi. Falownik + PLC i zmniejszanie obrotów przy dochodzeniu do zadanej pozycji.

0
  • #13 17 Lis 2017 10:46
    grzecho
    Poziom 13  

Nie czepiaj się skrótu myślowego Panie romulus ,chyba wszyscy zrozumieli że chodzi o LCD.

Robiłem już takie układy z falownikiem ,przy stałej inercji i małym posuwie dokładność pozycjonowania
    jest niewiele lepsza powiedziałbym w ogóle nie adekwatna do kosztu ,większa dokładność to już tylko serwo.

0